PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Pohled do nitra karty

Po kompletní demontáži chlazení karty spatříme vlastní PCB. S referenční GeForce GTX 980 má karta pramálo společného. PCB a rozložení součástek je zcela jiné. Srovnání tato karta snese jedině se stejným produktem Asus minulé generace. PCB karty GeForce GTX 780 Ti a GTX 980 Ti je téměř stejné. Konfigurace pamětí je jiná, jinak je PCB a součástky shodné.

PCB samotné je klasický spoj z vyšší třídy, mnohavrstvý spoj osazený běžnými součástkami, jež Asus používá. Pro nenáročný čip GM204 je zcela dostačující, napájení je pro úsporný Maxwell extrémně naddimenzované, což je jasným signálem kam karta míří – k extrémistům.

Osazené čipy a detaily

Jádro GM204 je zatím osazené pouze ve dvou modelech pro stolní PC a ve dvou mobilních grafikách. Podle označení víme, že tento kus byl vyrobený v prvním týdnu srpna. Karty byly uvedené v září. Jde o revizi A1, ta je s námi dodnes a tak to asi i zůstane.

Další fotografie zobrazuje osazené paměťové čipy. Karta využívá čipy snů Samsung K4G41325FC-HC28, kompletní datasheet najdete zde. Specifikace pamětí hovoří jasně, moduly mají udanou maximální frekvenci 1750 MHz (7000 MHz). Jde o běžné modely s napětím 1,6 V.

Čtrnáct cívek, čtrnáct napájecích fází
Čtrnáct cívek, čtrnáct napájecích fází

Napájení je u Asus tradiční, jako už na mnoha nejvyšších kartách v minulosti. Jádro ve 3D režimu napájí dvanáct mosfetů. 2D režim napájí dvě fáze, paměti si musí vystačit také s jednou fází. Celá karta má dva samostatné napájecích okruhy. 3D a 2D režim zabezpečuje třináct fází, paměti mají jednu.

Osmifázový kontrolér GPU, pravděpodobně jde o přeznačený CHL 8318
Osmifázový kontrolér GPU, pravděpodobně jde o přeznačený CHL 8318

Mosfety použité na kartě
Mosfety použité na kartě

Hlavní kontrolér je osazen Chil CHL 8318. Jde o osmifázový ovladač. Osm fází je připojeno přímo, pomocí driverů IR3598 je pak ke každé ještě připojen paralelně další mosfet pro vyšší proudy a stabilitu.

Na konci PCB najdeme několik konektorů. První je přídavné napájení pro memory heater, druhý (menší) slouží k připojení externího taktovacího panelu. Bílý konektor je připojení ventilátorů.

Tlačítko pro Safe mód a přepínač pro memory heater
Tlačítko pro Safe mód a přepínač pro memory heater

Přepínač režimu LN2
Přepínač režimu LN2

Měřící body napětí a Hotwire pro ovládání karty
Měřící body napětí a Hotwire pro ovládání karty

Aby fungoval LN2 režim a Memory Defroster je nutné fyzicky spojit body na fotografii
Aby fungoval LN2 režim a Memory Defroster je nutné fyzicky spojit body na fotografii

Asus ROG GTX 980 Matrix v systému

GPU-Z ukazuje frekvence karty, základní takt je 1241 MHz a udávaný typický boost 1342 MHz. Nám karta běžela většinou bez snižování taktu na frekvenci 1392 MHz, tedy výše. Paměti pracují na základních 7,0 GHz, což je škoda, výrobce je mohl klidně popohnat o kousek výše. Takových 7,4 GHz by klidně zvládly.

Teploty a klidové frekvence
Teploty a klidové frekvence

Kvalitaosazeného čipu 77 % dle GPU-Z je spíše slabší, otázkou je, jakou má tento údaj vypovídací hodnotu vzhledem k variabilitě výsledků v našich recenzích i těch světových.

Co je to ASIC Quality: Výroba složitých čipů jako jsou GPU není jednoduchá a každý čip je jiný, dva naprosto stejné snad ani není možné vyrobit. Každý vyrobený čip je tedy otestován a je změřen jeho odběr a úniky proudu. Podle toho je přímo do čipu vyražena informace o jeho kvalitě. Touto informací se pak řídí linka, jež čipy osazuje na substrát a podle této informace se osadí pasivní prvky kolem čipu – ty korigují napájecí napětí. Jde pravděpodobně o rezistory. Tato informace o kvalitě je navždy uložená v čipu, GPUz se nyní naučilo tuto informaci přečíst. Jak důvěryhodná interpretace je nechám na vás, zajímavý tento údaj ale jistě je.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning