Závěrečné ohlédnutí za CEBITem 2009 | Kapitola 4
Seznam kapitol
Ačkoliv letošní veletrh v leckterých novinářích evokoval spíše negativní pocity, nedá se říci, že bychom z akce byli zklamaní. Byl menší, komornější a s menším počtem vystavovatelů, než tomu bylo minulý rok. Stále se tu však nacházela spousta zajímavých kousků. My vám nyní přinášíme poslední reportáž z akce, s níž letošní hannoverský veletrh uzavřeme.
Grafika pro OC maniaky
Pokud patříte mezi opravdu vášnivé "overclockery", pak se rozhodně máte na co těšit. Společnost MSI na CeBitu totiž představila novou řadu hi-endových grafických karet podporující technologii AirForce. Díky ní máme možnost grafický čip přetaktovat bez použití jakéhokoliv software. K tomu nám poslouží 5,25" AirForce panel s dotykovým rozhraním, díky němuž je možné měnit takty jádra, pamětí nebo shaderů pohybem jednoho prstu, a to hned v pěti pravděpodobně přednastavených úrovních. Panel si také pamatuje některé oblíbené profily (office, game a power saving).
Zatím to ale vypadá, že se třída Military omezí pouze na dva modely. Konkrétně se bude jednat o NVIDIA 260GTX uvedenou v nereferenční úpravě MSI N260GTX Lightning spočívající ve zvýšeném počtu fází (10). Osm jich je přitom určeno pro jádro a zbylé dvě pro paměti.
MSI představila revoluční expresní bootování
Nový MSI Winki v podstatě není nic jiného, než trochu upravený OS Linux nainstalovaný na obyčejném USB flash disku. V čem ale spočívá to kouzlo? MSI Winki je miniaturní zařízení, které se připojuje přímo na USB konektor umístěný na základní desce. Jeho využití je pak zřejmé. Jistě každý z vás se již někdy dostal do situace, kdy potřebuje zapnout počítač jen kvůli nějaké banalitě, případně jen pak kvůli IM, e-mailu, surfování po internetu aj. Bohužel si při každém dalším zapnutí počítače pokaždé musíme projít zdlouhavý, nudný a celkově velmi neefektivní bootovací proces, který je třeba provést při každé počáteční inicializaci operačního systému.
MSI Winki je v tomto ohledu tak trochu revoluční (i když s něčím podobným již částečně na trh přišla společnost ASUS). Okamžitě po spuštění počítače nám totiž v mžiku spustí OS Linux Winki přímo z flash paměti umístěné na miniaturním zařízení připojeném (na USB konektoru) přímo k základní desce. Samotný operační systém pak plynule operuje se základními komunikátory (IM, Skype,..), webovým rozhraním, hudebními přehrávači aj.
V současné době společnost MSI plánuje do budoucna Winki vypustit na trh jen pro čtyři vyvolené modely základnách desek - konkrétně se bude jednat o P45 Platinum, DKA790GX Platinum, P45 Neo 2 a DKA790GX. Ačkoliv je díky kompatibilnímu rozhraní Winki schopna připojení k téměř jakékoliv základní desce, MSI bude k výše zmiňovaným motherboardům programovat speciálně upravený BIOS. Právě ten má totiž zaručit, že se Winki bude používat výhradně na těchto čtyřech modelech. Ve vzdálené budoucnosti lze hovořit i o notebookové verzi technologie.
Budoucnost konceptu Winki je však stále poměrně nejasná.
Wind Top
O novince na poli All-in-One řešení v podobě dotekové řady MSI Wind Top jsme vás již také informovali zde. Kromě toho byla k vidění i kompaktní řešení Wind Box a Wind NetTop.
Notebooky
Největší novinkou v oblasti notebooků a netbooků se jistě ultratenký MSI X340, o kterém jsme vás již taktéž informovali zde. Kromě něj byl k vidění i notebook s 8GB paměti RAM a notebooky s integrovaným subwooferem, nebo stylový notebook potažený kůží. V neposlední řadě jsme se také již věnovali netbooku s hybridní technologii pevných disků a to zde.