ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti
Článek ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 5. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. AMD v herním notebooku! 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus TUF Gaming FX705 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus TUF Gaming FX705 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (AMD Ryzen 7 3750H) 10. Testy herního výkonu (GTX 1660 Ti) 11. Závěr

V minulých pěti letech jsem otestoval víc než dvacet herních notebooků, všechny s procesorem Intel. Procesor AMD nebyl v jediném z nich. Dnes otestuji první herní notebook s Ryzenem 7 3750H a grafikou Turing. Navíc jako jeden z prvních v této konfiguraci s GeForce GTX 1660 Ti v notebooku s výborným poměrem cena/výkon.

Reklama
Reklama

Klávesnice, chlazení a teploty

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Klávesnice je v tomto případě naprosto skvělá. Zdvih i velikost kláves je zcela dle mého gusta, také podsvícení je dobré a umístění klávesnice také. Pro hraní jde o nejlepší možné rozložení a umístění kláves. Herní směrovače jsou navíc barevně zvýrazněné. Dnes nemám ke klávesnici žádnou výtku. Výrobce také udává extrémní životnost až 2M stisknutí.

Chlazení

Důležitou vlastností je speciální chladící HyperCool Technology. Jde o systém, který umí zpětným chodem vyfouknout prach z žeber ventilátorů a umí navýšit svůj výkon (režim Boost). Jinak na něm není nic zvláštního. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Dvě nejžhavější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat-pipe jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Systém je dvoucestný, tedy má každá komponenta svůj chladící blok a heat-pipe.

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

V úvodu jsem doufal, že mne tento notebook přesvědčí, že lze udělat tichý herní notebook. Bohužel jsem zklamán, hlučnost je stejná jako u strojů s procesorem Intel. I když AMD CPU topí méně a má nižší teploty, ventilátory jedou na vysoké otáčky a počítač je hlučný. Nechápu proč si výrobce s profily ventilátorů více nevyhrál, čtyřjádrové APU nepotřebuje takové chlazení jako šestijádrový Coffee Lake, přesto se tichý počítač nepodařilo vyrobit. Je to velká škoda a promarněná šance. Podívejme se na měření teplot:

Teplota GPU

Měřil jsem v režimu Balanced, jelikož Turbo přidává jen hlučnost, a výkon minimálně (neovlivňuje GPU ale CPU). Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 45 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh herní zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 86 °C a to je dle mého názoru už celkem vysoká teplota. Takty GPU jsou kolem 1620 MHz.

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Teplota CPU

Teplotu jsem měřil ve všech třech režimech. Silent, Balanced a Turbo. První je režim Silent. Vidíme, že frekvence CPU je někde kolem 2,4 GHz a teploty na 45 °C. To je skvělý výsledek, počítač je opravdu tichý. Výkon je ale samozřejmě nízký u CPU i GPU, které sice pracuje na stále stejných taktech, ale CPU ho nestíhá "krmit".

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Druhý průběh je režim Balanced. Frekvence procesoru poskočí na cca 3,4 GHz a teploty se dostanou na 62 ° C. To je stále solidně nízká teplota, proto nechápu ty vysoké otáčky ventilátoru. Počítač je totiž hlučný zcela bezdůvodně, teploty v této relaci by udržely i nižší a tišší otáčky.

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Maximální výkon nabízí režim Turbo. Při něm je počítač extrémně hlučný. Frekvence procesoru je 3,65 GHz a teploty šplhají k 75 °C. Poté se aktivuje boost ventilátorů a procesor se zchladí, je to vidět z průběhu a "zubů" v něm. Tento režim není výhodný, jelikož výkon naroste jen málo, kdežto hlučnost enormně.

ASUS TUF Gaming FX705: AMD Ryzen 7 a GTX 1660 Ti

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning