Výroba vodního bloku pro Gigabyte GTX 1070 Xtreme Gaming | Kapitola 9
Seznam kapitol
Chcete chladit grafiku vodou, ale k vašemu modelu se nedá žádný rozumný vodní blok sehnat? Můžete zadat výrobu custom bloku, anebo sáhnout po nějakém univerzálním řešení. To ale nejsou všechny možnosti. Můžete si blok vyrobit sami a ani to není tak těžké!
To je to co vás asi zajímá ze všeho nejvíc. Já se dívám sice spíše na výsledné provozní vlastnosti systému, ale i dosažené teploty mě zajímají. Na začátek je potřeba popsat počáteční stav. Ten už byl zmíněn v úvodu. Při pokojové teplotě 22 °C a zátěži GPU i CPU byla teplota vody v okruhu 31 °C. Teplota izolovaného interiéru skříně dosáhla nepříjemných 41 °C. Podezření padlo na grafiku, která do interiéru skříně předávala veškeré odpadní teplo. Její jádro přitom dosáhlo 81 °C.
Stejná situace s jedním rozdílem - místo vzduchového chladiče je na GTX 1070 Xtreme Gaming náš vodní blok. Vnější teplota byla opět 22 °C. Teplota vody v okruhu se ustálila po půl hodině zátěže na 32 °C. Zde se změna ani nedala moc očekávat, mírný nárůst je zdůvodnitelný vyšší efektivitou chlazení a tím pádem lepšími takty GPU.
Šokem ale byla teplota interiéru. 32 °C je pouhý jeden stupeň nad teplotou vody interiér ochlazující. S původním chladičem na grafice byla delta teplot přes deset °C. Takto dobrý výsledek jsem si ani nemohl přát. Cílem bylo snížit deltu vody a interiéru, protože to dává systému hodně manévrovacího prostoru pro letní pařáky, kdy ambientní teplota dosáhne ke 30 °C, voda pak bude mít ke 40 °C. Malá delta interiéru skříně povede k tomu, že teplota vevnitř bude také kolem 40 °C a to je tolerovatelná hodnota.
Co ale teploty samotného GPU? Už víme, že vlastní vodní blok dokáže teplo odvádět, ale ještě nevíme, jak efektivně je od grafické karty přebírá. V plné zátěži se senzory ustálily na teplotě 54 °C. To činí deltu mezi vodou a GPU 22 °C. Z pohledu moderních komerčních bloků to je celkem bída. Nemám přímé srovnání, ale tuším, že jejich delta bude pod 10 °C. Co to ale pro nás znamená? Prakticky nic. Jestli GPU běží na 45 nebo 55 °C nemá významný dopad na fps ve hře ani na životnost karty. Z pohledu vzduchového chladiče je to ale slušný posun – z 81 °C na 54 °C. Projevilo se to i na dlouhodobě udržitelných vyšších taktech.