Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer

Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 4. 2014 12:00 44

Seznam kapitol

1. Jsou všude. A strašně rychle se množí 2. Co je vám po tom, co dělám 3. V říši za zrcadlem 4. Kamerami proti kriminalitě? Statisticky k ničemu
5. Jen ty nejlepší momentky 6. Ale ohlídejte hlídače... 7. Ždímání zákazníků na míru 8. Bojujte za své soukromí

Kamerové systémy se vzmáhají a rozšiřují, jsou stále levnější a všudypřítomnější. Na skleněná oka nejrůznějších rozměrů s až zázračnými schopnostmi narazíte prakticky všude, nejspíš jich máte hned několik i u vás doma. Za chvíli to tu bude vypadat jako v Minority Report. Je ale možné, aby tento trend měl ve skutečnosti i nějaká pozitiva?

Reklama

Jenomže potom je tu ta lákavá možnost, že překročíte hranice soukromí a začnete sledovat jednotlivé zákazníky. Z hlediska analýzy dat je jistě lákavé sledovat každého individuálně a sledovat nejenom to, co nakupuje, ale taky třeba to, u čeho se zastavuje. Podívejte se na pana XY: Kupuje levné potřeby pro zahradu, ale pravidelně postává před sekačkou za čtvrt milionu. Líbí se mu, ale zjevně na ni nemá. Tak co takhle třeba pošťouchnout personál, upozornit ho na to, že pan XY je zase v obchodě a nějak na něj zatlačit, aby si ji koupil na úvěr? Když svého zákazníka znáte dobře, víte, jaký typ úvěru mu nabídnout a taky víte, do jaké koupě ho přesvědčovat. Zadlužíte ho, ale co je vám po tom? Navíc můžete vyměřit prodavačům cíle, které musí plnit, kolik zákazníků musí takhle uštvat.

Ale to už je ona morální volba. Technika nemůže za to, k čemu ji využijete, anebo zneužijete. Jediná možnost je tvrdě žádat, ať jak soukromé společnosti, tak i stát dodržují pravidla a nenechat si ukusovat soukromí pod libovolnou záminkou. Je jasné, že to budou zkoušet, ale my jim to nesmíme dovolit. Totalitní režimy minulosti by s technologiemi současnosti byly opravdu strašlivé.

Vševidoucí oko Sauronovo, aneb žití pod dohledem kamer
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama