PCTuning Článek

Asus Rampage V Extreme: Nejlepší deska pro Haswell-E

Z. Obermaier
Z. Obermaier
8. 10. 2014 01:00 7 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejvyšší liga... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Slajdy 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Před několika týdny Intel uvedl špičkové procesory Haswell-E. Pokud chcete nekompromisní výkon, ovšem za extrémní cenu, není co řešit – musíte je mít. Co by byl ale luxusní procesor bez luxusní desky, že? A právě na tu nejvybavenější desku na trhu se dnes podíváme v testu. Pátá generace Rampage Extreme je totiž tradičně „dělo“. 

Reklama
Reklama

Slajdy

Jde o desku vybavenou spoustou zajímavých novinek, neobejdeme se tedy bez obvyklé porce slajdů. K dispozici jich je opět velké množství, podívejte se na ty nejzajímavější z nich:

První slajd představuje nové možnosti připojení disků k desce. První je zmíněno rozhraní M2 pro disky SSD, které je připojené k systému čtyřmi linkami PCI-E třetí generace, tedy dostatečně výkonně. Škoda, že malé SSD disky neběhají nějak zvlášť vysokou rychlostí, minimálně zatím je to tedy zcela zbytečné.

SATA Express je už jiná káva, to využijete skutečně v reálu. Ovšem až ve chvíli, kdy budou nějaké disky k dostání. Také osazený WiFi modul je solidní, je možné připojit až tři antény pro maximální výkon, propustnost a dosah.

Na dalším obrázku je X-Socket, který jsme si už popsali a vysvětlili. Není určen jen pro taktovače s dusíkem, ale všem, kteří mají starší chladič, který je upevněný skrze desku.

Další novou funkcí je Retry Button, který umí suplovat vypnutí počítače na zdroji, v případě pokud zamrzne už při bootu.

Tento stav zná každý, kdo taktuje. Nyní už zdroj vypínat nemusíte, odpojení od napájení zabezpečí toto tlačítko na desce Asus.

Další slajd popisuje nové napájení desky.

Popravdě nové není ničím, snad jen použitými mosfety. Design, charakteristika a rozložení komponent je staré a známé. Asus vyměnil aktivní prvky za novější, a tím posunul napájecí kaskádu k číslovce "IV". Mnoho se ale nezměnilo.

Napájení pamětí je také důležité, tentokrát Asus použil kontrolér s frekvencí 1000kHz, čímž omezil šum o čtyřicet procent. Jelikož napětí pro DDR4 už je relativně malé, je šum méně a méně žádoucím fenoménem. Měnit frekvenci kontroléru pamětí jsme ale mohli na deskách Asus už dávno.

Další obrázek ukazuje rozmístění konektorů pro ventilátory a teplotní senzory.

Jak vidíte, deska umožňuje připojit až osm ventilátorů, disponuje také třemi konektory pro teplotní čidla (jsou součástí balení).

Poslední novinkou je OC Socket, hodně diskutovaná vlastnost.

Zjednodušeně řečeno, v patici je osazeno více pinů a skrze ně by měl být procesor stabilnější a lepší v taktování. Pokud otočíte procesor Haswell-E, zjistíte, že má piny po celé ploše čipu (Sandy Bridge-E nikoliv), ovšem patice na desce má několik výřezů a tudíž nejsou všechny piny procesoru spojené s deskou. Asus jednoduše výřezy v patici zaplnil piny a tudíž se jich více dotýká s paticí.

Ovšem zdali jsou někam reálně zapojené je otázka. Většina těchto pinů je totiž při běžném provozu nevyužiívaná, jde o další uzemnění nebo linky patřící k serverovým Xeonům. Asus tvrdí, že tím zlepšil stabilitu a taktování, což je možné – nedá se ale prokázat opak. Na stránkách Intelu lze snadno zjistit, k čemu tyto další piny jsou. Zda jde o ladící nebo testovací piny a podobně. Asus v podstatě nic nevymyslel, Foxconn tuto "plnou" patici běžně vyrábí, používá se totiž pro serverové čipy Haswell-EP. Asus vlastně vzal serverovou patici a dal ji na běžnou desku.

I když si prý Asus tuto technologii patentoval, o patentu tom pochybuji. Zaprvé tuto patici běžně Foxconn vyrábí a za druhé už jsem tu samou viděl na desce Gigabyte. Myslím, že pár týdnů budou mít OC Socket všichni výrobci. Ještě k prvotní invenci, už kdysi dávno přidali další piny do patice procesoru v EVGA, šlo o nějaká uzemnění navíc. Tato myšlenka tedy určitě není nová.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning