PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Představení karty – balení karty, detaily, chlazení

Karta k nám dorazila v kompletním prodejním balení. U nás už je dostupná, bez problémů ji seženete ve všech známých obchodech. Ovšem cena je brutální, taková je už ale doba – drahý dolar ještě zvedá už tak vysokou cenu prémiové karty.

Balení karty

Už dávno začal Asus u svých edicí karet „Platinum“ používat střídmé a rudé balení. U této karty je to stejné, krabice je nenápadná, ale je zřejmé, že se dovnitř vyplatí podívat. Po otevření víka se karta ukáže.

Manuály a další příslušenství je ukryté v nízké papírové krabičce. Příbal není rozhodně bohatý, najdete v něm jen nezbytné minimum.

Uvnitř najdeme následující:

  • Grafická karta
  • 2× napájecí redukce (ze dvou šestipinových PCIe Power na osmipin)
  • Kovová nálepka ROG na počítačovou skříň
  • Manuály, ovladače a utility na CD

Cena: 19 600 Kč s DPH

Detaily karty

Pohled zpředu
Pohled zpředu

Pohled zezadu
Pohled zezadu

Karta je k nerozeznání od svých předchůdkyň GeForce GTX 780 Ti nebo Radeon R9-290X Matrix. Chladič je stejný, obdobný je vzhled, PCB i rozměry. Karta zabírá na výšku tradičně dva sloty, ale je větší na šířku. Hladič je dosti široký.

O napájení karty se starají dva osmipinové konektory. Minimální požadavek na zdroj je 700 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne na základním nastavení maximálně o nějakých 250 W (naše celá sestava max 350 W). Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj.

Kartu lze samozřejmě spárovat s další. Můžete si dokoupit druhou, třetí a čtvrtou a zapojit je do 4-Way SLI, ovšem nezapomeňte koupit i další zdroj a patřičnou desku.

Průměr ventilátorů je 9 cm, a jejich zvukový projev je i při vysokých otáčkách stále příjemný. Karta mi přišla krapet hlučnější než minulé karty, včetně posledního Poseidonu. Ještě se tomu budeme dále věnovat. Jádro mnoho netopí, otáčky se drží nízko a zvukový projev je většinou kultivovaný.

Výstupů je na kartě pět. Maxwell proti Kepleru přidal modernější výstupy a jsme opět kousek dále. Jeden dual-link DVI-I doplňuje trojice DP portů a jeden výstup HDMI 2.0. Maximální počet aktivních monitorů se ale nezvýšil, současně lze připojit stále nejvýše čtyři zařízení.

Poslední obrázek ukazuje hřbet karty a svítící logo R.O.G. měnící barvu dle vytížení karty, což jsme už zmiňovali v kapitole se slajdy.

Chlazení karty

Chlazení je samozřejmě také tradiční, „Matrixovské". Horní kryt s ventilátory ochlazuje hlavní blok chladiče DirectCu II, který je u Matrixu černý. Pětice heatpipe odvádí svou práci dobře. Zadní plech slouží spíše pro efekt, praktickou funkci nemá žádnou (tedy s výjimkou ochrany PCB a vyztužení karty).

Nanesení pasty a její rozvrstvení je solidní, jak jsme u Asus zvyklí. Zde je vše v pořádku.
Nanesení pasty a její rozvrstvení je solidní, jak jsme u Asus zvyklí. Zde je vše v pořádku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning