V energetické pasti: Co dál?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek V energetické pasti: Co dál?

V energetické pasti: Co dál?

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 11. 2021 07:06 58

Seznam kapitol

1. Outsourcing CO₂ 2. Přestaňte existovat 3. Energie a civilizace 4. Stěhování minerů 5. Marginálie vedle elektromobilů

Krach Bohemia Energy přinesl mnohým novou výměru záloh za energie, která jim vyrazila dech. Přitom se stále nic neděje: Nic se zatím nezavřelo, energii pořád vyrábíme levně a kdybychom si její cenu uměle nenavyšovali povolenkami, bylo by vše normální. Takže když se nic neděje – co se to děje?

Reklama

Variace na klasický vtip říká, že kdo energetiku umí, ten ji dělá, kdo ji neumí, ten s ní radí Evropské komisi – a kdo si nepamatuje z fyziky vůbec nic, dá se k Zeleným a nutí světu změnu. Věc se má tak, že situace kolem Green Dealu v poslední době opustila jakékoliv limity racionality a příčetnosti – a roky se jede jen na vlně strachu a hysterie, které se dnes dokonce odborně říká „environmentální žal“ (eco-anxiety).

Cenu za tohle šílenství jsme začali platit už nyní – a to se to ještě ani nerozjelo. Věc se má tak, že pokud chcete řešit nějaký problém, musíte ho popsat a začít řešit krok za krokem, ne to dělat tak, že nejdřív problém ignorujete, pak ho outsourcujete – a nakonec s křikem a v panice vyrazíte běžet do temného lesa bez představy, kam se chcete dostat, jak se tam dostanete a s ideou, že čím rychleji poběžíte, tím dřív to za vámi bude.

Svět se otepluje – a to hlavně masivním nárůstem emisí v rozvojovém světě. Čína a Indie táhnou růst emisí takovým tempem, že je jedno, jak moc si budeme utahovat opasky, protože ani nekompenzujeme ten nárůst. 

V záchvatu environmentálního žalu děláme nesmysly, jako je masová výroba solárních panelů, které se vyrábějí v Číně – a to z větší části s pomocí energie z uhelných elektráren. Anebo pěstujeme biopaliva, což je úplně nejhorší zdroj energie ve smyslu energie získané proti energii vložené, často dokonce záporné (!) – a to nemluvím o tom, že když „biomasu“ získáme a zpopelníme, ochuzujeme půdu o hmotu, která by se do ní v normálním ekologickém cyklu zase vrátila, takže ji aktivně vyčerpáváme a ničíme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning