V energetické pasti: Co dál?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek V energetické pasti: Co dál?

V energetické pasti: Co dál? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 11. 2021 07:06 58

Seznam kapitol

1. Outsourcing CO₂ 2. Přestaňte existovat 3. Energie a civilizace 4. Stěhování minerů 5. Marginálie vedle elektromobilů

Krach Bohemia Energy přinesl mnohým novou výměru záloh za energie, která jim vyrazila dech. Přitom se stále nic neděje: Nic se zatím nezavřelo, energii pořád vyrábíme levně a kdybychom si její cenu uměle nenavyšovali povolenkami, bylo by vše normální. Takže když se nic neděje – co se to děje?

Reklama

Pokaždé, když se dívám na ekonápady, vidím snůšku nepromyšlených kroků, které popírají logiku. Elektromobilita? Proč ne, ale musí mít strategii, musí mít distribuční síť, dostatek zdrojů a plán, co se bude dít, když všichni přijedou z práce a do večerní špičky si začnou dobíjet auta, protože za pár hodin plánují jet do divadla. Nestačí to ale jenom promyslet, musí se to realizovat. Přitom v případě pokročilých nových zdrojů, jako jsou thoriové reaktory, je potřeba ještě výzkum a vývoj. 

Do té doby, než to bude funkční, prostě nelze plánovat, že se zbavíme klasických motorů, klasických zdrojů. Plánovat přechod na bezemisní zdroje, aniž by bylo jasné, jak to bude alespoň rámcově vypadat – a vymýšlet „růst ceny emisních povolenek“ coby trestu za nedostatečnou rychlost „Velkého skoku“, je stejně šílené, jako vymýšlet pokuty pro pasažéry, kteří vystoupí z lodi pozdě, i když země ještě ani není na horizontu. 

Velcí hráči v IT se chovají racionálně: Stěhují servery k vodním elektrárnám, experimentují s podmořskými servery, nové počítače mají stále lepší poměr výkon na watt. Ve velké IT je sice energie významný faktor, ale řeší se tam už padesát let, velké úspory nezískáme – a ty malé jsou pochybné. Změny jako přechod na vysoce úsporné mobilní komponenty jsou vedle nástupu elektromobility naprosto marginální.

Řešení není v úsporách za každou cenu a ani v návratu do jeskyní: Řešením jsou moderní čisté zdroje. Musíme je zkoumat, vyvíjet, stavět – a potom můžeme přejít do bezemisní budoucnosti. A kdo ví, možná je vyvineme tak dobře, že je budou moci používat i Indie, Čína a celý rozvojový svět, protože pokud se ugreendealujeme k smrti, ale oni nezmění svou emisní trajektorii, tak evropská civilizační autodafé byla naprosto zbytečná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning