Asus O!Play Air HDP-R3 – multimediální tank se vším všudy
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus O!Play Air HDP-R3 – multimediální tank se vším všudy

Asus O!Play Air HDP-R3 – multimediální tank se vším všudy | Kapitola 3

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

18

Seznam kapitol

1. Pár slov úvodem 2. Design a konektivita 3. Hardware a menu 4. Internetové funkce 5. Video formáty 6. Shrnutí a závěr

Doba nízkého PAL rozlišení pomalu končí a ze všech stran se na naše harddisky tlačí video v pořádném HD rozlišení. Ať už je to 720p nebo rovnou 1080p, je potřeba ho nějak dostat na obrazovku televize. A tady nám pomůže právě HD multimediální přehrávač Asus O!Play Air HDP-R3, který si poradí se všemi podstatnými formáty.

Reklama

Ještě než se podíváme do menu, je dobré vědět na čem to vlastně běží. Současné podobné media tanky jsou postaveny na buďto Sigma (např. WD TV HD), nebo na Realtek (např. Xstreamer) platformě. Zastánci každé platformy tvrdí, že je lepší ta jejich (lepší obrazový výstup např.), druzí preferují konkurenci. Dnes se nedá s jistotou říct, která je lepší, z obou dvou se dá "výmáčknout" vysoká užitnost (konektivita, podpora formátů), což potvrzují i výrobci při osazování svých výrobků. Asus si vybral Realtek, konkrétně Realtek RTD1073 (rychlé srovnání třeba zde), což je procesor, který se stará o oblsuhu všeho (audio, video, konektivita, porty). Má k dispozici 64MB paměti, vedle ní je tady ještě 256MB flash paměť, kde je nahraný OS - Linux Venus. A jelikož je tento OS pod GPU licencí, zdrojový kód je volně přístupný a je ke stažení na stránkách Asusu. Případné modifikaci a úpravě systémku k obrazu svému by nemělo nic vadit, jenže je tu jedno ale. Na tomto OS běží aplikace DvdPlayer a ta se stará skoro o všechno. Od přehrávání multimedií, přes síťové připojení až po možnosti dálkového ovladače. No a tušíte správně, ta už open source není. Jinými slovy, asi se v budoucnu hned tak nedočkáme nějakých vymazlených firmwarů, ale ono to asi ani nebude třeba. Asus vydává vesměs pravidelně nové verze fw, ve verzi 1.09 přinesl internetové funkce a podporu BD/DVD struktury souborů. Verzi 1.12 opravuje pouze podporu Toshiba TV, ale chystá se už nová verze s novými funkcemi.

Asus O!Play Air HDP-R3 – multimediální tank se vším všudy
i Zdroj: PCTuning.cz

A protože obraz Vám řekne více než tisíc slov, připravil jsem několik videí, vždy k popisované části. Nejprve tedy menu a jeho sekce, pak ukázka běžné obsluhy O!Play včetně přehrávání.

Menu

O!Play bootuje poměrně rychle, pokud je ve standby režimu (svítí červená LED), trvá mu 10s než naběhne a na obrazovce se objeví menu. Pokud odpojíte napájecí konektor a znovu připojíte, trvá mu to 20s. Je tedy docela svižný. Co se týče menu, sami vidíte, že je dost jednoduché, bez jakýchkoliv podrobnějších nastavení. Nutno však dodat, že zde najdete všechny potřebné položky a orientace v něm nebude činit problémy nikomu. Většina z Vás zde vyberere obrazový (HDMI) a zvukový (SPDIF) výstup, nastaví připojení do sítě (WiFi nebo LAN), nastaví v mninutách délku skoku při posouvání filmu, kódování, spořič a má hotovo. Operace tedy velmi rychlá (cca 3 minutky) a zvládne ji i laik. Co by ale takovému laikovi mohlo působit problémy, je prozatimní NEpodpora českého jazyka. Musíte si tedy vystačit pouze s angličtinou (i když jednoduchou) a v ČR, zejména u starší generace, to s ní není zrovna slavné. Paradoxně toto vidím jako jednu z největších slabin O!Play Air, přecejenom lidé, kteří si tento přístroj koupí, kladou důraz na jeho jednoduchost a snadné ovládání a přítomnost cizího jazyka v menu, anebo kdekoliv jinde, by mohla tyto potencionální zákazníky odradit. Asus dodává k přístroji poměrně slušně zpracovaný český manuál v pdf na přiloženém CD a proto mě dost zaráží, že nebyli schopni přeložit těch pár slov co menu a navigace obsahuje a přinést češtinu v některém už vydaném firmware. 

Menu přístroje, přehrávání filmů, fotografií a hudby - na začátku vidíte délku startu přístroje

Přehrávání filmů a titulky

Uživatel má všechny základní funkce pro přehrávání přístupné na ovladači: play/pause, stop, převíjení dopředu/dozadu (rychlostí 1x,1.5x,2x,4x,8x,16x,32x), skákání dopředu/dozadu ve filmu (po 1,5,10,15,20,25,30 minutách), skok na další/předchozí video. Pokud Vám tedy uteče nějaký záběr, nebo si ho jen chcete vychutnat znovu, tak vhodnější bude použít převíjení dozadu, protože minimální skok 1 minuta je moc. Převíjení dopředu zvládá přehrávač plynule, dozadu je skokové, ale po chvilce hraní si s ním odhadnete, při jaké rychlosti skočí jak daleko za daný okamžik a je tedy použitelné. Obraz lze i zoomovat (max 8x) a takto zazoomovaný posouvat. Tlačítko display slouží pro zobrazení informace jak o video tak audio stopě. Můžete také zapnout funkci redukci šumu, její efekt ale nezaznamenáte. Zpravidla takové věci necháte na specializovaném zařízení (TV). Přecejenom ho potřebujete pro spolehlivé dekódování video/audio obsahu, o postprocessing, barevné nastavení a výsledný obraz se postarají dražší koncové zařízení v tomto digitálním řetězci. Downscaling z 1080p na 720p zvládá O!Play velmi dobře, možná bych řekl až překvapivě dobře na to, na co můžete ještě i dnes narazit. Upscaling DVD je také výborný.

Co ale asi zajímá čtenáře více, jsou tradičně titulky. Předem musím Asus pochválit, zpracování titulků je vesměs bez chyby. Hned prvním firmwarem opravil některé špatně se zobrazující znaky, tudíž nemusíte mít obavy, že Asusu O!Play Air nebude správně zobrazovat českou diakritiku (pokud se nezobrazují správně, stačí přepnout kódování z Unicode na CentralEuropean a naopak). I ostatní nastavení titulků je dostatečné: titulky se dají posouvat dopředu a dozadu (po 100ms), nechybí volba barvy, velikosti a umístění (viz. přiložené video). Nastavení si přehrávač pamatuje. Umí zobrazit tiulky ze samostatného souboru umístěného ve složce spolu s filmem, ale i titulky přímo integrované v mkv nebo avi kontejneru. Podporuje všechny běžné formáty titulků: SRT, SUB, TXT, SSA i ASS. Jediné dvě nepodstatné věci co můžu O!Play Air tady vytknout je, že neumí titulky vyhlazovat a neumí ASS karaoke efekt titulků. Vlastně ještě jedna věc, neumí přidat okraj k titulkům, což by někomu mohlo vadit (WD TV Live to umí).

Obrázky

Zobrazení obrázků či fotografií funguje tak, jak byste očekávali, je svižné a umí všechny bežné formáty: jpg, png, gif (tady zobrazí pouze první snímek, tzn. že gif jako takový neumí). Načítání větších png obrázků je trošku pomalejší a přiblížení (až 16x) a posouvání v něm také. Jpeg zvládá ale rychle a bez problémů. Při procházení obrázků po síti neumí zobrazit náhledy.

Hudba

O!Play Air s přehráváním hudby nemá naprosto žádné problémy, což určitě potěší. Zvládá všechny běžné formáty, kterými se chlubí ve specifikacích. MP3 s variabilním bitrate mu nečiní problémy. Můžete pustit písničku (automaticky přeskakuje na další ve stejné složce) a procházet menu nebo obrázky a hudba bude hrát na pozadí. Kdekoliv pak jste stačí zmáčknout stop nebo pauzu a přehrávání se zastaví. Asus na svých stránkách také láká na funkci Music Shuffle, tedy náhodného přehrávání hudby pomocí stistku k tomu určeného tlačítka. Hodí se např. když chcete pustit hudbu a nezapínat TV. S touto funkcí mám ale rozporuplné zkušenosti: fungovala mi pouze u hudby kterou jsem měl uloženou na paměťové kartě, u disku připojeného přes eSata/USB a sítě nefungovala. Je škoda, že Asus nemá dotaženou funkci kterou staví na přední místa při prezentaci svého zařízení.

Asus O!Play Air HDP-R3 – multimediální tank se vším všudy
i Zdroj: PCTuning.cz

Teď trochu o schopnosti dekódovaní zvukových stop. Jak jsem si všiml, často u recenze těchto zařízení tyto informace chybí, což si myslím, že je velká škoda. Tak tedy: AC3 a DTS (1536Kbit/s) přehrává bez problémů, to jste ostatně mohli vidět ve video ukázce. Obojí umí i downmixovat (stereo) a posílat pass-through (i přes HDMI). No teď asi čekáte, co takové Dolby TrueHD, DD Plus a jiné srandy. Bohužel. Neumí a neumí. Raději to všechno vyjmenuju: Dolby Digital Plus (E-AC3), Dolby TrueHD, DTS-HD HR, DTS-HD MA. Neumí z toho nic, ani to neumí pomocí pass-through poslat. Naproti tomu konkurent WDTV Live Dolby TrueHD a DTS-HD MA umí (ale pouze v kombinaci s některými receivery). Možná se dočkáme v některém z budoucích firmware...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama