VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU | Kapitola 4
Seznam kapitol
Zase jsme o další rok starší a ani ekonomická krize nedokázala zpomalit vývoj technologií. Takže máme zase procesory rychlejší, grafické karty výkonnější a disky o hromadu gigabajtů větší. Co si o uplynulém roce myslí třináct osobností z technických magazínů a diskuzních fór si můžete přečíst v našem ohlédnutí za rokem 2009.
Adam Vágner: Z exponovanějších produktů, které se objevily v roce 2009, mne v negativním slova smyslu nejvíce zaujal Asus ROG Mars GTX 295, cosi jako duální GeForce GTX 285. Dokonce natolik, že jsem neměl chuť testovat ji i přesto, že stačilo říci: „Tak mi to tu nechte.“ Důvod je prostý – šílená cena. Ale jasně, tohle není normální produkt, jen taková exhibice.
Odhlédnu-li
od sběratelských exemplářů k běžnému hardwaru, rozhodně mne nenadchla
GeForce GTX 295. První verze příliš vysokými teplotami a hlučností.
Druhá revize, která největší nešvary staršího modelu odstranila, se
objevila až příliš pozdě na to, aby se její nákup dal doporučit těm, co
vyžadují cokoliv jiného než nejvýkonnější kartu za každou cenu. O HD
4870 X2 nesmýšlím o moc lépe, bezvýznamné plus dávám za lepší poměr
výkon/cena. Jasně, je řada dobrých důvodů, proč existují, ale ve
stávající podobě jsou karty se dvěma GPU pořád z nouze ctnost.
HD 4730 beru jako výstřel do prázdna, ale v době uvedení mne ale zrovna
nenadchla HD 4890 – jakkoliv šlo o poznání vyspělejší produkt než byla
HD 4870, pokazila to zaváděcí cena. Alespoň že se v tomto ohledu rychle
dostala na šedivý průměr.
Velké pochopení nemám ani pro Intel Core i7 870 a nedej bože dražší
modely. Intel žije evidentně v jiném světě než ostatní výrobci hardwaru.
Mirek Jahoda: Byl v letošním roce vůbec (finanční) prostor pro výrazné přehmaty? V grafických kartách díky po většinu roku vyrovnaném boji panovala takřka nudná zákonitost dražší = lepší (a málem i v tom poměru), a tak bych pro nejhorší produkt musel jít zase do jiných oblastí. Tam bych si na jeden kotrmelec vzpomněl a tím je nový Freezer Pro rev. 2 od oblíbené společnosti Arctic Cooling. Nový systém uchycení kolem patic Intel totiž ve švýcarsko-hongkongské firmě musel vymýšlet někdo opilý anebo hodně škodolibý.
Jan Kratěna: Letos se vyloženě nepovedly karty GeForce GT220. Jedná se sice o silnější sourozence GeForce 210, které jsem zvolil jako nejlepší low-endový produkt, ale tohle je jiná kategorie. Karta sice podporuje nVidií dlouho zatracovaný standard DirectX 10.1, ale výkonem ani cenou nedokáže konkurovat o generaci staršímu Radeonu HD 4670. Pokud by jste o této kartě uvažovali jako o přídavném PhysX akcelerátoru, rovnou na to taky zapomeňte. Výkon prostě chybí.
Jirka Souček: Špatné produkty snad letos ani nebyly. Letošní hardware bych rozdělil na (a) dobrý, ale nedostupný a (b) nudný. Výjimek je jen pár.
Václav "WIFT" Vašek:
Pokud by to šlo, do pytle s nápisem „nejhorší produkt roku“ bych osobně nasypal všechny netbooky a nettopy s procesorem Intel Atom vyjma těch, co obsahují grafiku Nvidia Ion. Tím nechci říci, že netbooky a nettopy s Ionem stojí za to koupit (k dokonalosti jim chybí kromě jiného nahrazení Atomu něčím lepším), ale díky Ionu je nelze považovat za nejhorší :-).
Aj v prípade najhoršieho produktu zostanem pri mobilných procesoroch. Možno za to môže primárne moje veľké očakávanie, avšak keď k nám nakoniec dorazila platforma AMD Yukon, tak som bol skutočne sklamaný. Svojim výkonom síce prekonala Intel ATOM, avšak na CULV Core 2 Solo to nebolo ani pri výhode vyššej pracovnej frekvencie. Integrovaná grafická karta bola v konečnom dôsledku na tom rovnako ak nie ešte horšie ako GMA 950 a ranou pod pás bola energetická náročnosť celej platformy.
Václav Vlček: Když tak přemýšlím na tím, co zařadit mezi největší propadáky minulého roku, tak vlastně zjišťuji, že nic opravdu tragického se za minulý rok nepřihodilo. Nebo si alespoň na nějaké zásadní zklamání nepamatuji – asi už mi po těch letech práce v IT branži otrnulo. Takže plně souhlasím s Jirkou Součkem, který to dokonale vystihl. Letošní hardware byl dobrý, nedostupný a nebo nudný.
David Ježek: Nepamatuji si vysloveně žádný produkt, který by byl totálním zklamáním, nad několika jsem kroutil hlavou, ale nic, co by vybočovalo z kolejí. Takže jako nejhorší budu jmenovat v podstatě další pokračování přeznačovací akce u Nvidie. Smysl grafik jako G210, GT220, GT240 tak shledávám pouze ve snížené spotřebě, protože DX10.1 je u karet tohoto výkonu k ničemu a cokoli dalšího je jen marketingová berlička schovávající fakt, že jde o pár let starou architekturu.
Peter Hucík: Možno trošku netradične a proti prúdu, ale vyberám čipovú súpravu Intel P55. Tu zrejme bude tiež potrebné bližšie vysvetliť: Intel pri návrhu tejto súpravy akosi pozabudol na budúcnosť. V jej návrhu sú výrazné obmedzenia (tzv. bottlenecky), ktoré sa ukazujú pri zapojení najrýchlejších dátových úložísk súčasnosti – teda USB 3.0 a SATA 6Gbps diskov. Poriadne RAID pole plus dva externé disky pripojené týmito novými štandardami priškrtia komunikáciu southbridge a procesora na pätinu pôvodnej rýchlosti. Takto nie páni, viete to aj lepšie. A ja si musím nasypať popol na hlavu za to ako som túto súpravu vychválil v čase jej uvedenia na trh.
Väčšina hráčov si kupuje hry kvôli multiplayer módu, lebo ten prináša oveľa viac hodín zábavy ako singleplayer. Pochopiteľne sa kládli na multiplayer Call of Duty Modern Warfare 2 nemalé nároky. Osobne som sa tiež tešil na jeho predstavenie. Oproti predchodcovi (Modern Warfare) pritom nebolo treba veľa zmeniť, lebo ten predstavoval vynikajúci základ.
Multiplayer Modern Warfare 2 je ale prepadák. Asi preto, že hra pre PC je len port konzolovej verzie. Okrem iného odpadla možnosť mať dedicated servery a hráč sa pripája v MP pomocou P2P „priamo“ na ostatných. Možno vám to nepripadá ako problém, ale viacerí provideri internetu to ale vidia inak. Máte príliš veľa pripojení na P2P, a preto vám môžu zvýšiť mesačný poplatok alebo v horšom prípade zrušiť pripojenie na internet.