PCTuning Článek

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
20. 5. 2015 03:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Z1 2. Čelní panel 3. Horní část a bočnice 4. Zadní část
5. Interiér 6. Teplotní testy a airflow 7. Resumé

Není to tak dávno, kdy patřila společnost Zalman v oblasti počítačových chladičů a všem kolem chlazení k lídrům. Byla to také jedna z prvních firem, která začala nabízet pasivně chlazené počítačové skříně. A dnes je poměrně zajímavým producentem počítačových case všeho druhu, které si najdou své zastánce hned v několika segmentech. My jsme dnes zabrousili do toho nejnižšího..

Reklama
Reklama

A nezbývá, než odkrýt bočnice a podívat se dovnitř. Úvodem rovnou řeknu, že Z1 není case, která by ohromovala zpracováním interiéru či nějakou speciální variabilitou. Spíše naopak. Vše je řešené s ohledem na jednoduchost a nízké výrobní náklady, ale je to funkční.

Začneme opět od pozice zdroje – z vnitřní strany je pouze dno opatřené těsnící pryží, která omezuje nepatrně přenos vibrací. V návaznosti na zdroj pak nesmí chybět motherboard tray, který je řešen velmi úsporně. Nechybí otvory pro vedení kabeláže či backplate, ale překvapivě i zde našla prostor poměrně rozsáhlá perforace. Výsledkem je snížení hmotnosti a díky prolisům snad i nepatrné zpevnění, výsledný efekt za to dle mého nestojí. Na perforaci tak asi nejvíc oceníte možnost kdekoliv prostrčit stahovací pásky pro kabeláž..

Tray jinak prostupuje celou case tak, aby spojil všechny části a zpevnil konstrukci. Protože je skříň ze slabého plechu, každé podobné zpevnění se počítá. Cablemanagement zde problém nebude, průchodů je dost, místa v zadní části také – především díky vyboulené bočnici.

Ve spodní části vepředu je pak umístěn koš na pevné disky. Jedná se opět o velmi jednoduché řešení v podobě plechového boxu na čtyři pevné disky velikosti 3,5" s tím, že se montují za pomoci plastových ližin. V horní části je ještě vyhnutý plech, který umožňuje i montáž 2,5" disku. Tato pozice je ale v celé case jen jedna. Pro běžného uživatele, který bude mít maximálně jedno SSD, to však bude dostačovat.

Koš není nijak vyjímatelný, ale upravitelný. Dobře je řešeno jeho umístění – díky prostoru nad ním totiž nebude bránit ani v instalaci delších grafických karet. Tedy za předpokladu, že se nerozhodnete pro SLI či CrossFire, pak už by mohl nastat problém.

V horní části se přední části skříně je koš pro 5,25" zařízení včetně externí 3,5" pozice. Řešení je opět co možná nejjednodušší, tedy plechový dílec s možností zajištění bez šroubků. K tomu slouží plastové posuvné zámky, které bych já osobně doporučoval demontovat. Zajištění není zrovna pevné a mechaniky dost vibrují – šroubek je šroubek.

Interiér je jinak zpracován adekvátně k ceně a především adekvátně k velikosti skříně. Pro běžné sestavy je naprosto dostatečná, ale instalaci vodního chlazení či extrémně výkonného hardware bych si rozmýšlel a především si hlídal, zda bude vnitřní prostor opravdu dostatečný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning