Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB

Velký test šesti pevných disků s kapacitou 3 TB | Kapitola 18

Petr Kupský

Petr Kupský

29. 4. 2015 03:00 51

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Western Digital Green 3. Western Digital Red 4. Western Digital Black 5. Seagate Desktop HDD 6. Seagate NAS HDD 7. Toshiba Desktop 8. Metodika testování a testovací sestava 9. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark 10. HD Tune Pro 5.5 - Random Access
11. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 12. AS SSD Benchmark 13. PCMark 8 14. Kopírování složky se soubory 15. Herní testy 16. Adobe Photoshop 17. Spotřeba a teplota 18. Hluk 19. Závěrečné hodnocení

Dnes se podíváme, jak si vedou aktuálně nejvýhodnější pevné disky s kapacitou 3 TB v pozici datového úložiště po boku systémového SSD. Z nabídky disků jsme vybrali šest cenově dostupných disků, které se k tomuto účelu hodí nejlépe, a to včetně u nás neobvyklého disku od Toshiby. Disky porovnáme i s jejich menšími 2TB variantami.

Reklama

Hluk

Dostáváme se k parametru, který se u pevných disků hodnotí nejhůře. Je samozřejmě možné sestavení zcela pasivní testovací sestavy, kterou umístíme do odhlučněného boxu a hlukoměrem stanovíme hladinu hluku v decibelech, které můžeme snadno porovnávat. Jenže co si máme představit pod hodnotami 25 dB a 28 dB? Že v druhém případě je hluk dvojnásobný? Bude nás ten hluk rušit? To, jestli určitý hluk vnímáme, nezáleží jen na jeho intenzitě, ale také na jeho frekvenci, kterou lidské ucho vnímá s různou citlivostí i jeho charakteru.

Z tohoto důvodu, ale také proto, že nemám podmínky k laboratornímu měření, jsem hlučnost testovaných disků hodnotil pouze subjektivně. Výsledky takového posouzení jsem do celkového hodnocení nezapočítával. V otázce hlučnosti hraje významnou roli také faktor kusovosti, kdy se dva totožné výrobky nemusí chovat stejně.

Abychom si udělali představu o charakteru hluku, který testované disky produkují, zaznamenal jsem jejich projev do zvukového souboru. Záznam byl proveden ze vzdálenosti 30 cm od otevřené bočnice v přímé viditelnosti na zadní stranu disku. V testovací sestavě jsem přitom vypnul vlastní pevný disk D, ventilátor zdroje a všechny ventilátory skříně mimo chladiče procesoru a chladiče grafické karty. Oba zdroje hluku na minimálních otáčkách byly zastíněny základní deskou, takže zvukový záznam prakticky neovlivnily.

Prvních deset vteřin každého zvukového záznamu běží testovaný disk bez zátěže, takže se projevuje pouze hlukem rotujících ploten. Okolo desáté sekundy spouštím test náhodného přístupu na disk pomocí HD Tune. Tento test znamená extrémní zátěž na záznamové hlavy, které zběsile létají v celém rozsahu plochy ploten. Je to případ, kdy disk vydává absolutně největší hluk. Nejvyšší intenzity pak dosahuje hluk přibližně ve třicáté sekundě záznamu. V praxi však nastává tento případ jen ojediněle.

Western Digital Green

záznam v MP3 ke stažení

WD Green je disk, který za provozu v uzavřené skříni rozhodně neuslyšíme. Jeho nízké otáčky rotujících ploten jsou patrné pouze poslechem z bezprostřední blízkosti otevřené skříně. Ve vzdálenosti 1 m od otevřené skříně jsem přestal vnímat otáčení jeho ploten a seek byl sotva rozeznatelný. Pohyb jeho hlav je tlumený a velmi tichý. Za provozu netrpí žádnými vibracemi. Během přehrávání záznamu si stáhněte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl sotva slyšitelný.

Western Digital Red

záznam v MP3 ke stažení

WD Red mě během předchozího testování 2TB verze v otázce hlučnosti zklamal díky hlučnějšímu pohybu hlav. V případě 3TB verze však bylo vše v pořádku a seek je tlumený a jen lehce zřetelnější, než v případě WD Green. Nízké otáčky rotujících ploten jsou patrné pouze poslechem z bezprostřední blízkosti otevřené skříně a od vzdálenosti 1 m zcela zanikají. Disk za provozu netrpí žádnými vibracemi. Za provozu v uzavřené skříni jej rozhodně neuslyšíme. Během přehrávání záznamu si stáhněte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl sotva slyšitelný.

Western Digital Black

záznam v MP3 ke stažení

U disku WD Black nikdo neočekává, že jej za provozu v uzavřené skříni neuslyšíme. Přesto jeho vysoké otáčky rotujících ploten jsou patrné pouze poslechem z bezprostřední blízkosti otevřené skříně a po jejím uzavření slyšet nebudou. Pohyb hlav tohoto disku je však ze všech testovaných disků nejhlučnější a ani uzavřená skříň jej zcela neutiší. Na druhou stranu tento disk v klidu neuslyšíme, takže ve funkci datového disku nebude po většinu času obtěžovat ani na hluk citlivější uživatele. Za provozu disk netrpí žádnými vibracemi. Během přehrávání záznamu si stáhněte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl sotva slyšitelný.

Seagate Desktop HDD

záznam v MP3 ke stažení

Ani u tohoto disku nelze očekávat, že jej za provozu v uzavřené skříni neuslyšíme. Přesto mě testovaný kus mile překvapil svou kultivovaností, která se na míle lišila od dříve testované 2TB verze. Hlučnost rotujících ploten je tradičně o něco vyšší, než u disků WD. U otevřené skříně byla rozpoznatelná i ze vzdálenosti několika metrů. V uzavřené skříni určitě zanikne v hluku ventilátorů. Nečekaně tichý byl pohyb hlav, který sice nedosahoval nízké úrovně WD Green a Red, ale v uzavřené skříni by měl prakticky zaniknout. Disk za provozu nevibroval. Během přehrávání záznamu si nastavte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl slyšitelný (s intenzitou šepotu).

Seagate NAS HDD

záznam v MP3 ke stažení

Hlučnost rotujících ploten disku Seagate NAS je jen nepatrně nižší, než u Seagate Desktop. U otevřené skříně byla rozpoznatelná i ze vzdálenosti několika metrů. V uzavřené skříni určitě zanikne v hluku ventilátorů. Testovaný kus měl hlučnější pohyb pohyb hlav, než Seagate Desktop a i v uzavřené skříni bude mírně slyšet. Za provozu jsem zaznamenal lehké vibrace, které se přenášely do konstrukce skříně. Dříve testovaná 2TB verze disku byla kultivovanější. Během přehrávání záznamu si nastavte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl slyšitelný (s intenzitou šepotu).

Toshiba Desktop

záznam v MP3 ke stažení

U tohoto disku bylo zřejmé, že výrobce disk naladil na co nejtišší provoz. Otáčení ploten bylo velmi tiché, subjektivně bych hluk vyhodnotil jako lehce nad úrovní WD Green. Od vzdálenosti 1 m od otevřené skříně byl hluk sotva patrný a za provozu v uzavřené skříni jej rozhodně neuslyšíme. Pohyb jeho hlav je tlumený a extrémně tichý, dokonce o něco tišší, než u WD Green. Za provozu disk netrpí žádnými vibracemi. Během přehrávání záznamu si stáhněte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl sotva slyšitelný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama