YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa

YouTube vs tvůrci: Příjmy z reklam už jen pro správná videa | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 9. 2016 03:00 29

Seznam kapitol

1. YouTube gigantický 2. Malý český YouTube 3. Normální obsah netáhne 4. Bez sexu, násilí...
5. ...sprostých slovíček, drog... 6. ...i válek a tragédií 7. Masy láká kontroverze 8. Bulvár seriózně?

YouTube před nedávnem (opět) změnil community guidelines. Jednoduše řečeno značně přitvrdil pravidla, která videa lze monetizovat a která ne. Někdo říká, že už bylo načase, protože řada pravidel existovala, ale nevymáhala se. Zajímavější otázkou ale je, jaký je vlastně vztah mezi vlastníky platformy a tvůrci, kteří pro ni tvoří obsah.

Reklama

Tak například nedávno se českým youtuberům stala taková trapná příhoda. Jarda1 si s přítelkyní v roli kameramanky zajel za Jardou2, aby si s ním osobně a kontaktně vyříkal spory ohledně toho, co Jarda2 zveřejnil. Akce vyvrcholila drobnou potyčkou, která není v jejich věku a na jejich úrovni testosteronu neobvyklá, ale Jarda1 to celé natočil a publikoval. Problém je v tom, že i když Jarda1 celou akci publikoval na YouTube ve víře, že se tím zbaví podezření z napadení, celkové video vyznívá tak, že celou situaci vyprovokoval a v podstatně o konfrontaci usiloval, což orgány v trestním řízení nenesou úplně pozitivně. Ale možná to vidím špatně, možná to bylo celé nahrané, protože tohle video trenduje jako o život. Půl milionu views za tři dny. Takhle se to dělá!

Anebo český youtubovský fenomén Miša, který pod taktovkou svého staršího bratra v podstatě úmyslně vyvolal konfrontaci s velkými světovými reakčními youtubery jako je Leafy Is Here, RiceGum, KeemStar a Pyrocynical. Získal 6 milionů views a pochopitelně podpořil původní zpívanici Pokémon Go Song, která to dopracovala na 25 milionů views. Můžeme se domnívat, že celá ta příšerná věc byla zkonstruována jen proto, aby se Miša dostal do elitní YouTube Hvězdné pěchoty a nadále v té pozici setrval.

I když se ohání „bojem proti kyberšikanistům“, sám se přesně tak chová. Samozřejmě, on to nedělá úmyslně, odpovědnost za to padá na jeho rodiče – doufám, že se jimi začíná zabývat sociálka. Dětská práce před ukončením základní školy je zakázána – a zatímco se postihují případy, kdy rodiče ženou děti do dolů, nějak se zatím neřeší, když své dítě zneužívají tím, že z něj dělají šaška na YouTube. Mišu navštívil Pan Au?

Děláme si srandu z pedofilního znásilnění? To je u osmiletého děcka jakkoliv normální? Miša rozhodně nemá rozum z toho, co z něj dělají jeho rodiče na YouTube a tím pádem padá vina zcela na ně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama