Apple MacBook Pro - velký hliníkový pracant
Článek Apple MacBook Pro - velký hliníkový pracant

Apple MacBook Pro - velký hliníkový pracant

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

26. 6. 2009 03:00 65

Seznam kapitol

1. Apple MacBook Pro - hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy TFT displeje
7. Testy procesoru 8. Testy operační paměti 9. Testy grafické karty - standardní 10. Testy pevného disku 11. Test výdrže baterie 12. Vyhodnocení a závěr

Notebooky Apple MacBook jsou proslulé svým hliníkovým tělem, vysokou kvalitou dílenského zpracování a v neposlední řadě i vysokou cenou. Nám se do rukou dostal na konci minulého roku uvedený 17" MacBook Pro v jedné z nejvyšších konfigurací, která mimo jiné nabízí i Full HD displej s LED podsvícením.

Reklama
Reklama

Kvalita zvuku a reproduktorů

V notebooku je standardní dvojice stereo reproduktorů (umístěné jsou po bocích klávesnice). Proto žádný extra zvuk nečekejte, je nevýrazný jako obvykle, leč při nižších hlasitostech vcelku čistý. Chybí však výraznější basy stejně jako propracované výšky. Při vyšší hlasitosti se navíc objevuje praskání. Sluchátka jsou i pro MacBook Pro samozřejmostí, reproduktory využívejte jen pro nouzové ozvučení.

Chlazení - provedení

 -pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-

17" MacBook Pro má jako jediný notebook od Applu dva okruhy chlazení. Jeden je určený pro procesor a čipset, druhý pro grafickou kartu. Oba okruhy fungují stejně jako u ostatních notebooků Apple, tedy vzduch se nasává i vyfukuje zadní hranou MacBooku, takže nehrozí žádné problémy při provozu na měkkých podložkách jako je peřina a podobně.

  V klidu V zátěži
Procesor 50 °C 80 °C
Čipset 55 °C 81 °C
Grafická karta 54 °C 75 °C
Pevný disk 40 °C 45 °C

Notebooky Apple využívají své hliníkové šasi i pro zlepšení chlazení a nejnovější Pro verze v tom není výjimkou. To se bohužel projevuje i negativně a to tak, že zejména v zátěži je celá levá polovina MacBooku poměrně dost rozpálená. Notebook topí jak na nohy, tak při psaní do levé ruky, což rozhodně není zrovna příjemné.

Chlazení - hlučnost

Kancelářská práce ve Windows

I přesto, že je MacBook Pro osazen dvěma ventilátory, zachovává si při nenáročné kancelářské práci své pověstné ticho. Při psaní dokumentů či prohlížení internetu se totiž točí jen jeden ventilátor (GeForce 9600M GT je vypnuta) a to ještě na minimální otáčky. Apple opět dokázal, že umí udělat tichý i výkonný notebook.

Plné zatížení notebooku

Při plném zatížení ve 3D je to s hlučností pochopitelně o něco horší. V tomto režimu už totiž běží oba ventilátory a ještě o něco rychleji, takže o tichu se úplně hovořit nedá. Nicméně ve své kategorii výkonných notebooků je tento stroj rozhodně jeden z nejtišších. Při běžném denním provozu ho budete slyšet jen málokdy. Večer při práci v posteli jej uslyšíte, ale rušit vás rozhodně nebude.

Záruka

K notebooku dostanete standardní záruku dva roky a opravu do 30 dní v servisu (tedy podmínky dané zákonem). Existuje však i možnost dokoupení záruky Next Business Day, což v případě Applu znamená rovnou prodloužení záruky na tři roky a hlavně oprava druhý den u zákazníka doma. Cena příplatku za NBD se pohybuje okolo osmi tisíc korun včetně daně. Jediné, co Apple nenabízí je tak krytí náhodného poškození (pád ze schodů a podobně).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning