„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek „A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět?

„A spravedlnost pro všechny“: Digitální EET pro celý svět? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 5. 2019 03:00 82

Seznam kapitol

1. Monopoly 2. Soudili se... 3. Vaše reklamy – naše daně 4. Až bude adblock protistátní 5. Jak vybruslí tentokrát?

Mnoho Čechů štve, že u nás působí zahraniční firmy, které vyvádějí svoje zisky do zahraničí. To se, v rámci Evropy, považuje za normální. Většinu evropských politiků ale štve, že nadnárodní technologičtí giganti vyvádějí své zisky mimo EU. A to už jim spravedlivé nepřijde.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Článek 5, odstavec 6 praví: „Data uživatelů, která je možné shromažďovat pro účely použití této směrnice, jsou omezena na data určující členský stát, v němž se nacházejí uživatelé, bez možnosti identifikace těchto uživatelů.“ Data, která se sbírají, jsou ale dost detailní na to, aby se fakticky uživatelé dali identifikovat.

Takže dosud nás dosud sledovali jenom technologičtí giganti, ale nově se musí o svoje sledování dělit se státem, protože stát tak usoudil. Stát se dostává do bizarní situace, protože poprvé v dějinách bude zřejmě motivován k tomu, aby zasáhl proti adblockerům: Kdo používá adblocker, upírá státu jeho 7 %! Kdo použije VPN, v podstatě pašuje digitální služby!

Samozřejmě, hon na malé internetové poplatníky bude náročný, takže se zaměří na takové, jejichž:

a) celosvětové příjmy překročí 750 000 000 eur a zároveň

b) celková výše zdanitelných příjmů během účetního období překročí 50 000 000 eur.

Pokud je subjekt součástí skupiny, tak se to posčítá za celou skupinu. A samozřejmě, „Pro účely této směrnice se rozumí, že zdanitelné příjmy byly dosaženy v okamžiku, kdy se stanou splatnými, bez ohledu na to, zda byly příslušné částky skutečně uhrazeny.“ Klasika. Máte povinnost platit daň a na své náklady to evidovat: Zda někdo skutečně platí vám, to už je váš problém.

Často se mluví o tom, že by se měl Facebook rozdělit, Google rozdělit, že giganti jsou moc velcí a že to je špatně. Ano, koncentrují velké zisky a mnoho informací a můžeme mít podezření, že každý poskytovatel služeb tak trochu dodává data tajné službě země, ve které působí. To všechno dává smysl. V případě Amazonu panují obavy o to, že svým monopolem v podstatě likvidují klasické prodejní sítě a opět koncentrují ve svých rukou příliš velkou moc, která sahá i do čteček, digitální distribuce a cloudových služeb.

Jenomže tyhle firmy opravdu něco dělají, stačí se podívat na Google I/O 2019. Inovují, nabízejí služby a poskytují je.

A co dělá stát? Přemýšlí, jak je skásnout a jak zavést sledovací systém (prozatím) pro sledování zobrazení reklam a vyměření daně. A to u firem, které nesídlí na jejich území, do kterých neinvestoval a nijak je nepodpořil. V podstatě je to takové prohlášení „nevadí, že sami neinovujeme, stačí nám, že podojíme ty, co inovují“.

Přijde mi, že hlavní důvod, proč se hovoří o rozdělení technologických gigantů, je strach z jejich moci. Že to je taková výhrůžka, aby koukali spolupracovat. Autorskoprávní restrikce zavádíme proto, aby cizí společnosti netyly z naší práce. Digitální daně zavedeme proto, abychom naopak tyli z jejich příjmů. Neumíme si vytvořit vlastní technologické giganty, takže musíme zdaňovat cizí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama