Asus Rampage V Extreme: Nejlepší deska pro Haswell-E | Kapitola 7
Seznam kapitol
Před několika týdny Intel uvedl špičkové procesory Haswell-E. Pokud chcete nekompromisní výkon, ovšem za extrémní cenu, není co řešit – musíte je mít. Co by byl ale luxusní procesor bez luxusní desky, že? A právě na tu nejvybavenější desku na trhu se dnes podíváme v testu. Pátá generace Rampage Extreme je totiž tradičně „dělo“.
Bližší pohled na desku
V pravém dolním rohu najdeme konektor pro připojení čelního panelu počítačové skříně a tlačítko na přepínání BIOSů. Pominout nelze ROG EXT konektor, dvojici klasických USB 2.0/3.0 konektorů, konektory ventilátorů a několik čipů. Všimněte si hlavně dvou BIOSů v paticích.
Obrázek ukazuje většinu SATA portů. Dva dlouhé nalevo jsou porty SATA Express.
Zbývá pak osm SATA 6G portů pro běžné disky. Vedle SATA je další USB 3.0 konektor.
Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a spoustu dalších zajímavostí. Najdeme zde napájení pamětí a konektor USB 3.0. Zaujme zejména konektor M2, připojení ventilátorů, tlačítka pro taktování a měřící body napětí. Vše si samozřejmě prohlédneme později v detailu.
Deska je vybavená druhým a třetím přídavným 12V konektorem. Oba jsou umístěny tradičně za paticí CPU. Napájení procesoru tvoří osm digitálních fází, všechny MOSFETy se skrývají pod černým chladičem v popředí.
Deska nese pět slotů PCI-E. Jsou primárně určené pro grafické karty, zbylý černý pak pro připojení další karty. I při osazení dvou grafik vám zbude trojice volných slotů. Rozložení linek a doporučené nastavení jsme už probírali dříve. Na dolní hraně desky najdeme konektor pro audio, přídavné napájení, tlačítko funkce SoundStage, dva BIOSy v paticích a další konektory.
Levá strana desky je věnovaná z části zadnímu panelu, USB portů a LAN. Zbylá část pak patří zvukovému kodeku a jeho částem.
Ta je viditelně ohraničená. Asus slibuje kvalitní zvuk, hlavně s novou aplikací SoundStage. Pod malým chladičem se ale neskrývá žádné tajemství, jde o čip Realtek.
V detailu tohoto snímku vidíme M2 konektor, napájení desky, dvojici konektorů ventilátorů. V dolní části jsou měřící body napětí, vedla pak tlačítka funkcí MemOK! a Retry Button. Napájení pamětí je dvoufázové s vlastním kontrolérem.
V části zvané OC Zone najdeme dále přepínač na Slow Mode, přepínač pro LN2 režim, tlačítka Reset a Start. Malý červený přepínač vypíná PCI-E sloty. Displej je jasný, ukazuje stavové kódy a chyby.