Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen

Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 4. 2017 07:00 67

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen – stále je co vylepšovat ... 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku 7. Napájení desky
8. BIOS 9. Přetaktování – teorie kolem Ryzenů 10. Přetaktování – nastavení BIOSu 11. Přetaktování – výsledky v praxi 12. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 13. Hodnocení

Dnešním testem zabijeme „dvě mouchy jednou ranou“. V prvé řadě si detailně prohlédneme zajímavou desku pro novou platformu AMD AM4 a procesory Ryzen a poté se podíváme, jak Ryzen přetaktovat a na co všechno si musíte dát pozor. Taktování nových procesorů AMD má totiž svá úskalí a limity.

Reklama

AMD Ryzen – stále je co vylepšovat ...

Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

První procesory Ryzen 7 byly uvedené už před řadou týdnů, celkem čerstvé jsou nyní Ryzen 5. Jak už to tak ale bývá, má nová platforma řadu nedodělků a problémů. Během testování pro recenzi na ně většinou nepřijdete, ale uživatelé, kteří si novou desku a CPU koupili pro svou každodenní činnost, časem zjistili, že není vše zatím stoprocentní. Objevily se tyto zásadní problémy:

  • Slabší herní výkon: je zkrátka fakt, že AMD ani po nejvyšším přetaktování ve většině her na Intel nestačí. AMD to zdůvodnilo tím, že hry nejsou optimalizované pro novou architekturu, ale to nejsou ani pro Intel. Je to jen výmluva, za vším stojí zkrátka nižší IPC. Ryzen pro hráče potřebuje vyšší takty, nikoliv šestnáct jader.
  • Nevyrovnaný výkon: Každý nehraje Cinebench, a ve spoustě aplikací je AMD znatelně pomalejší než konkurence. Na potvoru jde o aplikace, které se používají častěji než Cinebench v herním PC. Uživatelé si toho všimli a spousta Ryzenů z předobjednávek jsou nyní vrácené.
  • Složitá platforma na nastavení: Hráč, který koupil Ryzen musí bojovat s BIOSem a nastavením, které je složitější. Například nikdo moc neví, že řadič AMD neumí CAS 2T, ale jedině 1T. Pokud si ale koupíte levnější moduly s ratingem 2T, máte zaděláno na problém. A takových záludností je víc, HPET, nastavení SMT, power profilů ve Windows a další.
  • Špatná podpora pamětí: Tohle je nejčastější problém, velká většina pamětí nejede jak má, i když jsou na seznamu testovaných a kompatibilních. Nejedou na svých defaultních hodnotách, jsou nestabilní a občas nebootují. Uživatelé také nevědí, že kolem 3 GHz je „memory hole“. BIOSy to zatím moc neřeší, dle Gigabyte se zatím AMD u nových Agesa kódů zaměřilo na problémy CPU, nikoliv RAM.
  • Nestabilní systémy: Ze všeho napsaného výše vychází, a praxe na fórech to potvrzuje, že AMD AM4 zatím trpí tolika problémy, hlavně občasnými pády (slavná osmička na displeji). Pády nastávají na nepřetaktovaných systémech, a systém padá zcela náhodně. To byl také hlavní důvod většiny vrácení.
  • FMA3 a podvody v benchmarcích: Objevily se také totální zámrzy systému při použití FMA3 instrukcí, které už ale nové BIOSy řeší. Druhý zajímavější problém je v úsporných funkcích a ovlivňování výsledků benchmarků. Ryzen platforma má očividně nějaký problém s časovačem. Na webu je spousta důkazů, že pokud Ryzen uvedete do spánku, po probuzení se zrychlí běh času v systému a všechny na čase závislé benchmarky vykáží razantní nárůst výkonu. Na hwbot se kvůli tomu výsledky Ryzenů dávat zatím nesmí.
  • BIOSy a nový mikrokód: Známý AMD insider Stilt tvrdí, že všechny dosud vydané mikrokódy pro Ryzeny (včetně Agesa 1.0.0.4x) mají stále spoustu bugů a neřeší je. Dle něj je to běh na dlouhou trať, včetně pomalé adaptace výrobci desek. Nejnovější Agesa kód je prý z ledna, a valná většina výrobců desek jej stále do BIOSů nedala. Výjimkou je snad jen Asus a množná AsRock. Ono to totiž není jednoduché, pokud výrobce desky udělá nějaké své optimalizace a s novým kódem vám je AMD celé rozkope a vy musíte začít od začátku, zabere to čas.

Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzhledem ke všem problémům napsaných výše, je jasné, že levná deska minoritního výrobce nemusí být odladěná celkem dlouho, zato vlajková loď prémiového (Asus) má větší šanci na rychlejší odezvu. To se také děje, Crosshair VI Hero sice je dražší deska, ale dle mého zkoumání reakcí uživatelů, nejstabilnější ze všech pro Ryzeny (spolu s deskami Gigabyte). Je k ní také řada speciálních BIOSů, které si později ukážeme a vysvětlíme co dělají. Je také nejdetailněji popsán postup jak na ní taktovat Ryzen, což se hodí. Pro ladiče a nadšence, kteří chtějí taktovat a experimentovat, je tahle deska jasnou volbou. Také proto jí věnujeme samostatnou recenzi jako první, všechny ostatní pak budeme srovnávat k ní.

Výbava desky

Asus Crosshair VI Hero – Jak taktovat AMD Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Obrázek ukazuje všechno, co deska nabízí. levá strana je spíše taková „klasická“, tedy podobná jiným základním deskám. Zadní panel nese tradiční porty, rozhraní a tlačítka. Dále jsou zde PCI-e sloty s kovovým rámečkem, zvuková část desky a konektory na spodní hraně. Zajímavostí je ukrytý slot M.2 pro PCIe kartičku s Wi-Fi modulem. Vybavenější je pravá a spodní strana desky. Zaujmou zejména konektory pro vodní pumpu, M.2 slot pro SSD disky, ovládací tlačítka desky, LN2 jumper a měřící body napětí. Vše si samozřejmě ukážeme později v detailech.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama