Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer

Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 4. 2014 12:00 44

Seznam kapitol

1. Jsou všude. A strašně rychle se množí 2. Co je vám po tom, co dělám 3. V říši za zrcadlem 4. Kamerami proti kriminalitě? Statisticky k ničemu
5. Jen ty nejlepší momentky 6. Ale ohlídejte hlídače... 7. Ždímání zákazníků na míru 8. Bojujte za své soukromí

Kamerové systémy se vzmáhají a rozšiřují, jsou stále levnější a všudypřítomnější. Na skleněná oka nejrůznějších rozměrů s až zázračnými schopnostmi narazíte prakticky všude, nejspíš jich máte hned několik i u vás doma. Za chvíli to tu bude vypadat jako v Minority Report. Je ale možné, aby tento trend měl ve skutečnosti i nějaká pozitiva?

Reklama

Nechci tvrdit, že bych byl luddita, který je připraven rozbíjet stroje, ale pro všechny případy mám připravené jak kladivo, tak izolepu a vteřinové lepidlo. Taktéž jsem připraven klást odpor smart meteru, pokud budu násilím osvěžen touto famózní novou technologií. Energetické společnosti mají svaté právo znát můj odběr, aby mi ho mohli fakturovat, ale se sledováním spotřeby formou počítačově zpracovatelných časových řad ať jdou laskavě k šípku!

Proto mě docela překvapilo, když jsem byl pozván na setkání s Martinem Grenem, což je člověk, který se zabývá celý život síťovými technologiemi a v roce 1996 vymyslel první IP kameru na světě a v roce 2013 byl oceněn IFSEC Global jako nejvlivnější osobnost v oblasti bezpečnosti.

Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer
i Zdroj: PCTuning.cz

Že prý pochopím, že kamery nemusí být jen nástrojem oligarchických elit, zírajících ze svých opevněných citadel na řádění chudiny domáhající se své porce Soylent Green, ale můžou skutečně zlepšit život celé populace. Přistoupil jsem k tomu trochu skepticky, ostatně přítelkyně se vrátila z pracovního pobytu z ostrovního Kameristánu (z toho místa, kde se mluví londýnsky, což je jazyk vzdáleně podobný angličtině) a radost z promořenosti kamerami rozhodně neměla. Naopak, když se účastnila pravidelné autobusové reality show „podívej se na svého spolucestujícího“, na protest vzbuzovala rozruch opičkami a vyplazováním jazyka na dozorový kamerový systém.

Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama