„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek „A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?

„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 5. 2019 03:00 82

Seznam kapitol

1. Monopoly 2. Soudili se... 3. Vaše reklamy – naše daně 4. Až bude adblock protistátní 5. Jak vybruslí tentokrát?

Mnoho Čechů štve, že u nás působí zahraniční firmy, které vyvádějí svoje zisky do zahraničí. To se, v rámci Evropy, považuje za normální. Většinu evropských politiků ale štve, že nadnárodní technologičtí giganti vyvádějí své zisky mimo EU. A to už jim spravedlivé nepřijde.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Microsoft se rozhodl Netscape udusit – a Netscape se je naopak rozhodl podusit právě žalobou na antikompetitivní chování. Celou tu věc rozebírat nebudu, detaily jsou zajímavé a dramatické. První kolo Microsoft prohrál a soud ho uznal vinným za zneužívání monopolního postavení – a nařídil ho rozdělit na dvě firmy, z nichž jedna bude vyvíjet operační systémy a ta druhá aplikace.

„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?
i Zdroj: PCTuning.cz

By United States Department of Justice (DOJ) The original uploader was Therealview at English Wikipedia.
- United States Department of Justice (DOJ), Public Domain, Link

Teprve během odvolání bylo zrušeno rozhodnutí o rozdělení firmy a došlo k vyrovnání, kde Microsoft musel zpřístupnit svoje API ostatním a umožnit volbu alternativních prohlížečů.

„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?
i Zdroj: PCTuning.cz

To bylo, podle některých komentátorů „pouhé plácnutí přes ruku“. Ekonom Milton Friedman naopak namítal, že jde o nebezpečný precedens, protože se stát rozhodl zavést regulace do oblastí, které předtím nereguloval, což může negativně ovlivnit další technologické inovace. To je do jisté míry pravda, protože dnes se vlády pokouší regulovat další technologické společnosti.

Nutno ale podotknout, že rovněž platí argumentace, že Microsoft (alespoň u Exploreru) vlastně neprofitoval, protože byl součástí systému, což se u moderního OS jaksi očekává. Dělají to tak všichni: Nainstalujete si Ubuntu – máte Firefox. Koupíte si chromebook – máte tam Google Chrome. Browser dostanete s iPhone, s telefony s Androidem, s Macem – takže v čem je problém?

Proces neměl příliš velký vliv ani na Microsoft, ani na Apple. Apple si svůj vlastní kus ráje hlídá jako o život a pokud bychom někde hledali firmu, která zneužívá svoje postavení, tak je to asi právě on. Jenomže máte k němu alternativu, nemusíte jejich produkty používat. Dnes se předpokládá, že každý gigant sladí svoje komponenty tak, aby mu fungovaly dohromady lépe než u konkurence. Debata o tom, jestli je lepší podpora Beats a Airpodů u iOS problém vůči konkurenci, která musí dělat externí aplikace, ale dnes není na pořadu dne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama