PCTuning Článek

Asus U30J — nadupaná třináctka s i7 a Nvidia Optimus

tomas-sulc
Tomáš Šulc
10. 6. 2010 01:00 18 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus U30J — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

ledáte notebook, který bude malý a přitom slušně výkonný, ale odmítáte platit extrémní ceny za luxusní 13" Sony VAIO řady Z? Potom tu pro vás máme jistou alternativu od Asusu. Co říkáte také na 13" provedení částečně z hliníku, procesor Core i5/i7, 640GB disk a GeForce 310M s technologií Optimus? To vše při přijatelné ceně okolo 25 tisíc korun.

Reklama
Reklama

Kvalita zvuku a reproduktorů

Jak je u malých notebooků zvykem, je i dnes testovaný stroj osazen jen dvojicí malých reproduktorů, které jsou umístěné na přední hraně počítače. Vysokou kvalitu zvuku od nich proto rozhodně nečekejte, nicméně na méně náročné nasazení jako ozvučení internetového videa při rozumné hlasitosti se použít dají.

Chlazení - provedení

 -pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-

Abych mohl udělat fotku chlazení, bylo by nutné rozdělat celou šasi notebooku, což jsem z časových i bezpečnostních důvodů nedělal. Nicméně uvnitř počítače nenajdete žádné netradiční chlazení. Aktivně chlazen je procesor s grafickou kartou, od kterých teplo odvádí dvojice heatpipe na pasivní chladič. Ten profukuje ventilátor a odpadní teplo odchází skrz levou hranu počítače ven ze šasi.

  V klidu V zátěži
Procesor 44 °C 60 °C
Grafický čip 43 °C 60 °C
Pevný disk 38 °C 42 °C

K teplotám komponent v klidu i zátěži nemám žádných výhrad, na malý mobilní stroj je maximálně 60 °C v zátěži u procesoru/grafické karty dokonce velmi slušný výsledek. Horší je to ovšem se zahříváním šasi v dlouhodobé zátěži. Celá levá polovina notebooku se totiž při maximálním vytížení procesoru po cca 20 minutých zahřeje, takže třeba psaní na klávesnici není úplně příjemné. Ovšem nemějte obavy, týká se to opravu jen plného vytížení komponent, při běžné kancelářské práci (prohlížení internetu, office) má celá šasi pokojovou teplotu.

Chlazení - hlučnost

Kancelářská práce ve Windows

V klidu je hlučnost celého počítače ukázková. Při provozu třeba v kanceláři nemáte vůbec šanci chlazení notebooku  slyšet, trochu slyšet je pouze s uchem přilepeným k ventilátoru. V naprostém tichu večer už chlazení trochu slyšet je, ale i v tomto případě je notebook velmi tichý a rozhodně vás nebude nijak rušit.

Hraní počítačových her

V dlouhodobé plné zátěži ventilátor v notebooku sice mírně přidá na otáčkách, ale jeho hlučnost je stále poměrně nízká a rozhodně se vám nestane, že by vás ventilátor rušil při práci. Při provozu přes den je stěží slyšet, večer už je zřetelný, ale dá se na něj rychle zvyknout.

Záruka

Jako obvykle Asus dává pouze záruku stanovenou zákonem, tedy standardní dva roky, notebook posíláte do servisu, který má na vyřízení 30 dní. Žádnou možnost připojištění Asus nenabízí.
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning