Arctic zjistil problém u chladičů Liquid Freezer II, nabízí zdarma sadu pro rychlou opravu. Jak na to?
i Zdroj: Vlastní
Skříně, zdroje, chladiče Článek Arctic zjistil problém u chladičů Liquid Freezer II, nabízí zdarma sadu pro rychlou opravu. Jak na to?

Arctic zjistil problém u chladičů Liquid Freezer II, nabízí zdarma sadu pro rychlou opravu. Jak na to?

Mirek Crafák

Mirek Crafák

15. 9. 2022 06:00 1

Problém, který byste sami jen těžko odhalili a nejspíš jej považovali za běžné opotřebení. Přesto se jeho výrobce Arctic rozhodl, že jej nebude tajit nebo bagatelizovat a zákazníky upozorňuje na možnost objednat si zdarma opravnou sadu.

Reklama
Reklama

Chladič ARCTIC Liquid Freezer II není třeba příliš představovat. Recenzi na variantu v 360mm provedení A-RGB jste si už u nás mohli přečíst dříve

a na jeho menšího bráchu 240 RGB taktéž

Arctic Liquid Freezer II 240 RGB – Levný AiO vodní kit pro CPU

Dnes tu nemáme nový model, ale upozornění na problém, jímž některé kusy těchto chladičů AIO trpí, a to konkrétně všechny modely Liquid Freezer II vyrobené v rozmezí května 2021 a března 2022

Chladičů vyrobených před tímto datem se problém netýká a chladiče s novějším datem výroby jsou již na radiátorové části opatřeny bílou nálepkou Quality Control (QC), podle níž poznáte, že se již jedná o novou řadu, která jím není postižená.

Arctic zjistil problém u chladičů Liquid Freezer II, nabízí zdarma sadu pro rychlou opravu. Jak na to?
i Zdroj: Vlastní
Arctic zjistil problém u chladičů Liquid Freezer II, nabízí zdarma sadu pro rychlou opravu. Jak na to?
i Zdroj: Vlastní

O jaký problém jde?

Těsnění mezi měděným heatsinkem a hlavou, v níž se nachází mj. i pumpa, bylo nedostatečně vulkanizované a kvůli chemickým reakcím by mohlo docházet k jeho postupnému degradování a zanášení měděného bloku nečistotami. Kvůli tomu může časem klesat výkon chladiče a potenciálně může dojít i k úniku chladicí kapaliny. 

V ARCTICu tento problém odhalili a nyní nabízejí všem, kterých se to týká, možnost opravy. Aby výrobce zkrátil trvání opravy na minimum a celý proces zjednodušil, nabízí zdarma opravnou sadu, jež obsahuje všechny potřebné součástky k výměně základny a těsnění. 

Více informací včetně formuláře pro kontrolu, zda váš kus tímto problémem trpí a pro objednání opravné sady můžete získat na webu https://www.arctic.de/en/lf-service-kit.

Arctic na stránce dodává, že není důvod panikařit, protože jde o pomalý proces, ale během šestileté záruční lhůty se může projevit a je lépe opravu neodkládat.

Pokud byste si na opravu netroufali, můžete ještě chladič poslat přímo výrobci. V takovém případě bude ale celý proces komplikovanější a může se protáhnout na několik týdnů; chladič je zapotřebí poslat do servisních center výrobce (pro Evropu uvádí Německo).

Snadná (de)montáž

Samotná oprava je velice jednoduchá a jak je u Arcticu dobrým zvykem, celým procesem nás doprovází podrobný online návod. Rozhodně doporučujeme nejprve celý AIO vymontovat z počítače a opravu provádět na místě, kde se případná kapalina nedostane do žádné komponenty. 

Nezapomeňte také, že radiátor musí být během montáže umístěný pod blokem s pumpou, jinak by vám po povolení těsnění začala z okruhu vytékat chladicí kapalina. Po povolení čtyř šroubů (dáváme pozor, kam který patří, dva šrouby jsou kratší) sejmeme měděný heatsink a vytáhneme staré těsnění. V našem případě mělo černou barvu. 

Místo něj vložíme nové těsnění a do oběhu doplníme chladicí kapalinu, taktéž dodávanou v opravné sadě. Doporučujeme kapaliny doplnit co nejvíce, aby v okruhu nezbylo moc vzduchu. Poté již zašroubujeme nový heatsink a oprava je hotová. Nakonec ještě zkontrolujte, zda hlavičky šroubů nepřesahují plochu heatsinku a případně zjednejte nápravu.

Nám nezbývá než dodat, že tato závada není fatální a pravděpodobně by se postupem let projevila pouze poklesem chladicího výkonu, a tak považujeme krok ARCTICu, který na problém upozornil a nabídl opravné sady za pozitivní prozákaznický krok. 

Pro maximální názornost přidáváme také neoficiální český videonávod.

Videonávod

Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning