Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB

Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB | Kapitola 16

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 4. 2015 03:00 51

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Western Digital Green 3. Western Digital Red 4. Western Digital Black 5. Seagate Desktop HDD 6. Seagate NAS HDD 7. Toshiba Desktop 8. Metodika testování a testovací sestava 9. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 10. HD Tune Pro 5.5 - Random Access
11. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 12. AS SSD Benchmark 13. PCMark 8 14. Kopírování složky se soubory 15. Herní testy 16. Adobe Photoshop 17. Spotřeba a teplota 18. Hluk 19. Závěrečné hodnocení

Dnes se podíváme, jak si vedou aktuálně nejvýhodnější pevné disky s kapacitou 3 TB v pozici datového úložiště po boku systémového SSD. Z nabídky disků jsme vybrali šest cenově dostupných disků, které se k tomuto účelu hodí nejlépe, a to včetně u nás neobvyklého disku od Toshiby. Disky porovnáme i s jejich menšími 2TB variantami.

Reklama

Adobe Photoshop

Častou oblastí použití datového disku je uchování archivu fotografií. Oblíbeným programem na úpravu fotografií je Adobe Photoshop. Do srovnávacího testu pevných disků jsem proto zahrnul načítání obrázků do této aplikace.

Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Aby byla rychlost načítání dobře měřitelná, vytvořil jsem si speciální obrázek o velikosti 1,79 GB, který je koláží mnoha vrstev z různých fotografií. Z tohoto obrázku jsem vytvořil pět kopií, které jsem společným příkazem načítal z oddílu N (ve středu ploten testovaného disku) do spuštěného Photoshopu na systémovém SSD.

U každého disku jsem provedl 5 měření, jejichž výsledky jsem do výsledného hodnocení zprůměroval. Mezi každým měřením proběhl restart počítače. Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží 3TB disku WD Black.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Práci s velkými soubory podle očekávání nejlépe zvládly disky, jejichž plotny se otáčejí rychlostí 7200 ot./s. Jasně dominoval Seagate Desktop (Barracuda), následovaný diskem WD Black. Poměrně dobře si vedly disky Toshiba Desktop a Seagate NAS HDD, které používají lehce vyšší otáčky, než úsporné disky WD Red a Green. Rozdíly v otáčkách ploten se při čtení velkých souvislých bloků dat projevují v plné míře.

Rychlost pohybu záznamových hlav zde výkon prakticky neovlivnily. Jiná situace by ovšem nastala v případě fragmentovaného disku, kde by obrázky nebyly uloženy v souvislých datových blocích. V takovém případě disky s méně agresivním seekem nutně zpomalí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama