3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek 3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

13. 1. 2022 19:00 18

Seznam kapitol

1. Úvod do historie 2. Descent 3. Dark Forces 4. Chasm: The Rift
5. Trespasser 6. Dungeon Keeper 7. System Shock EE, Terminator Skynet, Raze

Vítám vás u dnešní pamětnické schůze vetchých páprdů a věkem omšelých starých vlků. Sešli jsem se, abychom vzdali hold prastarým hrám, jež doprovázely naše bujaré mládí. Vítáme i mladší generace, které by si chtěly doplnit mezery v pařanské historii.

Reklama

Dobrá, slabomyslný úvod je za námi. Dnešní shluk písmen a znaků bude pojednávat o zapomenutých herních klenotech z devadesátých let a kterak je spustit na dnešních mašinách. Oživení pradávných her na současné generaci HW a Windows se samozřejmě nejlépe věnuje platforma GOG. Tisíce titulů od pravěkých vykopávek až po nejnovější blockbustery. Nicméně, pokud nejde vyloženě o oficiální remaster nebo remake, staré hry jsou většinou jen lehce poladěné a je k nim přibalen emulátor DosBox. Takové řešení je vcelku prosté, instalátor se o vše postará a titul je instantně ku zábavě přístupný. 

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
i Zdroj: Pctuning

Ale někdy chceme víc než jen fosilii v DosBoxu. V takovém případě se vyplatí pročesat web a dost často zjistíme, že nějaký fanoušek už vytvořil vlastní port s podporou 4K, modů, přidal hromadu nastavení obrazu a podobně. Jasným příkladem takové mánie je původní Doom. Pro ten existují snad desítky různých portů, námatkou GZDoom, Doom Retro, PrBoom a hromady dalších. O Doomu ale řeč dnes nebude (ačkoli, v rámci nostalgie doporučuji zkusit Doom Retro - https://github.com/bradharding/doomretro/releases/tag/v4.4.1) přesto bude řeč hlavně o známých 3D akcích, neboť například tahová strategie nestárne tak tragicky jako žánr FPS. Rovněž 3D akce byly nejvíce náročné a často nebylo možno v době vzniku titul uspokojivě rozběhat. Ke všem hrám budou navíc videa z mé vlastní skromné zahrádky, abyste si mohli udělat řádnou představu.

A jedno upozornění – takovým rozšířeným nešvarem konverzí vyvíjených uživateli je, že jsou v průběhu tvorby buď opuštěny, nebo jejich budování trvá neúnosně dlouho. Tím nehaním statečné člověky, již z dobré vůle moderní porty tvoří. Jen podotýkám a upozorňuji, jelikož se mohou vyskytovat bugy, chyby či pády, nedodělky a podobně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning