3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století
Článek 3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století | Kapitola 2

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

13. 1. 2022 19:00 8

Seznam kapitol

1. Úvod do historie 2. Descent 3. Dark Forces 4. Chasm: The Rift
5. Trespasser 6. Dungeon Keeper 7. System Shock EE, Terminator Skynet, Raze

Vítám vás u dnešní pamětnické schůze vetchých páprdů a věkem omšelých starých vlků. Sešli jsem se, abychom vzdali hold prastarým hrám, jež doprovázely naše bujaré mládí. Vítáme i mladší generace, které by si chtěly doplnit mezery v pařanské historii.

Reklama
Reklama

První pářka na oživení bude Descent. Vyšel v roce 1995 a přinesl dosud nevídanou a nefalšovanou 3D grafiku. Kromě toho i novátorský přístup k prostoru, jelikož hráč se mohl pohybovat zcela bez omezení všemi směry. Jako pilot malé rakety jste museli ve sluneční soustavě zlikvidovat několik vesmírných dolů, které infikoval jakýsi virus a z těžebních robotů zrobil zuřivé válečné stroje. Doly jsou krkolomné, plné zákrut, šachet, hal, chodeb a nepůsobí zde žádná gravitace. Zběhlý pilot tudíž může vletět do haly plné oprsklých mašin číhajících u vysokého stropu, otočit raketu na záda a spustit se jak sup na zmatené oponenty. Descent se dočkal i druhého dílu, který dodal SVGA rozlišení a další vylepšení. Jenže i SVGA, nedej bože původní VGA, je dnes trochu pasé jako klobouky, jak by řekl Kocour. 

3D výlet po klenotech devadesátých let minulého století

Takže jak na to. Nejprve potřebujeme původní hru. To je jaksi podmínka, kterou nelze obejít. Doporučuji za pár euro koupit na GOGu https://www.gog.com/game/descent , nainstalovat a vyzkoušet původní verzi, abyste docenili port DXX Rebirth https://www.dxx-rebirth.com/

Instalace je triviální, stačí stáhnout samotný port, někam ho rozbalit a pak do jeho složky nahrát dva datové soubory z původní hry (descent.hog a descent.pig.. inu autoři byli humoristé). U druhého dílu je těch souborů mnohem více – seznam je v přibaleném readme. Následně jen spustit samotný port, nastavit si ovládání, obraz a hurá do akce. K nastavení je prakticky vše od rozlišení přes filtrování, antialiasing, HUD, myš, zkrátka co je potřeba. Máte-li ještě stejně postižené kamarády, kteří rádi paří staré dobré hry, je k dispozici i multiplayer. 

Prahnete-li po dalších informacích, misích, nebo si chcete jen tak poklábosit o Descentu, na fóru https://www.descentbb.net/ se můžete realizovat. Jsou zde i nové mise ke stažení, galerie, multiplayer seznamka a tak dále.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning