VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU
i Zdroj: PCTuning.cz
Zábava Článek VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU

VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU | Kapitola 3

Václav Vlček

Václav Vlček

16

Seznam kapitol

1. Co a kdo vás čeká? 2. Grafická časová osa 3. Nejlepší produkt roku 4. Nejhorší produkt roku 5. Zajímavosti, inovace a nejlepší trendy
6. Hloupost roku, zklamání a nejhorší trendy 7. Mobilní grafika 8. GPGPU a procesory 9. Článek/interview/web roku 10. Výhled do příštího roku  

Zase jsme o další rok starší a ani ekonomická krize nedokázala zpomalit vývoj technologií. Takže máme zase procesory rychlejší, grafické karty výkonnější a disky o hromadu gigabajtů větší. Co si o uplynulém roce myslí třináct osobností z technických magazínů a diskuzních fór si můžete přečíst v našem ohlédnutí za rokem 2009.

Reklama

Václav "WIFT" Vašek: Těžko jsem hledal něco, co bych označil skutečně za „produkt roku“ podle mého názoru nejlepší. Zvažoval jsem mezi procesory Core i7 (jsou fakt dobré, ale na můj vkus ještě dost drahé), 2TB pevnými disky (větší neseženete) a grafickými kartami ATI Radeon HD řady 5800. Naopak jsem vůbec neuvažoval třeba o Windows 7. Nakonec jsem to celé smetl se stolu a rozhodl se, že v mých očích je nejlepším

„produktem“

roku firma Globalfoundries (vznikla oficiálně ke 4. březnu 2009).


Jan Kratěna: Nejsem zastáncem vypichování jediného produktu. Vybral jsem tedy po jednom zástupci z každého cenového segmentu a omezil se pouze na samostatné grafické karty.

V high-endu letos bezesporu kraluje Radeon HD 5970. Jedná se sice o vícečipovou kartu, se kterou se neustále potáhnou specifické mouchy multi-GPU řešení, ale bezkonkurenční výkon, podpora DirectX 11 a spotřeba spadající spíš do vyššího mainstreamu dělá z této karty ideální produkt pro nadšence.

Volba pro nejlepší mainstreamový produkt je jasná – Radeon HD 5850. Tady není o čem diskutovat. Nebýt špatné dostupnosti a tím pádem zvýšené ceny způsobené snahou prodejců namastit si před Vánoci kapsu, stal by se z této karty bestseller. Škoda.

Z nejnižšího segmentu jsem vybral GeForce 210. Tato levná low-profile karta se svými multimediálními schopnostmi, nízkou spotřebou a možností pasivního chlazení přímo vybízí k použití v HTPC sestávách.)

Jirka Souček: V případě lepší dostupnosti by si titul nejlepšího produktu zasloužil Radeon HD 4770: Nízká spotřeba a ukázka toho, co dokážou ze 128-bitové sběrnice dostat GDDR5. Ale nezaslouží. Taktéž jsem uvažoval nad Radeonem HD 5850. Zanedbatelná spotřeba ve 2D, krásně tichý referenční chladič, výstup na tři monitory – až dosud doména předražených Matroxů... Ale ani ten to ze stejného důvodu nebude...

Nejlepším produktem roku je pro mě marketingová kampaň nVidie na podporu Fermi. Schopnost vyvolat v lidech nadšení nemá každý. A pokud se nVidii podařilo nadchnout lidi produktem, jehož výkon, cenu, spotřebu ani dostupnost neznají, troufám si tuto kampaň nazvat skutečným uměleckým dílem.

Mirek Jahoda: Radeony HD 5800. Jen se nemůžu rozhodnout, jestli 5870 anebo 5850, jelikož nikdo vlastně nezná kvůli mizivé dostupnosti reálný cenový rozdíl. Co se mi na nich líbí, to je asi všem jasné, nebo si to mohou dohledat v mých recenzích.

Ale nechtěl bych letos zůstat jen v ohrádce s desktopovými grafikami. Potěšily mě totiž dva produkty z jiné kategorie: ARM pro SSD od Indilinxu přezdívaný „Barefoot“ je tím prvním. Ne, že by byl obecně lepší než řídící čipy od Intelu, ale myslím, že tato vážná konkurence posunula letos SSD o míle daleko a mimo jiné se dostala také do mého notebooku. Z líné potvory se stala rázem věc, na které dělám hromadné operace s fotkami v RAW raději než na jinak výkonnějším desktopu (ale s pevným diskem).

No a tím dalším produktem je Samsung F2380, tedy první LCD monitor s cPVA. Čert vem horší odezvu a input lag, nejsme tu samí progameři anebo citlivky na těžko postřehnutelné rozmazávání husté tabulky v Excelu při skrolování. Hlavně tu máme panel bez hlavních neduhů laciné TN a přitom za dostupný peníz. Stejně jako u Indilinxu nejde o produkt převyšující ostatní o dvě hlavy, ale o impuls trhu.

David Ježek: Nejlepší produkt se v letošním roce hledá daleko snadněji než loni. Protože většina mých kolegů bude jistě hovořit o Radeonech HD 5000 (s kterýmiž jakožto produkty roku souhlasím na 100%), já si dovolím na seznam připojit další vynikající produkt.

Pro mě osobně se jím stal malý čipeček (těžko to nazývat čipsetem) Nvidia Ion alias GeForce 9300/9400IGP alias MCP79A. Nazývejte to jak chcete, jde zkrátka o jeden malý obvod reprezentující celou čipovou sadu včetně 3D grafiky s 16 stream procesory a PureVideo HD. Lidem jako já poskytuje pro 99% situací dostatek 3D výkonu, solidní 2D grafiku a bezkonkurenční akceleraci videa včetně H.264 v 1080p včetně extrémních bitrate jako 40Mbps. To vše při velice nízké spotřebě, pro mě je tak Ion totéž, co loni AMD 780G: bombastickým základem pro levnou základní desku s nízkou spotřebou, které Nvidia ale přidává báječnou třešničku na dortu: funkcionalitu pod linuxem, o které si AMD může jen nechat zdát (zejména o VDPAU).

Lukáš Fiala: Radeon HD 5850. Ač špatně dostupný a trochu mimo český sweet spot, kam se kdysi přesně trefil Radeon HD 4850, Cypress jako jediný přinesl alespoň nějaký výkonnostní a technologický pokrok, na který byl uplynulý rok nebývale skoupý.

ps47: Tento rok mi prešlo rukami oveľa menej grafických kariet ako ten minulý, z tých ku ktorým som sa dostal ma najviac zaujala HD 4770. Ku HD 5000kam sa tentokrát nevyjadrím, tie ma este iba čakajú, to ale nič nezmení na fakte že tento rok cena za najlepší produkt (v kategórii grafické karty) jednoznačne patrí ATi, či sa to zeleným páči alebo nie..

Matúš Paculík:

Tento rok upustím od grafických kariet, nakoľko ani jeden model nebol bezproblémový. NVIDIA mala niekoľko zaujímavých grafík, avšak kvôli meškaniu na poli DirectX 11 si prvenstvo určite nezaslúži. Naopak ATI síce prišla s DirectX 11 ako prvá, avšak následná nedostupnosť týchto modelov spojená s novou cenovou politikou zanechala maximálne tak trpkú príchuť víťazstva a množstvo rozčarovaných hráčov. Pre mňa sa tak jednoznačným produktom roka stáva nová CULV platforma spoločnosti Intel. Vďaka nej sa na trh dostali extrémne kompaktné notebooky s perfektných faktorom mobility a hlavne výrazne vyšším výkonom, ako ponúka ATOM.



Václav Vlček:
Rok utekl voda, ale když bych měl vybrat jeden konkrétní zásadní a převratný produkt, tak se nemůžu rozhodnout. A tak vyberu pro jistotu rovnou dva. Je zajímavé, že oba se objevily až v druhé polovině roku – ale třeba je to jenom moje paměť. Každopádně tím pro mě asi nejpřínosnějším jsou jednoznačně nové úsporné procesory z produkce Intelu. Nikdy jsem nechtěl od notebooku, abych na něm mohl hrát hry. Prioritou pro mě byla vždycky maximální výdrž na baterky. Mašiny s Atomem minulý rok prolomily magickou hranici pěti hodin při minimální ceně, ale jejich výkon, no škoda mluvit. Proto jsou CULV procesory požehnáním, navíc příslušně vybavené stroje pořád spadají svou cenou do lidové kategorie. Tou druhou zásadní novinkou nová 5000 řada Radeonů. Zmiňuji jí schválně až na konec, protože jsou to sice skvělé karty, ale většina zájemců si o nich zatím mohla jenom přečíst v recenzích. Díky nedoladěné 40 nm technologii prostě výroba nejde jak by měla a tak jsou na ty nejvýkonnější kousky dlouhé čekací pořadníky.
 

Peter Hucík: Mojím denným chlebom v PC Revue sú grafické karty a procesory, takže som sa zamyslel a vybral produkt roku z týchto dvoch kategórií. Medzi grafickými čipmi je pre mňa jasným víťazom Radeon HD 5850. Prečo? Karty s týmto čipom ma pri testovaní nadchli pomerom ceny a výkonu, zďaleka najviac z celej trhovej ponuky. Je to prvý krát po veľmi dlhej dobe, čo mám chuť ísť si kúpiť nejakú grafickú kartu. Keby bolo kde.

Z CPU je víťaz jasný. Spoločnosť Intel tento rok opäť pozdvihla výkonovú latku a tej cenovej opäť podrazili nohy. Vyvrcholením ich snaženie je podľa mňa Lynnfield, teda procesory rady Core i5-750 a Core i7-8x0. Jasné produkty roku spomedzi CPU. Len o fúz ušlo ocenenie AMD za ich štvorjadro AMD Athlon X4, ktoré kúpite už pod 100 eur.

Adam Vágner: Letos se objevilo pár nadprůměrných produktů. Prakticky každý z těch, co mi utkvěly v paměti, ale provází pohnutý osud.

GeForce GTX 275 byla druhou nejvýkonnější jednoprocesorovou kartou s vynikajícím poměrem výkon/cena, který udělal AMD čáru přes rozpočet čerstvě uvedených Radeonů HD 4890. Už na nich bylo kvůli nevýhodnému poměru výkon/cena znát, že chce AMD šponovat ceny grafických karet nahoru. Tehdy to ještě nevyšlo. Nakonec se to ale zvrtlo i v neprospěch nVidie. Raději nechci domýšlet, co může být za tím, že ještě před uvedením Radeonů řady HD 5000 nestála o další produkci karet s čipy G200 i za cenu toho, že nebude dalšího půl roku prodávat nic výkonnějšího než nyní už skoro lowendovou GTS 250. To vše navzdory tomu, že ještě dnes mají zákazníci i o výkonnější GeForce zájem.
Co u ATI? Radeony HD 4770 vynikaly provozními vlastnostmi při dostatečném výkonu a slušném poměru výkon/cena, ale běžně dostupnými se staly, až když nešlo o zdaleka tak zajímavý produkt.
Radeony HD 5850 obě zmiňované letošní novinky ve většině ohledů předčí (už jen proto, že jde o první produkty prezentující další generaci karet), vše ale pokazil nedostatek karet a konkurence a s tím související vysoké ceny.
Za zmínku snad stojí i nová platforma LGA 1156. U ní mě zase ale vysloveně nenadchly ceny procesorů. Na to, že ji jen málokdo prezentoval jinak než jako „Nehalem pro masy“, jsou přespříliš vysoké. Jediný model s nižší cenou je Core i5 750, vykoupeno je to ale scházející podporou Hyperthreadingu, jedné z mála zajímavých novinek, kterou nová generace procesorů od Intelu přináší.

Matej Koleják:
Nepochybujem o tom, že by sa Radeon HD 5870ka dala označiť ako najlepší produkt roku. Bráni mi v tom ale iný produkt. Ten ma ešte viac presvedčil o svojich kvalitách. Je to novinka od Corsair na trhu skriniek. Obsidian 800D. Táto skrinka vznikla v spolupráci s náročnými užívateľmi, ktorí mohli vyjadriť svoje názory. Výsledkom je produkt s viacerými inováciami, vynikajúcim dizajn a predispozíciami pre vodné chladenie. Podľa mňa top. Jediný nedostatok je, že sama nezloží hardvér do svojich útrob ^^.
 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama