Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější | Kapitola 3

Jan Schrenk

Jan Schrenk

24. 5. 2017 03:00 9

Seznam kapitol

1. Volba joysticků 2. Logitech Extreme 3D Pro 3. Defender Cobra M5 4. Ravcore Javelin 5. Resumé

K cenově dostupným a hůře vybaveným joystickům, na jejichž srovnání jsme se podívali minulý týden, teď přidáme čtveřici kousků pro náročnější virtuální piloty. Nabídnou lepší výbavu, větší věrnost, často mnohem vyšší přesnost, více ovládacích prvků a jen o pár stovek vyšší cenu – a to už určitě stojí za zvážení

Reklama

Defender Cobra M5

Přednedávnem jeden diskutující tady na PCT zmínil, že letecké simulátory jsou poněkud obskurní, menšinovou a snad i umírající součástí herní scény. Jediná vada na tomto tvrzení je ta, že je to pravda. Před patnácti roky firmy jako Microsoft vyvíjeli Flight Simulator i Combat Flight Simulator. Vznikl parádní Lock On jako pokračovatel Flankeru 2.0. Jane’s navázalo na Israeli Air Force méně dobrým, ale stále zajímavým USAF. Online simulátory jako WarBirds byly světově populární. A krom toho IL-2 Šturmovik se svou mohutně sílící a časem dokonce nejsilnější online komunitou. Jeden vývojář za druhým to ale vzdávali. Letecké simulátory pohltily sami sebe. Snaha o maximální realismus, krvavé HW nároky a hodně specifické dávkování zábavy, to vše vedlo k průšvihu, který máme dnes, kdy existuje reálně asi tak pět simulátorů.

No a tento průšvih následovaly i joysticky. Logitech ořezal svou nabídku a do svého portfolia si pořídil konkurenta ze Saiteku (což opět povede k redukci). Microsoft to zabalil zcela, CH Products naštěstí existují, byť trochu okleštili nabídku. Genius je pryč. Velcí hráči jsou tak pouze dva, vedle Logitechu ještě Thrustmaster.

Tristní situaci ale více než zachraňuje příchod nového hráče. Partička nadšenců si kdesi v ruské stepi jednoho dne řekla, že mají rádi virtuální létání a že by mohli zkusit dělat kvalitní joysticky za rozumnou cenu. Že je to oxymorón? Ne tak docela. Právě tahle partička šikovných kluků, která se pojmenovala VKB Sim, stojí za počinem jménem Cobra M5. A jak brzy zjistíte, nejen za ním.

Teď budeme snít. Zavřete oči a představte si dokonalý kousek HW, který má snahu být vším, co je pro vás důležité. Jistě si vybavíte takové ty sny, kdy si uvědomujete, že sníte a že sen skončí. Nebo i situaci, kdy si sen sice neuvědomujete, ale cítíte, že není vše v pořádku a „že tady něco smrdí“. Na tomhle místě by se hodilo přirovnat podobné sny ke Cobře a hledat na ní ona „Ale“. Jenže tak levné triky tady na PCT nepoužíváme :).

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz

Ona je totiž Cobra vážně hodně dobrá. Už jen ten stav, kdy si prohlížíte krabici, tak cítíte, že se vám do rukou dostalo něco výjimečného. Hmotnost je vysoká. Rozměry také nějaké „pravější“, vše působí mohutně a solidně. Překvapí vás základna tvaru kvádru, zcela prostá jakýchkoliv tlačítek. Vezmete páku do ruky a pohladíte měkčené plasty. Lehce zatlačíte a páka se zcela bez odporu mírně vykloní vpřed. Žádné vrzání, žádné pazvuky, naprosto vyrovnané síly.

To možná také bude jedna z mála věcí, které vám mohou objektivně přijít nepříjemné. Síly jsou velmi malé a je otázka, zda by pro vás nebyl příjemnější joystick s tužšími pružinami. Pro mě to prvních pár minut znamenalo značný nezvyk, zvláště v případě twistu bych tvůrcům doporučil tuhost zvýšit. Ze zkušenosti jsem ale naprosto přesvědčený, že právě síly jsou tím, čemu se vaše ruka nejrychleji přizpůsobí, nepříjemné jsou pouze časté přeskoky z jedné páky na druhou. Dalším mírným mínusem jsou přeci jen větší vůle okolo středu, ale to je dané spíše extrémní lehkostí páky. Její přesnost je i okolo středu dokonalá. Kolečko plynu není zcela ideálně umístěné, ale stále se bavíme o celkem dobře dostupném prvku.

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz

Největší vadou tak trochu paradoxně může být samotná hlavice páky, která je natolik velká, že váš palec bude muset opsat kroužek pro to, aby se z přeletové pozice dostal do té bojové, na klobouček a tlačítka. Jakmile je ale palec jednou v akční poloze, dosáhnete s ním nádherně na kterékoliv z tlačítek.

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz

Na vrcholu páky najdete i přepínač, který každé z tlačítek shiftuje. Přední tlačítko skrývá hned dvojici spínačů. Stisknete-li lehce, stiskne se tlačítko 1, přitlačíte-li více, aktivujete 1 a 2. Jedná se také snad o první joystick, který má na malíku tlačítko umístěné tak, že mě vůbec neruší. Prostě tak, že se dá odklopit a nepřekáží vůbec.

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednoduché, geniální. Na první pohled se vám bude zdát, že budete trpět nedostatkem tlačítek. Jenže započítáme-li i falešný klobouček, tak máte 9 tlačítek a trojpolohový SHIFT, celkem (nebudeme-li počítat přední dvojtlačítko) tak můžete použít 25 tlačítek a to je vážně více než dost.

Pocit letu je parádní, cítíte, že máte v ruce opravdu kousek poctivého HW. Jeho dílenské zpracování všem kladným pocitům dále napomáhá.

Koupí téhle páky chybu rozhodně neuděláte. Ale ještě tu máme Javelina.

Velký test joysticků: čtyřka pro ty náročnější
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama