Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

17. 12. 2013 03:00 62

Seznam kapitol

1. Rok 2013 velké změny nepřinesl 2. Časté chyby při upgradu sestavy 3. Grafické karty do 2000 Kč s DPH 4. Grafické karty do 3000 Kč s DPH 5. Grafické karty do 4500 Kč s DPH
6. Grafické karty do 6000 Kč s DPH 7. Grafické karty do 8000 Kč s DPH 8. Grafické karty do 12 000 Kč s DPH 9. Grafické karty nad 12 000 Kč s DPH

V dnešním průvodci jsme vybrali ty nejzajímavější modely grafických karet napříč všemi cenovými kategoriemi. Rozdělili jsme je do sedmi kapitol a ještě přidali rady, jak sestavit solidní PC. Při výběru jsme brali ohled nejen na grafický výkon, ale i na přibalené hry či provozní vlastnosti. Vánoce tím snad dostanou ty správné grády!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama
Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


grafické jádro nVidia GK110 je co do počtu tranzistorů největším integrovaným obvodem na světě

Vývoj grafických karet je ovlivněn nejen tím, jak rychle dokážou AMD a nVidia vyvíjet nové architektury, ale i tím, jak rychle se posouvá kupředu vývoj dokonalejších technologií pro výrobu integrovaných obvodů. Aktuální 28nm výrobní technologie je na trhu od ledna 2012, obě firmy již dosáhly hranice jejich možností a 20nm nástupce se dočkáme nejdříve během první poloviny příštího roku.

I na základě toho se dalo předpokládat, že letošní rok nebude ve světě grafických karet rokem velkých změn. Přesto se obě firmy v rámci možností snažily o obměnu své produktové nabídky. Jak už tomu v podobných případech bývá, dočkali jsme se řady nových karet, které vlastně zase až tolik „nové“ nejsou a jde spíše o vylepšené modely starší generace.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz

Jako první uvedla na trh novou generaci grafických karet nVidia. V případě GeForce GTX 780, 780 Ti a Titanu lze skutečně mluvit o nových kartách. Postaveny jsou sice na stávající architektuře Kepler, používají však v segmentu herních grafických karet dosud nepoužité jádro GK110. Slabší GeForce GTX 760 a 770 naopak přímo vycházejí ze starší generace GeForce 600. Modely GTX 660 a slabší pak zatím přímého nástupce nemají a zůstávají v prodeji.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz

Konkurenční AMD přišlo se svými novými kartami o něco později, o to víc však byla společnost aktivní. Na trh totiž uvedla kompletně celou modelovou řadu. Podobně jako u nVidie jsou Radeony R9 290 a 290X na jejím vrcholu postavené na zcela novém jádře Hawaii, které používá mírně upravenou stávající architekturu GCN. Slabší modely od Radeonu R7 240 až po R9 280X však vycházejí ze starších karet a kromě názvu se často změnily jen frekvence jádra a pamětí.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednou z častých otázek, kterou se řada uživatelů zabývá nejen před Vánocemi, je, zda je v současnosti vhodná doba na upgrade grafické karty. Osobně se domnívám, že ano. Ačkoliv ceny hardwaru v posledních týdnech po oslabení koruny o něco vzrostly, bylo by naivní se domnívat, že se kurz během brzké doby vrátí na původní hodnoty. Dost možná nastane pravý opak. Stejně tak nelze očekávat ani žádné větší slevy grafických karet, snad jen u GeForce GTX 780 (Ti) by po naskladnění Radeonů R9 290(X) mohl nastat jistý pokles. S trochou štěstí by se firmy po novém roce mohly pustit do souboje alespoň formou přibalování plných verzí AAA her ke svým kartám. Rozhodně bych si na to ale nevsadil a kdo má o podobný bonus zájem, může i dnes na trhu takové karty najít. Ostatně na řadu z nich v tomto vánočním průvodci upozorním.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


časový plán nástupu architektur grafických karet nVidia

V neposlední řadě je oblíbená otázka, jak je to s příchodem nové generace karet. Jak už jsem uvedl na začátku kapitoly, čekají obě firmy na nástup sériové výroby integrovaných obvodů s rozlišením 20 nm. Toho se pravděpodobně dočkáme během první poloviny příštího roku. V současnosti se zdá, že jako první uvede nové karty se zbrusu novou architekturou Maxwell společnost nVidia. Příchod prvních modelů však neočekávejte dříve než na přelomu jara a léta. Jako obvykle přitom půjde o nejvýkonnější modely, karty střední třídy přijdou se zpožděním minimálně v řádu týdnů. O nové generaci karet AMD pak nevíme téměř nic. Pokud vám tedy výkon současné grafické karty nestačí, nemá dle mého názoru s nákupem nového modelu smysl otálet a novou kartu si nadělte klidně hned příští týden pod stromeček.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama