ASUS ROG Strix XG35VQ: pořádná brána do světa her | Kapitola 4
Seznam kapitol
Dnes tu máme na recenzi něco většího. Superširokoúhlý ROG Strix XG35VQ s úhlopříčkou 35 palců. Jeden z nejnovějších herních monitorů ASUS. Displej má úžasné rozlišení 3440 × 1440 bodů s podporou až 100 Hz včetně režimu Freesync. Pořádně jsme jej přes měsíc testovali, a tak přesně víme, co od něj očekávat.
OSD nabídka je velice bohatá a podobná jako u dříve testovaného PG27VQ. Jsou zde také k dispozici stejné funkce GameVisual a volba režimu obrazu pod zadními tlačítky. Tyto volby již není nutné nijak představovat. V praxi je asi moc nevyužijete. Maximálně onen cheaterský zaměřovač se může někomu hodit.
Ovládání OSD monitoru je také řešeno joystickem - ideálním ovládacím prvkem. Hlavní menu vyvoláte jeho stisknutím. Na jednotlivé položky menu se postupně podíváme.
GameVisual
Jako by ASUS vyslyšel moji stížnost u PG27VQ. Výběr režimu obrazu je u XG35VQ dostupný i přímo v hlavní OSD nabídce. I samotných režimů je k dispozici o něco více. Tím nejdůležitějším je volba - Uživatelský režim. V něm máte k dispozici veškerá nastavení OSD nabídky a můžete si obraz upravit jak vám nejlépe vyhovuje.
Ostatní režimy se opět liší v rozdílné saturaci a jinak nastavené gamma křivce, aby tak nějak odpovídal obraz zamýšlenému žánru. Nejpodivnější je režim MOBA, který nastavuje černobílou paletu jen s občasnými barevnými odstíny.
Filtr Modrého Světla
Nesmyslná volba, která nechybí na žádném dnešním LCD monitoru je „filtr“ modrého světla. Proč uvozovky? Protože se o žádný filtr nejedná. Stejného efektu dosáhnete pouhým snížením saturace modrého kanálu v uživatelském režimu nastavení barev. Dostanete pak úplně rozhozené barvy, nevhodné pro jakoukoliv smysluplnou práci.
Místo využívání podobných low blue light režimů, doporučuji před spaním nevysedávat u PC.
Barva
Pokud se nacházíte v uživatelském režimu, máte zde k dispozici veškerá nastavení týkající se barev. Jas obrazu je možné nastavit v rozsahu od 55 až 330 cd/m². Minimální jas je tak poloviční proti TNkovému PG27VQ a umožňuje bez problémů pracovat na PC i během slabšího okolního osvětlení. Položku kontrast je dobré ponechat na základním nastavení. Pro sytost platí to samé.
Teplota barev se dá nastavit podle předdefinovaných režimů anebo uživatelsky. V základním režimu má monitor sice rozumně nastavené barvy, ale teplota barev úplně přesně nesedí. Je tedy vhodné využít uživatelský režim a barvy nastavit ručně. Podle sondy bylo potřeba nastavit kanály R-100, G-95, B-94. Obraz pak měl odpovídající teplotu 6500K bílého bodu.
Gamma je nastavitelná ve velkých skocích - 1,8, 2,2 a 2,5. Základem je gamma 2,2, ale protože se jedná o VA panel, pro zlepšení kontrastu středních odstínů se může i gamma 2,5 hodit. Gamma 1,8 se pak může být vhodná na hraní výrazně tmavých her ve světlé místnosti.
Obraz
Zde najdeme ostatní obrazové volby. Jako první na řadě je OD (OverDrive) nastavitelný rovnou na šest možných úrovní. Jak overdrive nastavit detailněji probereme v kapitole odezva a hry. Jako vždy je to o kompromisu. Urychlení odezvy sice vede k jejího optickému urychlení, ale za cenu občas viditelných artefaktů (překmitů). Použitelné jsou všechny úrovně kromě páté. Ta je opravdu extrémní a odezvu jen zhoršuje - míra artefaktů je nepřijatelná.
Nastavení poměru stran udává, jak se má monitor chovat mimo nativní rozlišení - opět je dobré volbu nechat na grafické kartě. ASCR pak nastavuje dynamický kontrast.
Položka ELMB je dostupná v režimu 100 Hz bez FreeSync a aktivuje stroboskopické podsvícení. To má zlepšovat vnímání odezvy. Adaptive-Sync/FreeSync je pak dostupný pouze na AMD grafické kartě, Nvidia tento standard stále odmítá využívat. Jeho chování je detailněji popsáno v kapitolách odezva a hry.
Nastavení PIP/PBP
Nastavení PIP/PBP umožňuje na obraze zobrazit více vstupů najednou. To může být velice užitečné při využití monitoru jako pracovního zobrazovadla. My jsme jej ale testovali jako herní monitor, připojený jednomu PC. Díky tomu jsme toto detailní nastavení nevyzkoušeli.
Výběr vstupu
Zde najdete pouze ruční výběr vstupu obrazu. Jak vidíte, monitor má dva odlišné HDMI porty. Je tedy nutné při zapojení ke grafické kartě zvolit ten správný (HDMI 2.0), pokud chcete využívat FreeSync. K PC ale vždy doporučuji využít vstup DisplayPort.
Nastavení systému
Zde se nastavují veškeré ostatní volby. Nastavíte zde chování veškerého LED osvětlení monitoru, ovládání zvuku (ve sluchátkách), chování USB hubu. Dále je zde i nastavení OSD nabídky a jejího jazyka, kdy se Čeština nachází pod volbou Angličtina. Samozřejmostí je i volba resetující veškerá nastavení monitoru do továrního nastavení.
MyFavorite
Poslední položka umožňuje uložit si preferovaná nastavení monitoru. Můžete si tak snadno uložit režim s vyšším a nižším jasem anebo s režimy s rozdílným nastavením odezvy. Celkem užitečná možnost, která u většiny monitorů chybí.