PCTuning Článek

Asus Rampage V Extreme: Nejlepší deska pro Haswell-E

Z. Obermaier
Z. Obermaier
8. 10. 2014 01:00 7 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejvyšší liga... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Slajdy 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Před několika týdny Intel uvedl špičkové procesory Haswell-E. Pokud chcete nekompromisní výkon, ovšem za extrémní cenu, není co řešit – musíte je mít. Co by byl ale luxusní procesor bez luxusní desky, že? A právě na tu nejvybavenější desku na trhu se dnes podíváme v testu. Pátá generace Rampage Extreme je totiž tradičně „dělo“. 

Reklama
Reklama

Specifikace desky a software

Deska je připravená pro všechny procesory s paticí LGA 2011-v3. Čipset umožňuje zapojení až čtyř grafických karet do CrossFire nebo SLI. Osadit lze pouze moduly DDR4 od frekvence 2133 MHz až do 3000+ MHz. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace Intelu a osazeného procesoru. Na vyšší frekvence než je nejvyšší násobič je nutné se dopracovat přetaktováním. Osadit můžeme osm modulů s maximální kapacitou 64 GB paměti.

Na desce je jedna síťová karta z kontroléru Intel 82579. Deska má pět plnohodnotných slotů PCI-E x16. Kombinace osazení jsme probírali v předešlých kapitolách.

Portů SATA je také dostatek, z jižního můstku je vyvedeno osm portů a jeden SATA Express. Další dvojice SATA portů je vyvedena z čipu Asmedia, stejně jako jeden další SATA Express. Deska disponuje dvaceti USB porty (14x USB 3.0). Dále na ní najdeme M2.3 konektor pro externí kartu nebo SSD disk. Zvuková výbava je standardní, potěší jistě i Wi-Fi s možností zapojení tří antén.

Zadní panel desky je vybaven extrémně. Osazení je následující (zleva): Tlačítka pro ROG Connect a reset BIOSu, PS2 myš a klávesnice, 2x USB 2.0, 10x USB 3.0, LAN, WiFi rozhraní a Audio konektory.

Software

K desce výrobce přibalil velké množství aplikací. Většinu z nich uživatelé nikdy nenainstalují, a ani se tomu nedivím. Na druhou stranu jsou zde takové, které by nevyzkoušet byla chyba.

Asus má ovládací aplikace udělané ze všech výrobců nejlépe. Ai Suite je zkrátka bomba. S novou deskou došlo také k drobným změnám designu.

Základní obrazovka systému pro taktování. Zde nastavení Loadline kalibrace, nastavení chování napájení, volba frekvence napájení a další volby.

Nastavení napájecího obvodu pamětí je také velmi podrobné. Všimněte si nastavení frekvence napájení, tvrdosti kaskády a podobně.

Samotné taktování procesoru lze provádět i samostatně pro každé jádro. Volby napětí a dalších nastavení jsou extrémní, stejné jako v BIOSu.

Tento obrázek ukazuje nastavení základního taktu BCLK:

Názorně lze vidět i aktuální Strap, ten za chodu měnit samozřejmě nelze.

Základní obrazovka nakonec.

Tady se rozhodujete do jaké aplikace vstoupíte, zdali budete nastavovat úsporné funkce, taktovat nebo ladit otáčky ventilátorů. V tomto rozhraní se vám objeví všechny firemní utility, které nainstalujete.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning