Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB

Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB | Kapitola 9

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 4. 2015 03:00 51

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Western Digital Green 3. Western Digital Red 4. Western Digital Black 5. Seagate Desktop HDD 6. Seagate NAS HDD 7. Toshiba Desktop 8. Metodika testování a testovací sestava 9. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 10. HD Tune Pro 5.5 - Random Access
11. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 12. AS SSD Benchmark 13. PCMark 8 14. Kopírování složky se soubory 15. Herní testy 16. Adobe Photoshop 17. Spotřeba a teplota 18. Hluk 19. Závěrečné hodnocení

Dnes se podíváme, jak si vedou aktuálně nejvýhodnější pevné disky s kapacitou 3 TB v pozici datového úložiště po boku systémového SSD. Z nabídky disků jsme vybrali šest cenově dostupných disků, které se k tomuto účelu hodí nejlépe, a to včetně u nás neobvyklého disku od Toshiby. Disky porovnáme i s jejich menšími 2TB variantami.

Reklama

HD Tune Pro 5.5 - Benchmark

HD Tune Pro 5.5 je utilita pro testování a získávání informací o pevném disku. Základní benchmark testuje přístupovou dobu a přenosovou rychlost disku během zápisu a čtení. Výsledky pak zobrazuje v přehledných grafech, které si můžeme prohlédnout v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků.

Pro testování rychlosti zápisu na disk je nutné použití dosud nenaformátovaného disku. Utilita testuje disk v celém rozsahu záznamových ploten a pomocí křivky v grafu zobrazí pokles výkonu při zápisu a čtení od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu. V benchmarku je možné nastavení různých velikostí bloků, se kterými utilita pracuje. V tomto případě jsem použil standardní hodnotu velikosti bloku 64 kB.

V benchmarku jsem porovnával hodnoty průměrné přenosové rychlosti zvlášť pro zápis a čtení. Měření jsem provedl 3× za sebou a mezi každým měřením jsem restartoval počítač. Do srovnávacího grafu jsem pak použil nejlepší výsledek ze všech tří měření. Grafy jsou pro srovnání doplněny výsledky z předchozího testu 2TB disků. Na celkovém hodnocení se tento benchmark podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží 3TB disku WD Black.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Podle předpokladu si nejlépe vedly 3TB disky s rychlostí 7200 ot./s, tedy Seagate Desktop HDD (Barracuda) a WD Black. S větším odstupem následuje Seagate NAS HDD na nižších otáčkách 5900 ot./s. Toshiba Desktop s podobnými otáčkami drží krok v rychlosti čtení, u zápisu se však propadá. Na spodních příčkách se podle očekávání umístily disky s otáčkami 5400 ot./s, WD Red a WD Green. Prohlédněte si případně grafy průběhu výkonu napříč kapacitou disku z této disciplíny v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků, kde průběh rychlosti čtení i záznamu napříč celými plotnami.

Pokud porovnáme výkon 3TB disků s dříve testovanými 2TB verzemi, tak v případě Seagate jsou na tom výkonem o něco lépe menší 2TB verze. U disků WD je tomu přesně naopak, s výjimkou WD Green, kde starší 2TB verze profituje z koncepce více kapacitních ploten s částečně nevyužitou záznamovou plochou.

Jelikož během tohoto benchmarku probíhá testování rychlosti zápisu a čtení plynule od vnějšího okraje ploten k vnitřnímu, neprojeví se na výkonu nastavení AAM disku, tedy rychlosti přesunu záznamových hlav, která při reálném provozu výkon výrazně ovlivňuje. Bylo by zavádějící hodnotit výkon pouze podle těchto výsledků oblíbeného benchmarku na zcela prázdném disku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama