ageia-physx-prvni-akcelerator-fyziky-v-modernich-hrach
Článek Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Štefek Petr

Štefek Petr

31. 5. 2006 01:00 90

Seznam kapitol

1. Ageia PhysX - akcelerátor fyziky v moderních hrách 2. PhysX z dílen BFG Tech 3. Testovací sestava a testy

PhysX je v poslední době často vyslovované slovíčko, které označuje produkt společnosti Ageia, jenž nám přináší celosvětově první PPU na světě. Co že tato neobvyklá zkratka znamená? Pojďme si tedy první PPU (Physics Processing Unit) představit.

Reklama
Reklama

Samotná karta z produkce BFG zaujme na první pohled především tím, že vypadá jako klasická grafická karta a liší se pouze detaily jako PCI rozhraním a molex konektorem pro přídavné napájení. Jako příslušenství dostanete jedno hratelné demo, které poněkud neohrabaným způsobem simuluje možnosti akcelerátoru (opět zde máme nesmírné množství létajících barelů). Dále jsou na přiloženém DVD filmové ukázky připravovaných herních pecek, které budou využívat možnosti akcelerátoru. Smutné ovšem je, že se zase a opět dočkáme jen množství létajících barelů a beden a žádná "jemná" fyzika se konat pravděpodobně nebude.

Nemohu si nedovolit ještě jedno malé rýpnutí do vývojářů, kteří vše simulují na například na "kachním pekle", tak jsem nazval demo, ve kterém padá do vany nespočetné množství gumových kachniček, které se jen tak pohupují na vodní hladině. Snad se nedočkáme situace, kdy se budou hry tvořit tak, aby jednoduchou a schůdnou cestou využili možností samostatného fyzikálního akcelerátoru. Inu mraky létajících barelů a beden popřípadě gumových kachniček začnou být velmi brzy únavné.

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Karta komunikuje se základní deskou skrze 32-bitové rozhraní PCI a je osazena 128MB paměti GDDR3 (4x32MB 2.0ns) tikající na 366MH (733 DDR). Samotný čip PhysX pracuje na frekvenci 500MHz, což vzhledem k výrobnímu procesu 130nm není zrovna málo. je poněkud škoda, že jako přídavná karta není Ageia PhysX ani v jednom případě kartou chlazenou pasivně. Větráček se mi totiž v mém relativně tichém počítači zdál jako velmi rušivý element.

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Jako lahůdku můžeme zmínit interní datovou  propustnost akcelerátoru, která činí neuvěřitelné 2Tb/s. Vezměme v úvahu, že Radeony X1900 mají i přes 512-bitovou Ring-Bus sběrnici propustnost menší než 325 Gb/s. Jak tak vysoké teoretické propustnosti Ageia dosáhla se můžeme zatím pouze dohadovat.

Spotřeba karty BFG byla v při nezatíženém stavu rovných 20W a při plném zatížení přibližně 30W. Tyto hodnoty byly odečteny jako rozdíly mezi sestavou bez akcelerátoru a s ním v téže herní situaci v jediné hře (Ghost Recon 3), která PhysX podporuje a měl jsem ji k dispozici.

Ageia PhysX - první akcelerátor fyziky v moderních hrách

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning