ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 5. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. AMD v herním notebooku! 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus TUF Gaming FX705 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus TUF Gaming FX705 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (AMD Ryzen 7 3750H) 10. Testy herního výkonu (GTX 1660 Ti) 11. Závěr

V minulých pěti letech jsem otestoval víc než dvacet herních notebooků, všechny s procesorem Intel. Procesor AMD nebyl v jediném z nich. Dnes otestuji první herní notebook s Ryzenem 7 3750H a grafikou Turing. Navíc jako jeden z prvních v této konfiguraci s GeForce GTX 1660 Ti v notebooku s výborným poměrem cena/výkon.

Reklama

Závěr

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

V minulém testu notebooku jsem slíbil, že příště otestuji něco od AMD, jelikož jsem měl dost přehřívajících se procesorů Intel Coffee Lake a hlučných chlazení. Očekával jsem, že procesor AMD bude chladnější, úspornější a tudíž bude počítač tichý. To se bohužel nestalo. Notebook ASUS TUF Gaming FX705 je stejně hlučný jako jiné stroje dneška, a to je škoda. Je to promarněná šance, jelikož procesor má solidní teploty a šel by uchladit i nižšími otáčkami ventilátorů. Výrobce zbytečně nasadil vysoké otáčky, i když je teplota procesoru nízká. V hledání tichého herního notebooku v roce 2019 budu tedy pokračovat dál. Mise není zatím splněna.

Výbava, spotřeba, baterie

V prvé řadě je nutné připomenout, že dnes testujeme levný notebook s AMD APU, výbava je tedy také skromná. K dispozici je pouze několik portů USB a jeden HDMI. Žádné DP, Thunderbolt a podobně nečekejte. Čtečka karet chybí také, což může zamrzet. Zpracování je ale solidní, také vzhled je velice příjemný. Po této stránce jde o povedený herní počítač.

Příkon v klidu se vejde do 11–30 W, dle prováděné činnosti. To je celkem nízká hodnota, která vám umožní sledovat seriály, nebo Youtube až šest hodin. Také při běžné kancelářské práci je výdrž baterie skvělá, hrát se dá skoro dvě hodiny. To jsou dnes výjimečná čísla, bývá to mnohem horší i u dvakrát dražších strojů. V ohledu spotřeby a výdrže baterie je na tom tento notebook naprosto skvěle a málo co jej překoná. Navíc s celkem „slabou“ baterií.

Komponenty

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

Displej je zcela běžný 60Hz IPS panel s úzkými rámečky. Obraz je ale pěkný a pro hraní her je víc než dostatečný. Grafická karta je překvapivě výkonná, její výkon je na úrovni ještě loňského highendu GTX 1070. Procesor je pro hry a použitý grafický čip víceméně dostatečný, stejně tak pro lehčí práci. Přeci jen je čtyřjádro dnes už za zenitem. Tento počítač nebude přeborníkem v renderingu, což také není jeho „parketa“. Tou jsou hry a ty zvládá dobře.

Paměť 16 GB je dostatečná, i když mohla být nastavena trochu vyšší frekvence (alespoň 2666+ MHz). Problém může být pevný disk. Dnes hry zabírají desítky (stovky) gigabajtů a nic pod 1 TB se nedá na víc než jen pár her rozumně používat. Výrobce osadil 512GB SSD, ale to už může být málo. V případě, že potřebujete vyšší kapacitu disku, musíte si SATA disk koupit a osadit sami. Instalace je snadná.

Velmi mne potěšila klávesnice, jak umístěním tak provedením kláves. Přesně tento typ kláves používám i sám u stolního počítače. Tentokrát k ní nemám jedinou výtku. Super je podsvícení klávesnice v celé škále RGB. Hlučnost notebooku je vyšší a při hraní jej bezpečně uslyšíte. Tichý je pouze v režimu „Silent“. Další dva režimy „Balanced“ a „Turbo“ jsou hlučné. Zejména nejvýkonnější profil znamená opravdu vysoký hluk. Ten vůbec nedoporučuji používat, výkon zvedá jen málo, ale hlučnost narůstá enormně.

Osobní názor

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

Vše podstatné už zaznělo výše, se zpracováním a vzhledem nemám problém. Výbava porty a možnosti rozšíření jsou slabé, ale mluvíme o levném stroji. Naopak skvělá je výdrž na baterii ve všech možných scénářích, tady si ASUS zaslouží pochvalu. Procesorový výkon je slabší, počítač by mohl být výrazně tišší. Ventilátory jedou zbytečně na vysoké otáčky, i když k tomu není důvod. A počítač je hlučný. Grafika GTX 1660 Ti je solidní herní GPU, které pro daný segment bohatě dostačuje. Vše lze hrát naplno bez omezování detailů. Škoda opravdu jen té vyšší hlučnost, čekal jsem od úspornějšího procesoru v tomto směru výrazné zlepšení. Dobrá je především cena, v tuto chvíli na českém trhu nekoupíte za 34 000 Kč notebook s vyšším herním výkonem, poměr ceny k výkonu je výborný.

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS Czech republic

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama