Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty | Kapitola 2

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

17. 12. 2013 03:00 62

Seznam kapitol

1. Rok 2013 velké změny nepřinesl 2. Časté chyby při upgradu sestavy 3. Grafické karty do 2000 Kč s DPH 4. Grafické karty do 3000 Kč s DPH 5. Grafické karty do 4500 Kč s DPH
6. Grafické karty do 6000 Kč s DPH 7. Grafické karty do 8000 Kč s DPH 8. Grafické karty do 12 000 Kč s DPH 9. Grafické karty nad 12 000 Kč s DPH

V dnešním průvodci jsme vybrali ty nejzajímavější modely grafických karet napříč všemi cenovými kategoriemi. Rozdělili jsme je do sedmi kapitol a ještě přidali rady, jak sestavit solidní PC. Při výběru jsme brali ohled nejen na grafický výkon, ale i na přibalené hry či provozní vlastnosti. Vánoce tím snad dostanou ty správné grády!

Reklama
Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


kupovat do svého počítače drahou desku „do budoucna“ je holý nesmysl

Řada uživatelů při koupi nové herní sestavy klade velký důraz na možnosti jejího budoucího vylepšení. To se může na první pohled zdát jako prozíravý krok, často se však setkávám s případy, kdy dotyční možnosti budoucího upgradu značně přeceňují. I dnes se lze setkat s případy, kdy si uživatelé kupují velmi drahé základní desky s tím, že za několik let jen vymění grafickou kartu a procesor, zatímco kvalitní deska jim zůstane. Realita je ale samozřejmě taková, že ani do špičkové desky se starší paticí nové procesory neosadíte. Kdysi tak dobře zamýšlená investice je dnes k ničemu, protože ani nejvýkonnější procesor rodiny Phenom II X6 dnes nedokáže plně „nakrmit“ grafické karty střední třídy. Framerate ve hrách pak ani zdaleka není takový, na jaký má daná karta potenciál.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


při koupi zdroje není nutné kupovat zbytečně výkonné modely, vyhněte se jen levným značkám

Podobně nesmyslné je ke slabé sestavě kupovat výkonné a drahé zdroje. Ruku v ruce s tím jdou komentáře, že moderní počítače mají vysokou spotřebu, zdroj vydrží roky a je nutné mít rezervu. Ani jedno není pravda. Počítače mají dnes sice vyšší spotřebu než třeba před deseti lety, počítač střední třídy ale rozhodně nemá spotřebu 500 W. Pokud se podíváme na výsledky naměřené v mých testech grafických karet (u konkurenčních vč. zahraničních magazínů jsou výsledky analogické), při maximálním zatížení má testovací sestava i s výkonnými karty jako je AMD Radeon R9 270X nebo nVidia GeForce GTX 760 nejvyšší naměřenou spotřebu okolo 300 W. U méně výkonných karet nižší střední třídy jako je AMD Radeon HD 7790 se pak toto číslo pohybuje okolo 220 W!

Do levné sestavy bohatě stačí zdroj s výkonem 350 W (bude mít velkou rezervu pro několik pevných disků a napájení všech periferií), do výkonnější pak 400-450 W. Kupovat zdroj s výkonem 600 W do počítače s AMD Radeonem R9 270X je holý nesmysl a jde doslova o vyhozené peníze. Argument o budoucím upgradu přitom nedává velký smysl, z Radeonu R9 270X (a počítače za přibližně dvacet tisíc korun) bude jen málokdo upgradovat na duální kartu, kde by takový zdroj našel patřičné využití. V neposlední řadě ani moderní zdroj rozhodně nevydrží desítky let (elektronika se navíc navrhuje tak, aby měla nejvyšší spolehlivost během záruční doby, pak postupně klesá) a neplatí ani oblíbený mýtus, že od výkonu zdroje je nutné odečíst jeho účinnost. To není pravda, údaj výrobce vždy udává výstupní výkon a nikoliv vstupní příkon zdroje. Pozor je dobré dávat jen na výrobce zdroje, rozhodně se držte těch kvalitních a vyhněte se levným značkám jako je Eurocase, LC Power nebo Chieftec.

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


upgradovat sestavu se starším procesorem AMD Phenom II v dnešní době nemá smysl, raději šetřete déle a kupte celou novou sestavu

Další častou chybou je, že řada hráčů chce upgradovat výrazně zastaralé počítače, u kterých to v zásadě nemá velký význam. Pokud máte počítač postavený na platformě Intel Core 2 Quad a přemýšlíte, že byste si pod stromeček nadělili třeba nový AMD Radeon R7 260X, nemá to smysl. Procesor je příliš pomalý a kartu bude výrazně brzdit. Pokud byste jej chtěli vyměnit za novější, narazíte na problém, že do desky novější procesory nebude možné osadit. Daleko vhodnější tak bude šetřit o něco déle, po čase koupit celou novou sestavu a starý počítač za několik stokorun prodat v některém z internetových bazarů. Tato situace se přitom týká i novějších platforem. Na mysli mám především počítače s procesory AMD Phenom II (včetně šestijádrového X6).

Vánoční průvodce výběrem nové grafické karty
i Zdroj: PCTuning.cz


pomalý disk v jinak rychlém počítači dokáže zážitek z hraní her výrazně omezit

Též se vyhněte postupného upgradu. Jeho myšlenka spočívá v tom, že dnes koupíte výkonnější grafickou kartu, za půl roku později procesor, poté přidáte operační paměť atd. Některá z komponent v počítači bude neustále zbytek sestavy brzdit a zážitek z hraní nikdy nebude tak dobrý, jak by mohl být. Ve výsledku se celý upgrade bude táhnout, dost možná do něj v součtu dáte více peněz a počítač vám bude připadat pomalý. Kupříkladu pevný disk nemá na framerate na první pohled přímý vliv, dlouhé načítání hry, trhání při dosažení checkpointů nebo pokles frameratu takřka na nulu při každém načítání textur, dokáže hraní neuvěřitelným způsobem otrávit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama