PCTuning Článek

Velký přehled IT událostí roku 2011 měsíc po měsíci

Z. Obermaier
Z. Obermaier
30. 12. 2011 02:00 9 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Leden patřil Intelu a nVidii 2. Únor byl pro Intel černá můra 3. Březen, na CeBIT vlezem 4. V dubnu celkem nuda... 5. Květen opět patří Intelu 6. Červen ve znamení AMD
7. Červenec a srpen, okurková sezóna 8. Září, pomalý start podzimu 9. Říjen patřil Bulldozeru, Steve Jobsovi a diskům 10. Listopad, měsíc hráčů 11. Prosinec a co nás čeká v roce 2012

Dnes se už pomalu loučíme se starým rokem 2011 a o víkendu přivítáme rok nový, snad bude lepší než ten současný. Zavzpomínáme na něj v dnešním článku z pohledu hardwaru, her a událostí, které zahýbaly světem technologií. Rok 2011 byl nabitý k prasknutí, nenudili jsme se. A jak to tak vypadá, v tom příštím to nebude jinak.

Reklama
Reklama

Hned v úvodu každého roku čeká IT svět svátek číslo jedna, neboli výstava CES v Las Vegas. Tam došlo k několika průlomovým událostem a oznámení. O první překvapení se postarala nVidie, která oficiálně oznámila vývoj vlastního procesoru architektury ARM pod názvem Projekt Denver. Tato informace by neměla takovou váhu, pokud by s ní společně nepřišel Microsoft a neoznámil funkčnost příští verze Windows právě na platformě ARM. I když jsem se zatím nedočkali ani uvedení Windows 8, ani procesoru od nVidie, stalo se toto oznámení jistým milníkem, po němž se v mnoha společnostech výhybky věcí budoucích pohnuly jiným směrem. nVidie je velký hráč a produkt, který vyvíjí, vzbuzuje u konkurence značné obavy. Je jisté, že vývoj není snadný a neobešel se (a neobejde se) bez potíží, průtahů a problémů. Nakonec ale na trh přijde a kdo chvíli stál, bude stát opodál.

Druhou událostí ledna bylo uvedení patice LGA 1155 a „šestkových“ čipsetů Intelu. Na trh se dostaly procesory Sandy Bridge, které až dosud nic nesesadilo z výkonnostního trůnu. My jsme vám nabídli test obou nejvyšších modelů CPU i test tří desek pro tuto platformu. Ze Sandy Bridge se stal ihned hit a prodeje neklesají ani rok po uvedení na trh.

Závěr měsíce pak patřil souboji grafických gigantů. nVidia vyslala do boje oblíbenou GeForce GTX 560 Ti, která se stala jednou z nejlépe prodávaných karet letošního roku. AMD kontrovalo uvedením levnější verze Radeonu HD 6950 s 1 GB paměti. Obě zmíněné karty jsme samozřejmě otestovali, Radeon dokonce jedni z prvních na světě vůbec. Na web unikly první fotografie Radeonu HD 6990 a AMD je opět v zisku. Konkurence nikdy nespí, a tak jsme také mohli vidět uniklé fotografie duální karty od nVidie, GeForce GTX 590. AMD nás krapet poškádlilo posuvníkem teselace v ovladačích, který přidával výkon na úkor kvality bez vědomí uživatele.

Nejen počítači je technologický svět živ, v lednu se všude hovořilo o tabletech a Androidu 3.0, které jsme v Las Vegas viděli ve desítkách modelů všech možných i nemožných výrobců. Také 3D televizory začaly vystrkovat růžky a dnes jej má mnoho z nás, i když si na nich nakonec 3D ani nepouštíme. S nimi přicházejí i „odlehčené“ 3D brýle, které se na CES u rozdávaly zdarma. V USA nastala doba rychlejšího mobilního internetu s technologiemi 4G (LTE), o nichž si u nás necháme ještě minimálně tři roky jen zdát. Leden také patřil sociálním sítím, kdy návštěvnost Facebooku poprvé předehnala v návštěvnosti Google (kam ten svět spěje). Android dále posiluje, v USA už okupuje přes čtyřicet procent smartphonů. Samsung ukázal první DDR4 paměti, které ani po roce stále nejsou na trhu.

Viděli jsme také nové záběry z Battlefieldu 3 a dozvěděli jsme se, že hra nebude podporovat DirectX 9 a vyjde v druhé polovině roku. Také Blizzard nás navnadil na další rok čekání pár novými záběry z Diabla III. Asi měli v Blizzardu dobrou náladu, prodali totiž za první měsíc roku téměř pět milionů kopií datadisku Cataclysm k WoW. Vychází Two Worlds 2 a Dead Space 2. Druhá jmenovaná hra se nelíbí americkým matkám, jež ji označují za ohavnost plnou násilí. Také Duke Nukem se probouzí ze zimního spánku a je stanoveno datum vydání (po kolikáté už?). Největší konkurent Battlefieldu 3, pokračování série Call Of Duty, je ohlášeno na listopad.

Společnost AMD opouští Dirk Meyer a firma bude až do podzimu hledat nového ředitele. nVidia se dohodla s Intelem na sdílení patentů a Intel slíbil vyplatit 1,5 miliardy dolarů v pěti splátkách jako kompenzaci. Společnost OCZ končí s paměťmi a bude se věnovat už pouze SSD diskům. Světem se pomalu začínají šuškat podrobnosti o procesorech Sandy Bridge-E a AMD Bulldozer. Od obou se očekává, že si budou navzájem konkurovat. V lednu tomu ještě kdekdo věřil. Steve Jobs má zdravotní problémy a bere si volno na dobu neurčitou. V Googlu mění post šéfa a vrací se na něj zakladatel filmy Larry Page.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning