PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Přetaktování

Přetaktování není na GeForce „900“ nijak složité a platí pro všechny karty stejné, musíte se vypořádat s GPU Boostem, Power/Temp-Targetem a hlavně nemožností zvýšit nějak výrazně napětí. Princip je ovšem snadný, stačí povolit maximální hodnoty Temp/Power Targetu a jeho prioritu a je to. Pak už vše záleží na vašem jádru. Obecně platí, že čím vyšší je váš základní Boost bez taktování, tím lepší bude i taktování – lepší jádra mají lepší Boost a jsou kvalitnější. Náš Boost byl celkem vysoký, což na jednu stranu slibuje pěkné taktování, na druhou nás ale přibližuje k absolutnímu stropu jádra GM204, který je někde kolem 1,5 GHz.

Přetaktování Matrix GTX 980

Výrobce karty dodává svou vlastní aplikaci pro taktování, která nabízí rozšířené možnosti nastavení než konkurenční aplikace od MSI. Je možné nastavit napětí jádru GPU i pamětem, lze nastavit také „tvrdost“ napájecí kaskády Load Line, frekvenci napájení a několik dalších funkcí. Nicméně tohle všechno neumožňuje taktovat výše, což se mi už několikráte potvrdilo. S GPU Tweak a všemi jeho možnostmi je hodnota maximální frekvence obdobná jako u MSI Afterburner, tedy používám nakonec jej, je jednodušší.

K taktování jsem tedy použil MSI Afterburner jež je dnes skutečně nejlepším nástrojem pro taktování grafik. Jak vidíte na obrázku, napětí jsem vůbec nezvedal – je to kontraproduktivní. Karta pak rychleji narazí na TDP limit. Jádro jsem navýšil +135 MHz a paměti na +400 MHz. Toto nastavení pak bylo stabilní ve všech hrách. Výsledné frekvence tedy byly ze základních 1392 MHz (Boost) na 1527 MHz. To je nárůst taktu 9,6 %. Paměti šly jen o kousek, z 7,0 GHz na 7,8 GHz. Nárůst taktu 11,4 procent. Výkon by tedy měl stoupnout někde podle vzorce (9,6 + 11,4) / 2 = 10,5 procent. Vyšlo to dost podobně.

Nárůst výkonu 11,8 %

Nárůst výkonu 11,5 %
Nárůst výkonu 11,5 %

Nárůst výkonu 11 %
Nárůst výkonu 11 %

Jak vidíte, výkon skutečně stoupl většinou o 11–12 %, čímž se dostáváme do výkonu někde 25 procent nad referenční GeForce GTX 980. Výkon je to drtivý, o čtvrtinu vyšší než u základního modelu. Na tento výkon už nestačí nic, ani maximálně přetaktovaná GeForce GTX 780 Ti na tento výkon stačit nemůže, maximálně se přiblíží na dohled. Radeon R9-290X nemá šanci se ani přiblížit v žádném případě. Myslím, že s tímto výkonem bude mít co dělat i základní model s jádrem GM200, neboli „Velký Maxwell“. Někde v této rovině předpokládám výkon příštího Titanu bez přetaktování na referenčních taktech. Pokud ale „Malý Maxwell“ nabízí 25 procent výkonu navíc v taktování, ten „Velký“ by na tom mohl být podobně. A to bychom se pak dostali někde kolem 45-50 procent nad referenční GeForce GTX 980.

Teplota 62 °C po OC, 3D Mark FireStrike
Teplota 62 °C po OC, 3D Mark FireStrike

Teplota 60 °C po OC, 3D Mark 11
Teplota 60 °C po OC, 3D Mark 11

Teplota Heaven po OC, 67 °C

Skvělé jsou i teploty po přetaktování. Dle měření je vidět, že teplota stoupla jen o několik stupňů (67 proti 62). To je téměř zanedbatelný rozdíl, výsledek je to neuvěřitelný, takový výkon s teplotou jádra 67 stupňů je opravdu bomba. Je to ale vykoupeno vyššími otáčkami ventilátoru. Karta mi přišla hlučnější než model Poseidon, jak v klidu, tak i v zátěži. Teploty jsou lepší, hlučnost vyšší. Hlavně mi vadila vyšší hlučnost v klidu, byla dost výrazná i když karta neměla vyšší otáčky než Poseidon. Vetšina lidí by asi ocenila spíš tišší nastavení regulace, teploty jsou zbytečně nízké.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning