„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek „A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?

„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 5. 2019 03:00 82

Seznam kapitol

1. Monopoly 2. Soudili se... 3. Vaše reklamy – naše daně 4. Až bude adblock protistátní 5. Jak vybruslí tentokrát?

Mnoho Čechů štve, že u nás působí zahraniční firmy, které vyvádějí svoje zisky do zahraničí. To se, v rámci Evropy, považuje za normální. Většinu evropských politiků ale štve, že nadnárodní technologičtí giganti vyvádějí své zisky mimo EU. A to už jim spravedlivé nepřijde.

Reklama

Nakonec se mi zdá, že se internetoví giganti možná rozštěpí sami. Celá návrh regulace mluví o reklamě a o příjmových prazích, tedy přímo vyzývá ke granularizaci, kdy se nějaký front-end velkých firem bude zabývat reklamou – a gigantům bude platit, co já vím, třeba za cloudové služby. Když se dívám na návrh směrnice, vidím hodně proškrtaný text, což naznačuje, že v tom původně byly asi odvážnější vize, u kterých se narazilo na nerealizovatelnost. Myslím, že právníci velkých korporací něco vymyslí. U nás nejsme schopni dořešit jedno blbé Čapí hnízdo – právníci, kteří se roky zaměřují na daňové optimalizace velkých firem, to jsou dost silné kalibry.

Seznam může plakat, že Google proti němu platí velice málo.

Tržní odhad dle Sdružení pro internetový rozvoj podle účetních uzávěrek obou společností (via danovereformy.eu)
i Zdroj: PCTuning.cz
Tržní odhad dle Sdružení pro internetový rozvoj podle účetních uzávěrek obou společností (via danovereformy.eu)

Jenomže to popisuje jednu základní věc: Nadnárodní firmy ví, jak optimalizovat daně. Zavedením daně z digitální reklamy se to nijak nezmění. Jako tradičně na tom budou bity firmy, které „nemohou utéct“ a na které dopadne další administrativa.

Plus – podpora evropské digitální daně není v zájmu USA. V zájmu USA je zdaňovat americké technologické firmy, působící na území USA. V článku padá myšlenka, že „dosáhnout bilaterálních dohod s USA bude v těchto otázkách prakticky nemožné.“

Je to vcelku pochopitelný postoj. Vůbec bych se nedivil, kdyby to přineslo pouze více byrokracie a komplikací pro naše technologické firmy, zatímco šikovní nadnárodní kouzelníci z toho zase vybruslí, protože v tom prostě umí chodit. Nepřekvapilo by mě, kdybychom místo podpory našich technologických gigantů nezaškrtili naopak je anebo je nedonutili k odchodu. Nakonec se možná i u nás prosadí kdysi oblíbené sovětské rčení „mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama