PCTuning Článek

Asus GeForce GTX 980 ROG Matrix Platinum v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 2. 2015 03:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Král mezi grafikami Asus 2. Představení karty, funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava
6. Shrnutí výkonu 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování 9. Závěr

Před časem jsme otestovali špičkový, ale nikoliv nejvyšší model s čipem GeForce GTX 980 – Poseidon od Asus. Dnes se podíváme na ten nejvyšší – v současnosti nejvýkonnější produkt z řady Matrix s vlastním PCB se 14fázovým napájením určený největším nadšencům a fanouškům taktování, včetně toho extrémního. 

Reklama
Reklama

Shrnutí výkonu

Tato kapitola vám nabídne průměrné shrnutí výkonu, jež ale není dogma. My k průměru musíme přistoupit, abychom mohli s nějakým číslem obecně operovat do budoucna (o kolik procent je která karta výkonnější) v obecné rovině.

POZOR! Zde je nutné říci, že u moderních karet hodně záleží na použitém portfoliu her, volbě způsobu testování, výkonném CPU a dalších okolnostech. Výsledky se tedy mohou na různých webech i hodně lišit. Ostatně udělejte si závěr sami, projděte si množství testů na webu, vyberte si oblíbené hry a podle jejich výsledků posuzujte. Následující shrnutí platí pro naše hry a testy ..

GeForce GTX 980 je nejvýkonnější kartou dneška, která nechá za sebou vše. Navíc v této přetaktované verzi z výroby nabízí i další výkon navíc. Referenční model změřený nemám, ale porovnat můžeme vůči přetaktovanému modelu Poseidon od Asus. Ten nabízí kolem 10 procent výkonu nad základní model. Tuto laťku Matrix dále posouvá, je totiž v průměru o 5,5 % výkonnější než Poseidon. Můžeme tedy říci, že dnes testovaný Matrix nabízí až o 15 procent vyšší výkon než referenční GeForce GTX 980. Aby také ne, s frekvencí těsně pod 1,4 GHz. Výkon je to vskutku slušný, je nutné za něj ale také slušně zaplatit ..

Ceny

Součástí měření výkonu je i tabulka cen a výkonu. Nejvýhodnější kartou je dnes bezesporu Radeon R9-280X, pokud jej přetaktujete, získáte procento výkonu za 93 Kč. I pokud kartu taktovat nebudete, stále zaplatíte nejméně. Zajímavou cenu má také Radeon R9-290X, za jehož procentní výkon zaplatíme skvělých 115 Kč. Je vidět, jaká je strategie Nvidie, všechny karty mají průměrně stejnou cenu za jedno procento. Nvidia má cenu a výkon svých karet dobře spočítané.

U referenční GeForce GTX 780 Ti si připlatíte až 193 Kč za jedno procento výkonu. Nejvýhodnější GeForce z těch výkonných je GeForce GTX 780. Lépe na tom bude snad jen GeForce GTX 970. Cena GeForce GTX 980 je někde kolem 190 Kč, ať hovoříme o verzi Matrix nebo Poseidon. Výkonné GeForce teď nejsou nijak extra výhodné, AMD v tomto směru výrazně lepší nabídku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning