PCTuning Článek

Zakázková prácička – dvě skříně Battlefield přímo pro EA

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
25. 6. 2012 01:00 58 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Začalo to na papíře... 2. Hardware 3. BT01 (U.S.Army) – konstrukce 4. BT01 (U.S.Army) – bočnice 5. BT01 (U.S.Army) – zbytek stavby
6. BT02 (Russian army) – konstrukce 7. BT02 (Russian army) – bočnice 8. BT02 (Russian army) – interiér a barva 9. Galerie (BT01) 10. Galerie (BT02)

Na téma Battlefield 3 se dnes podíváme trochu jinak – nikoliv očima četaře Henryho Blackburna, ale mistra svářečky Stoobiho, který měl za úkol vyrobit pro Electronic Arts dvě skříně sloužící k prezentaci tohoto herního trháku. Projdeme si celou stavbu od náčrtků až po finální spuštění. Pohodlně se posaďte, tohle jen tak někde neuvidíte.

Reklama
Reklama

Popis stavby vezmu postupně tak, jak opravdu probíhal, takže začnu od americké verze skříně, která posléze získala označení BT01.

V první fázi musel vzniknout rám. K jeho výrobě jsem použil již dříve zmiňované L profily z oceli, konkrétně šlo o dva typy (20×3 a 40×3), kdy ten širší slouží pro zpevnění a rozšíření konstrukce na levé bočnici. Rám je konstrukčně poměrně jednoduchý, jelikož se v první fázi svařily boční obdélníky v daném rozměru a posléze došlo k propojení přes 20cm spojovací profily.

Je jasné, že takto masivní ocelová konstrukce bude něco vážit, takže každý další prvek bylo třeba dobře rozmyslet, aby nebyl zbytečný a neuváženě tak nezvyšoval celkovou hmotnost modifikace. Proto jsem se rozhodl jít cestou jednoduchého krytí, takže všechny části skříně budou překryty pouze jednou vrstvou materiálu a nebudou vznikat žádné dutiny pro kabeláž nebo ventilátory. To má samozřejmě za následek snížení hmotnosti, na druhou stranu i výraznější neuhlazenost interiéru.

V případě této americké verze jsem na přední část použil perforovaný plech tloušťky 3 mm, který však i přes svojí masivnost není o tolik těžší než normální 1mm válcovaný plech. Zajistí maximální zpevnění konstrukce a vypadá i vzhledově velmi zajímavě, dál navíc zasahuje i do horní části. Okraje plechu jsou zkoseny, což je prvek často využívaný u vojenské techniky. Nějakou chvilku jsem také laboroval z horní přední hranou, která měla být původně jednoduchá, ale posléze jsem se přiklonil ke skosení i v tomto místě.

Dominantou této části case by měl být ale především ovládací panel, pro nějž bylo nutné vyřezat otvor. Samotný panel je pak vyroben z 1mm ocelového plechu, nanýtovaného a přivařeného ke konstrukci. Není jej tedy možné později demontovat, což ale nevadí, protože k ovládacím prvkům je přístup z vnitřní strany.

Ze zbytku perforovaného plechu jsem ještě dodělal zadní lem, aby vše navazovalo, a horní kryt tak nepůsobil nevyváženě. Vynechané místo bylo v první fázi vyhrazeno outtake ventilátorům, kterým jsem zde připravil plechový kryt (samozřejmě bylo v plánu vyřezat i otvory). Nebudu ale předbíhat, protože právě toto je jeden z detailů, který se dotvořil až v průběhu úprav. Na řadu v tuto chvíli přichází vnitřní konstrukce.

I v tomto případě platí věta o jednoduchosti, takže jsem neměl v plánu vyrobit standardní motherboard tray, ale pouze nejnutnější výztuhy. Pro zajištění dostatečné pevnosti byla použita ocelová pásovina tloušťky 4 mm a šíře 20 mm. A to samozřejmě ne pouze jeden kus, ale celkem tři pásky v místě, kde má základní deska montážní šrouby. Zadní rám pro uchycení přídavných karet je pak vyroben dle specifikace ATX z 1mm plechu. Nařezán byl laserem pro maximální přesnost a nakonec je navařen přímo k rámu, takže žádné šrouby.

Bez mučení se přiznám, že tento dílec nebyl vyroben přímo pro tuto case, ale měl jsem jej v dílně již delší dobu, kdy jsem stavěl zakázkovou case pro vodní chlazení. Dílec se nakonec nehodil a bylo třeba vyrobit nový, takže tento zůstal ležet bez užitku.

Nyní se hodil více než ideálně, protože splňoval požadované rozměry. Konstrukčně jde o nejjednodušší typ uchycení – na místo lisovaného I/O shieldu je zde pro montáž karet pouze vyřezán panel do plechu a dále ohnutý směrem ven. Tento způsob se využíval především u levnějších skříní s tím rozdílem, že bylo použito velmi slabých plechů a vše se kroutilo. V našem případě můžete použít i sílu a plech drží, tak jak má.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning