3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek 3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století | Kapitola 7

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

13. 1. 2022 19:00 18

Seznam kapitol

1. Úvod do historie 2. Descent 3. Dark Forces 4. Chasm: The Rift
5. Trespasser 6. Dungeon Keeper 7. System Shock EE, Terminator Skynet, Raze

Vítám vás u dnešní pamětnické schůze vetchých páprdů a věkem omšelých starých vlků. Sešli jsem se, abychom vzdali hold prastarým hrám, jež doprovázely naše bujaré mládí. Vítáme i mladší generace, které by si chtěly doplnit mezery v pařanské historii.

Reklama

Terminator Future Shock / Skynet

Tohle bude trochu obskurní, poněvadž Terminator nemá vlastní moderní port a nezbývá než nabootovat DosBox. Přesto jsem se rozhodl ho zařadit, hlavně kvůli převratnému ovládání, které přejaly od té doby všechny FPS i TPS. Popisovat ale budu jen Skynet, jelikož ten přinesl SVGA grafiku a celkově byl víc odladěný. Předchůdce Future Shock z 1995 byl stále ještě v plesnivém 320 × 200. Ovšem, pokud soubory z FS nahrajete do složky „SHOCK“ ve Skynetu, lze pařit první díl také ve SVGA. Bohužel, nijak zvlášť to nedoporučuji. Nejprve jsem dohrál Skynet a jelikož mě slušně bavil, vrhl jsem se i na první díl. Několik počátečních misí se dalo rozumně hrát, ale pak začalo přituhovat, nejasné úkoly, bloudění a hlavně bugy, které mi znemožnily vůbec pokročilé mise dohrát. 

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
i Zdroj: Pctuning

Obě hry jsou k nalezení zde https://www.myabandonware.com/game/skynet-a1b

Pak bude potřeba neoficiální patch https://www.moddb.com/games/the-terminator-skynet/downloads/skynet-unofficial-patch-v101

Ten stačí jen rozbalit do složky s hrou a přepsat původní soubory. Je nutno ještě trochu poladit DosBox, nebo lépe řečeno konfigurační soubor. V něm nastavit:

fullresolution=1024x768

output=overlay

scaler=hq3x

Tím se trochu zlepší kvalita pravěkého SVGA rozlišení 640 × 480 a bude to v rámci možností koukatelné.

System Shock Enhanced Edition

Je to neuvěřitelné, ale teprve před třemi týdny jsem System Shock hrál vůbec poprvé. Originál z 1994 mě jaksi minul a pokaždé při zkoušení remasteru mě odradilo prapodivně složité ovládání. Ale na Vánoce jsem se do toho zapřel, vydržel... a tak se do toho zažral, že SS byl pokořen dvakrát za sebou a rozehrán potřetí. Fenomenální a brilantní scifi akce, dungeon a adventure v jednom. Zkuste, nebudete litovat. A na tomto oficiálním remasteru budu demonstrovat zase jinou techniku vylepšení vzhledu. 

Pravděpodobně všichni znáte Reshade, soubor efektů, jimiž lze libovolnou pařbu vyšperkovat dle chuti. Vyhlazování, zaostření, tónování barev, korekce, DOF, ale i vylomeniny jako emulace CRT obrazovky, umělé HDR a desítky dalších. Stačí stáhnout instalátor z https://reshade.me/, instalovat do adresáře zvolené hry, vybrat spouštěcí exe soubor a poté naklikat, jaké efekty se mají nainstalovat. Ve hře pak klávesa „Home“ otevře menu, ve kterém můžete strávit hodiny laděním. Majitelé GeForce s nainstalovaným GeForce Experience mohou s filtry experimentovat rovnou na OSD.

Freestyle a Reshade: S filtry zdarma za krásnější hry

Osobně používám hlavně vyhlazování, zaostření a korekci barev či gamma. Hra často dost prokoukne a omládne. Samozřejmě ale i k System Shocku jsou k nalezení mody. Například rozšíření Expanded Citadel https://www.systemshock.org/index.php?topic=11590.0 , které obohatí prostředí o nová místa, nebo vylepšení textur https://www.systemshock.org/index.php?topic=1543.0. Doporučuji omrknout fórum celé.

Vlevo originál, vpravo Reshade
Vlevo originál, vpravo Reshade
i Zdroj: Pctuning
i Zdroj: Pctuning
Vlevo originál, vpravo Reshade

Raze

Jako poslední bych ještě zmínil poměrně nový port pro hry na Build enginu https://raze.zdoom.org/downloads. Dle mého názoru je to lepší volba než BuildGDX, protože má korekci perspektivy, velmi ladný pohyb a to včetně bezproblémové myši. Například takový Shadow Warrior Classic Redux je nedávno vydaný „remaster“, ale ve všem výše jmenovaném je o dvě století za Raze. Navíc existují pro hlavní trojku (Shadow Warrior, Blood, Redneck Rampage) upscale packy, které značně vylepší prastarou prezentaci. 

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
i Zdroj: Pctuning

Tím bych skončil, ačkoli různých portů a remaků je doslova hromada. Inspiraci a další kusy najdete na GameTechWiki.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning