PCTuning Článek

Asus Rampage V Extreme: Nejlepší deska pro Haswell-E

Z. Obermaier
Z. Obermaier
8. 10. 2014 01:00 7 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejvyšší liga... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Slajdy 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Před několika týdny Intel uvedl špičkové procesory Haswell-E. Pokud chcete nekompromisní výkon, ovšem za extrémní cenu, není co řešit – musíte je mít. Co by byl ale luxusní procesor bez luxusní desky, že? A právě na tu nejvybavenější desku na trhu se dnes podíváme v testu. Pátá generace Rampage Extreme je totiž tradičně „dělo“. 

Reklama
Reklama

Rozložení komponent je víceméně tradiční, je vidět, že výrobce víceméně přepoužil design desky minulé (a předminulé) generace. Ono také není při tomto rozměru co nového vymyslet.

Deska je stejně povedená, jak vzhledově tak rozmístěním slotů. Porty PCI-E jsou umístěné naprosto stejně. Umístění všech dalších důležitých komponent je obvyklé a praktické, porty jsou u okraje desky. Pozor si dejte jen na vysoké chladiče u výkonných pamětí. Pokud využijete pouze doporučené červené, kolize se bát nemusíte. Výbava PCI-E sloty je maximální, deska nese pět PCI-E x16 slotů a jeden x4. Jejich rozložení si probereme za chvilku. Nechybí ani dostatek SATA a USB portů. Všimněte si také měřících bodů napětí, taktovací zóny a M2 rozhraní u napájení desky. Výrazně je oddělená zvuková část desky, a chlazení je dosti masivní. Po designové stránce jasně podařený produkt.

Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI-E slotů a ukáže roznášecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené osmi digitálními fázemi pro jádra procesoru. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Deska má pět „dlouhých“ slotů PCI-E. Pokud osadíte pouze jednu grafiku, musíte ji osadit do prvního červeného slotu (označení x16/x8_1). Tam bude mít šestnáct linek. Pokud osadíte karty dvě, musíte je osadit do prvního slotu (x16/x8_1) a do třetího, červeného slotu (x16/8_2). Každá karta tak dostane plných šestnáct PCI-E linek. Při třech kartách (nejen grafiky) je musíte osadit do prvního červeného (x16/x8_1), druhého červeného (x8_2A) a třetího červeného (x16/x8_2). První grafika bude mít šestnáct linek, druhá a třetí pouze osm. Stejné je to při čtyřech kartách, poslední kartu osadíte do čtvrtého červeného (x8_4) slotu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning