PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Představení karty – prezentace

Nejprve se podíváme na několik snímků, na kterých Asus představuje speciální vlastnosti tohoto modelu. Hned na tom úvodním je popsána funkce safe Mode; k čemu slouží je jasné už z názvu. Poté, co kartu přetaktováním uvedete do stavu, který už nezvládne, ale váš software bude přesto toto nastavení „držet", stačí stisknout tlačítko a vrátit základní nastavení karty.

Kvalitní kaskáda je nutností a znakem produktů Asus. Tato karta nabízí tradiční obvod, který známe z mnoha dřívějších produktů. Čtrnáct fází, kvalitní kondenzátory a cívky. To vše dělá Matrix králem své třídy. Rovnat se jí může snad jen Kingpin Classified od EVGA, jinak nic.

Monitoring stavu karty pomocí barevného podsvícení loga ROG známe z karet Matrix také už dlouho. Logo na hřbetu karty postupně mění barvu dle vytížení grafického jádra. Rudá barva ukazuje kartu v plné zátěži, další interpretaci barev ukazuje slajd.

Ani s další funkcí – Hotwire – se nesetkáváme poprvé. Grafickou kartu propojíte s kompatibilní základní deskou a můžete taktovat přímo z BIOSu desky, případně z aplikace přímo z prostředí Windows. Propojením zpřístupníte i extrémní možnosti nastavení pro taktování s chlazením kapalným dusíkem.

Přepínač BIOSů umožňuje přepnout do módu LN2, kde je zrušený limit pro spotřebu, napětí a limit proudu. Primárně má sloužit pro extrémní taktování, ale může se hodit i pro běžné použití. Hlavně vypnutí limitu spotřeby se může hodit i u domácího taktování.

Poslední slajd ukazuje funkci Memory Defroster. Docela dobře ji ukazuje i fotografie. Funkce ohřívá oblast kolem pamětí, která potom při taktování s dusíkem nenamrzne. Paměti totiž příliš nízkou teplotu a hlavně mokré spoje nemají moc rády.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning