Vzhůru do dystopické kyberbudoucnosti!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Vzhůru do dystopické kyberbudoucnosti!

Vzhůru do dystopické kyberbudoucnosti! | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 6. 2018 03:00 252

Seznam kapitol

1. Smysl nehledejte 2. Technologie pro elity 3. Bez práce nejsou... 4. Technologie jako luxus? 5. Ideologie proti vědě 6. Levně pro lidi

Kyberpunk nám ukazuje řadu konceptů budoucnosti. Některé vypadají pravděpodobně, jiné spíše nerealizovatelně – a velká část kyberpunkové reality prostě nedává vůbec žádný smysl. Takové společnosti, které nám vykreslují některé dystopické filmy, prostě nemůžou vůbec fungovat.

Reklama

Představte si, jak by to vypadalo například v situaci, kdy by mobilní technologie používali pouze ti extrémně bohatí: V demokratickém systému s velkou disparitou a s nerovnoměrným přístupem k technologiím by bylo o poznání jednodušší prosadit například zákaz budování základnových stanic. Čím je technologie demokratičtější a dostupnější, tím je nižší šance, že se podaří prosadit její zákaz – přesněji tím více roste šance na odstavení těch, kteří prosadili její zákaz.

Nejlepším způsobem, jak vzít vítr z plachet antitechnologickým aktivistům, je učinit technologie levnější a dostupnější. V okamžiku, kdy se kortikální sloupce stanou běžnou technologií, je vcelku fikce, že by se je podařilo zakázat – to by bylo možné pouze silou. V tomto smyslu je hlavní hrdina Altered Carbonu extrémistou, protože podporuje zcela marginální názor, že jde o technologii špatnou (i když ji sám aktivně využívá).

Nejlepší cestou, jak zabránit nástupu technologických dystopií, je prostě šířit technologie tak, aby byly demokratické a zakázat jejich centralizovanou správu. Technologie nejsou problém, ti, kteří je centrálně ovládají anebo centrálně regulují, jsou problém. Dokud si technologie drží svůj disruptivní potenciál a nelze jim zabránit ve vzniku a šíření, nemůže nastat technologická dystopie.

Evoluce demokratických technologií probíhá úplně jinak, než si autoři scifi myslí – kdo z nich zbohatl na Bitcoinu? Kdo předpověděl pád centralizovaných médií? Jejich představy o podobě dystopie jsou taky nesmyslné: Jimi předpovídané extrémně disparitní dystopie nejsou stabilní a musí nutně skončit revolucí. Neexistuje šance, že by omezené elity dokázaly udržet chudý dav na uzdě nějakými speciálními kung fu jednotkami – je jich prostě málo a takhle se stabilita společnosti neudržovala ani za války v nacistickém Německu.

Kyberpunk je moderní verzí pohádek o hrdinech, co bojují s draky a nebo o technologie vylepšený žánr noir a hardboiled. Neukazuje budoucnost, ukazuje představu dysfukční budoucnosti před rozpadem. O budoucnosti se z něj nedozvíme nic. Přesto je cenným varováním před extrémní podobou společnosti, která by mohla nastat, pokud se o ni přestaneme starat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama