Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku
PCTuning Článek

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 4. 2018 03:00 20

Seznam kapitol

1. Třetí generace externích GPU Boxů 2. Představení XG Station Pro 3. Instalace Boxu a software 4. Výkon v syntetických testech dle zapojení
5. Hry na GTX 1080 Ti a RX 580 ve FHD 6. Hry na GTX 1080 Ti ve 4K 7. Koupě grafiky z bazaru 8. Závěr

Máte lehký ultrabook jen se základní grafikou, ale chcete si občas zahrát plnohodnotně hry na maximum, ať už na externím monitoru, nebo displeji notebooku? Asus má řešení – s poslední verzí jejich boxu XG Station pro grafickou kartu s rozhraním Thunderbolt je připojení externí grafiky naprosto snadné a funkční.

Reklama
Reklama

Výkon v syntetických testech dle zapojení

Poté, co vše rozchodíte, už není s boxem nejmenší problém. Aplikace na pozadí (od AMD nebo Nvidia) se postará o tom, aby vždy jela grafika v aplikacích přes externí kartu. Pokud by někde přeci jen nefungovala externí karta, máte několik možností, jak k tomu systém donutit. Pokud má totiž počítač dedikované GPU v sobě, a externí karta je tedy třetím GPU v systému, mají v tom Windows občas chaos. V našem případě měl notebook grafiku v CPU (Intel HD 630), GeForce GTX 1050 Ti a v externím boxu Radeon RX 580 nebo GTX 1080 Ti.

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Pokud jsou dvě grafiky GeForce, není se systémem žádný problém, vše fungovalo ve všech hrách korektně. S Radeonem a GeForce zároveň občas systém nevěděl co má kam poslat. Prvním řešením je zakázat GeForce GTX 1050 Ti, tím je vše vyřešeno. Druhý způsob je používat při hraní pouze externí monitor, to také zajistí vždy externí grafiku jako primární.

Externí grafika se dá použít dvěma způsoby. První způsob je zřejmý, veškeré hry a aplikace pracují s grafikou v boxu a obraz zobrazuje monitor připojený k této kartě. Druhá možnost, je nechat grafiku v boxu vše vykreslit na LCD notebooku. Data z notebooku jdou PCIe sběrnicí do GPU a poté zase zpět, tuto funkci umožňuje interní GPU Intel už nějaký čas. My víme, že Thunderbolt 3 nese čtyři linky PCIe, v prvním případě jsou všechny připojeny k CPU a data proudí zejména jedním směrem, do grafiky. V druhém případě ale musí také dojít zpět, k čemuž potřebují širší přenosové pásmo na úkor dat proudících opačným směrem. Použitý notebook Asus má plné rozhraní, tedy čtyři linky.

Já oba scénáře změřím, a uvidíme jaký má tato druhá varianta dopad na výkon. V grafech uvidíte několik nastavení pro srovnání. První je Radeon RX 580 umístěný v desktopu s Core i7-6700K (4,2 GHz). Druhé nastavení je tentýž Radeon RX 580 v boxu, kdy je použit externí monitor. Třetí scénář pak ukáže výkon, který má Radeon RX 580 v boxu, kdy je obraz posílán zpět do notebooku. Na obou platformách byl stejný operační systém, kapacita pamětí i drivery od AMD. Také paměti pracovaly na 2133 MHz v obou případech. Prostředním by tedy výsledek neměl být ovlivněn.

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Výsledek vidíte v grafech. Na desktopu jsem použil procesor Core i7-6700K s maximálním taktem 4,2 GHz a na notebooku Core i7-7700HQ s taktem 3,8 GHz. Je zde rozdíl ve frekvenci, ale počet jader je stejný. Procesor by tedy měl mít hodně podobný výkon a nijak by neměl grafiku v boxu omezovat. Jediným faktorem, který má dopad na výkon, se zdá být propustnost PCIe rozhraní. Pro kartu výkonu Radeonu RX 580 ale nejsou čtyři linky velkým omezením.

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Výkon grafické karty při použití externího monitoru a LCD notebooku je víceméně stejný, rozdíly jsou minimální. Naproti tomu penalizace výkonu Radeonu RX 580 je v boxu společně s notebookovým procesorem cca 11 procent, což není nijak tragický rozdíl. Je ale měřitelný, a musíte počítat s tím, že grafická karta v boxu není stejně výkonná jako na desktopu. Propustnost PCIe a rozdílné frekvence CPU se na výkonu negativně podepisují. Rozdíl ale není nijak extrémní. V tuto chvíli vás možná napadlo, co ale výkonnější grafická karta. Zde je výsledek s GeForce GTX 1080 Ti.

Tam už jsou rozdíly o kousek markantnější. Výkon grafické karty v boxu je asi o 15 procent nižší než u té samé karty v desktopu. I tak ale získáte extrémně vysoký výkon, kde se oněch patnáct procent hravě ztratí. Uživatel externího boxu se tedy nemusí bát ani nejvýkonnějších grafických karet, pokud má v notebooku alespoň čtyřjádro Kaby Lake s dost vysokým Turbem. Čím slabší procesor, tím bude také rozdíl proti desktopu větší. Hry jsou ale výkonově zcela jinde, než v této kapitole testované benchmarky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning