PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

Kapitoly s herním výkonem, a také kompletním shrnutím jsou za námi. O výkonu dnes testované grafické karty a jejích hlavních konkurentech tedy víme vše. Zde nás čeká neméně důležitá kapitola s měřením spotřeby. Také se podíváme na měření teploty karty.

Měřením spotřeby je druhý test 3D Mark FireStrike v Extreme nastavení, kde sleduji celý test na Wattmetru a zaznamenám pouze nejvyšší špičku odběru. POZOR! Každá karta na trhu má jinou spotřebu, i když jde o stejný model jednoho výrobce. Na spotřebě se podílí mnoho faktorů, i drobné odchylky napájecího napětí mohou znamenat znatelný rozdíl ve spotřebě, stejně jako různé verze chladičů.

Spotřeba GeForce GTX 980 je neuvěřitelně nízká. GeForce GTX 980 Poseidon, který nabízí zhruba o deset procent vyšší výkon než referenční verze a je o patnáct procent nad GeForce GTX 780 Ti, si řekne o 77 W méně než referenční GeForce GTX 780 Ti. To je geniální spotřeba. Proti Radeonu R9 290X je spotřeba v zátěži nižší o 119 W a to je opravdu hodně. Dnes testovaný model Matrix nabízí o dalších pět procent vyšší výkon při téměř stejné spotřebě.

Teploty karty

Maximálních 59 °C v 3D Mark FireStrike
Maximálních 59 °C v 3D Mark FireStrike

Maximálních 58 stupňů v 3D Mark 11
Maximálních 58 stupňů v 3D Mark 11

Maximálních 62 stupňů v Heaven 2560x1600 16xAF + 16x MSAA

Nejvyšší teploty bylo dosaženo ve všech testech 62 °C. Výsledek je to absolutně luxusní, připomínám, že Poseiodon se pohyboval stále kolem 70 °C. Jsou to nejnižší teploty, jaké jsme u High-end grafiky kdy viděli. Stále se zde nabízí velká rezerva pro taktování a zvýšení i otáček ventilátorů pro nejvyšší možný výkon. Z obrázku vidíte, že otáčky ventilátorů byly maximálně někde kolem 49 %, zbývá významná rezerva pro jejich zvýšení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning