PCTuning Článek

Asus U30J — nadupaná třináctka s i7 a Nvidia Optimus

tomas-sulc
Tomáš Šulc
10. 6. 2010 01:00 18 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus U30J — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

ledáte notebook, který bude malý a přitom slušně výkonný, ale odmítáte platit extrémní ceny za luxusní 13" Sony VAIO řady Z? Potom tu pro vás máme jistou alternativu od Asusu. Co říkáte také na 13" provedení částečně z hliníku, procesor Core i5/i7, 640GB disk a GeForce 310M s technologií Optimus? To vše při přijatelné ceně okolo 25 tisíc korun.

Reklama
Reklama

Asus U30J

Ještě než vše shrnu v závěru, projdu postupně všechny přednosti testovaného notebooku a zmíním se také o tom, co se Asusu tentokrát příliš nepovedlo. Začnu pozitivně. Největší předností notebooku je samozřejmě jeho výkon v kombinaci s malým 13" tělem. Nacpat do poměrně malého notebooku nejvýkonnější procesor z rodiny Core i5 a k tomu dedikovanou grafickou kartu NVIDIA GeForce je velmi dobrou zprávou a poměr rozměry/výkon je u U30J velmi slušný. Také šasi, která je z velké části vyrobena z kartáčovaného hliníku se mi líbila a dobrý dojem na mne udělalo i dílenské zpracování. Jako obvykle musím Asus pochválit za dobrou klávesnici, tiché chlazení v klidu i zátěži nebo vysokou výdrž na akumulátor, které bylo dosaženo mimo jiné i díky aktivní technologii NVIDIA Optimus. Pro někoho může být plusem také to, že je notebook osazen optickou mechanikou, což v kategorii 13" strojů rozhodně není samozřejmost.

Bylo ale také několik věcí, které mi radost neudělaly. Sem patří třeba cena. 25 tisíc korun za testovanou konfiguraci mi přijde jako celkem dost, osobně bych čekal cenu nižší alespoň o tři tisíce (ideálně tak o pět). Osazený hardware jistě není špatný, na druhou stranu za 22 tisíc se prodává třeba HP ProBook 6440b (Core i5 430M, Intel GMA HD, DVD±RW, 320 GB 7200 ot./min, 14" 1600 × 900 px) nebo Sony VAIO EA1S1E/W (Core i3 330M, DVD±RW, Radeon HD 5145, 500 GB 5400 ot./min, 14" 1900 × 900 px), oba notebooky jsou od renomovaných výrobců a nabídnou přinejmenším stejně dobré dílenské zpracování a v případě HP částečně hořčíkovou šasi (VAIO bude téměř jistě plastové). S tím také souvisí rozlišení displeje, vzhledem k ceně mi přijde 1366 × 768 px opravdu málo, osobně bych ideálně čekal 1600 × 900 px jako mají oba zmiňovaní konkurenti. Stejně tak platí, že na 13" notebook má U30J vyšší hmotnost než konkurence, nicméně necelé tři kilogramy včetně zdroje jsou stále málo a mobilita rozhodně není problém. Nakonec se mi moc nelíbilo ani zahřívání šasi v zátěži, častý to problém mnoha notebooků.

Shrnutí

Asus U30J je malý, dobře dílensky zpracovaný notebook pro ty, kteří chtějí poměrně výkonný mobilní stroj, nebojí se za něj zaplatit, ale zároveň nechtějí zbytečně dávat desítky tisíc za extrém typu Sony VAIO řady Z. Právě tito uživatelé ocení přednosti U30J, kterými jsou slušný výkon procesoru, dedikovaná grafická karta, kvalitní klávesnice, dlouhá výdrž na akumulátor nebo snadná mobilita. Na druhou stranu neplatí, že by U30J bylo bez chyb a třeba nižší rozlišení displeje pokládám osobně v této kategorii za nezanedbatelný šrám. Nižší by mohla být také cena, které jsem se více věnoval v předchozí kapitole. Nicméně pokud přežijete, že váš notebook nenabízí nejlepší poměr cena/výkon na trhu a jste ochotni skousnout ono nižší rozlišení skousnout, budete s notebookem rozhodně spokojeni, ve všech ostatních kategoriích totiž konkurenci ukazuje, jak by takový malý a slušně výkonný stroj v ceně lehce nad dvacet tisíc měl vypadat.

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval společnosti Asus, která do testu notebook zapůjčila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning