YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa

YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 9. 2016 03:00 29

Seznam kapitol

1. YouTube gigantický 2. Malý český YouTube 3. Normální obsah netáhne 4. Bez sexu, násilí...
5. ...sprostých slovíček, drog... 6. ...i válek a tragédií 7. Masy láká kontroverze 8. Bulvár seriózně?

YouTube před nedávnem (opět) změnil community guidelines. Jednoduše řečeno značně přitvrdil pravidla, která videa lze monetizovat a která ne. Někdo říká, že už bylo načase, protože řada pravidel existovala, ale nevymáhala se. Zajímavější otázkou ale je, jaký je vlastně vztah mezi vlastníky platformy a tvůrci, kteří pro ni tvoří obsah.

Reklama

Inappropriate language, including harassment, profanity and vulgar language.

(Nevhodný jazyk, včetně obtěžování, urážek a vulgarismů.)

Tak tohle je na moderním YouTube velký problém, protože sprostě tam mluví kde kdo a šikany se dopouští kde kdo. Je to jev velice typický pro reakční kanály, ale vulgarismy se objevují velice, velice často. Svým způsobem se dá říct, že se norma jazyka posunuje někam trochu jinam.

Poněkud znepokojující je, že vulgarismy sklízejí body zvláště u nejmladšího publika, na které působí podle všeho drsně a dospěle. Youtubeři často alibisticky říkají, že dělají pořady pro osoby starší osmnácti let, ale stačí se podívat na věkové složení fanatiků na Youtuberingu anebo shlédnout vláček dětí, následující na akcích Agraeluse, abyste zjistili pravdu.

Nemám z toho radost, ale řada reakčních kanálů z podobného obsahu a jazyka doslova žije a přijde mi poněkud nemoudré je plošně zakazovat. Mám trochu problém s tím, když si reakční kanály utahují z dětí a osob vyloženě hloupých, ale takhle už bulvár v internetové podobě funguje. Pyrocynical nebo Leafy by bez toho vůbec fungovat nemohli. Jejich tvorba je přitom velmi dobrá, jenom je prostě... taková oprsklá.

Celkově bych řekl, že snesu raději sprosťárny než cenzuru. Ostatně celá kontrakultura byla o tom, že inkorporovala vulgarity jako běžný nástroj komunikace: Egon Bondy, Ivan Martin Jirous zvaný Magor a další. Svoboda není o tom, že se vám líbí způsob, jakým komunikují ostatní, ale že to akceptujete, protože „kdo ví, třeba se vy nelíbíte jim“. A to říkám jako člověk, který ve videu vulgarity nepoužívá, i když by mohl. Nejsem svatoušek.

Promotion of drugs and regulated substances, including selling, use and abuse of such items.

(Propagace drog a regulovaných látek, včetně prodeje, používání a zneužívání těchto látek.)

Kanály, na kterých uživatelé hulí a dělají recenze na různé druhy trávy, jsou poněkud divné. Na druhou stranu se opět nerozlišuje mezi „užitím a zneužitím“, takže videa o závislostech, včetně historických, spadají pod stejnou klauzuli jako recenze různých druhů trávy.

Zde si dovoluji poznamenat, že podle směrnic EPA se do pojmu „regulated substance“ vejde kde co, záleží hlavně na množství. Takže by to toho teoreticky mohl zahučet kde kdo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama