Asus Rampage V Extreme: Nejlepší deska pro Haswell-E | Kapitola 3
Seznam kapitol
Před několika týdny Intel uvedl špičkové procesory Haswell-E. Pokud chcete nekompromisní výkon, ovšem za extrémní cenu, není co řešit – musíte je mít. Co by byl ale luxusní procesor bez luxusní desky, že? A právě na tu nejvybavenější desku na trhu se dnes podíváme v testu. Pátá generace Rampage Extreme je totiž tradičně „dělo“.
Představení desky
Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit i u nás v obchodech. Cena se bude pohybovat od 10 500 Kč s DPH v levnějších obchodech až po
11 100
Kč v těch tradičně dražších. Deska se drží osvědčeného R.O.G. barevného schématu - je rudo černá. Design je povedený, střídmý a zajímavý. Cena je ale docela brutální, jde v této chvíli o nejdražší X99 Express desku pro hráče na trhu.
Obsah balení a příslušenství
Krabice je má tradiční design R.O.G. Rudá krabice s logem a popisem nejdůležitějších vlastností desky. Ve stejném balení dnes koupíte i nejvyšší grafiky řady R.O.G.
Asus nejvyšší segment sjednotil i po stránce barevného balení produktů. Následuje pohled na příslušenství:
První obrázek ukazuje manuály, přibalené DVD s ovladači a softwarem, nálepky na kabely a visačku na dveře „nerušit hraní“. Stejný nápad mělo už několik výrobců, pamatuji si na podobnou visačku u grafik XFX, a desek ASRock. Tuto „blbinku“ tedy ASUS zkopíroval, její praktické využití je ale spíše sporné.
Na druhé fotografii vidíte několik teplotních čidel, SLI můstky, zadní panel počítačové skříně, můstek CrossFire a X-Socket. Nesmím zapomenout také na Wi-Fi anténu v sáčku. Jejich funkci si ukážeme už za okamžik.
Poslední fotografie příbalu zobrazuje spoustu SATA kabelů, Q-konektorovou sadu a šuplík do 5,25" pozice pro OC Panel.
Nejdříve se ale podívejme na X-Socket. Nejde o nic složitého, geniální věci jsou ale vždy jednoduché. Na obrázku vidíte zcela nahoře vrchní část upevňovacího mechanismu patice LGA 2011. Uprostřed je pak běžný zadní plech, kdy chladič musí disponovat mechanismem se závity. Proč ale vyhazovat starý chladič s průchozími šrouby a kvůli novému uchycení kupovat nový se závity?
S X-Socket nemusíte. Prostě původní zadní plech demontujete a místo něj osadíte menší, obdélníkový (na obrázku je dole). Všechny potřebné nástroje Asus přibalil k desce.
To nejdůležitější se ale skrývá pod krytem, OC Panel jde totiž otevřít. Uvnitř je rozhraní pro Hotwire, přepínače pro taktování, jumpery a další výbava extrémního taktovače.
Pro extrémní hrátky je nutné připojit i externí napájení, jinak to není potřeba a monitoring funguje i bez něj.
Displej panelu je velice slušný, dobře čitelný, kvalitní. Použití panelu je snadné, přepínáte šipkami položkami, stiskem OK potvrdíte změny. Pracovat s panelem se každý naučí během několika minut. Rozhodně jde o zajímavou hračku, přínos ale vidím pouze v úspoře místa na desce, kdy polovina featur pro extrémní taktování je umístěna v panelu. Možná bude možné koupit desku i bez panelu, který hráči třeba chtít ani nebudou. Každopádně je to zajímavé řešení.
Výbava desky je excelentní, jako u každé desky série ROG. Jde o drahou desku, výbava tedy odpovídá. Někdy tomu tak ale není, to se ale Asus většinou netýká. Seznam obsahu krabice následuje:
- Manuály
- Zadní panel
- SLI můstky
- DVD s drivery
- 10x SATA kabel
- Nálepky na kabely
- ROG Connect kabel
- Q-konektory
- X-Socket
- WiFi anténa
- Nálepka na skříň
- OC Panel a dok na něj
- OC Panel kabel
Cena desky je 11 000 Kč s DPH