Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Asus XG Station Pro: Hrajte s GTX 1080 Ti na ultrabooku

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 4. 2018 03:00 20

Seznam kapitol

1. Třetí generace externích GPU Boxů 2. Představení XG Station Pro 3. Instalace Boxu a software 4. Výkon v syntetických testech dle zapojení
5. Hry na GTX 1080 Ti a RX 580 ve FHD 6. Hry na GTX 1080 Ti ve 4K 7. Koupě grafiky z bazaru 8. Závěr

Máte lehký ultrabook jen se základní grafikou, ale chcete si občas zahrát plnohodnotně hry na maximum, ať už na externím monitoru, nebo displeji notebooku? Asus má řešení – s poslední verzí jejich boxu XG Station pro grafickou kartu s rozhraním Thunderbolt je připojení externí grafiky naprosto snadné a funkční.

Reklama

Třetí generace externích GPU Boxů

Myšlenka připojit výkonnou grafickou kartu externě k notebooku není nová, ba právě naopak. V podstatě se ji snažili řešit všichni výrobci notebooků od prvních „herních“ notebooků. Dát výkonné GPU do notebooku byl problém hlavně kvůli hlučnosti a možnostem chlazení. Sám mám ještě funkční Alienware Aurora se dvěma GTX 7900 GTX ve SLI a je to brutální monstrum, na kterém se nedá kvůli hluku hrát. :)

Nápad udělat lehký notebook a jen k němu v případě potřeby připojit herní GPU byl tedy logickým řešením pro příležitostné hráče nebo hráče, kteří s notebookem cestují a doma si pak zahrají. Cesta k funkčnímu řešení byla ale dlouhá.

Asus je v této oblasti průkopníkem, už v roce 2007 uvedl první XG Station s GeForce 8600 GT. Grafika byla v doku už od výrobce a celé zařízení se připojovalo skrze rozhraní ExpressCard. Grafická karta uvnitř se oficiálně nedala měnit, ale prakticky to bylo možné, byla tam zcela běžná GeForce. Celý dok stál tehdy osm tisíc korun s daní. To bylo před jedenácti lety. Výkon byla ale slabý, rozhraní ExpressCard byla v podstatě jedna PCIe linka standardu 1.1. To značně omezovalo výkon.

Asus později ukázal (na CES) také výkonnější řešení, když dovnitř osadil GeForce 7900 GS, problém byl ale stále v konektivitě. Jedna PCIe linka byla málo, proto tato verze ani nebyla uvedená na trh.

Asus XG Station v roce 2007 se opravdu prodával, nebyl jen prototypem
i Zdroj: PCTuning.cz
Asus XG Station v roce 2007 se opravdu prodával, nebyl jen prototypem

Také ATi (ještě ne AMD) nechtělo zůstat pozadu a ukázali prototyp doku ATi XPG. První hotový produkt využívající této technologie nabízelo exkluzivně Fujitsu s notebooky Amilo, nikdy se ale pořádně nerozšířil.

Bylo to ale zajímavé řešení, používalo speciálně vyvedenou PCIe sběrnici z notebooku. Celá tato koncepce poté na několik let doslova umřela, čekalo se na standardizované rozhraní, které dokáže spojit notebook a externí box více linkami PCI Express.

Takové rozhraní přišlo až v roce 2011 a jmenuje se samozřejmě Thunderbolt. To samo o o sobě má zajímavou historii, jak se měnily plány a realita. Věděli jste třeba, že Thunderbolt měl být původně čistě optický přenos dat mezi zařízeními, nakonec z něj máme ale jen metalické spojení PCI Express, videa a USB?

Thunderbolt externí box od společnosti Village, jmenoval se Vidock
i Zdroj: PCTuning.cz
Thunderbolt externí box od společnosti Village, jmenoval se Vidock

První verze rozhraní měla rychlost 10 Gbps, současný Thunderbolt 3 až 40 Gbps (nese čtyři PCIe linky 3.0). Po uvedení prvních počítačů s Thunderbolt, což byly stroje od Apple, se objevily také nové externí boxy – tedy zatím  na papíře.

Pamatuji si, jak moc jsem chtěl Vidock mít, dokonce jsem jej měl předobjednaný. Firma je bohužel nebyla schopná vyrobit včas, po roce čekání jsem to vzdal. A tím také zcela skončil zájem o tyto boxy i obecně. AMD i Nvidia měla v tu dobu mobilní GPU na hraní dost výkonná (a úsporná), takže externí řešení ztratila význam. K tomu ochladnutí zájmu přispěl fakt, že první Thunderbolt byl dalece za očekáváním a s jednou linkou PCIe nebyl o moc rychlejší než ExpressCard před čtyřmi lety.

Prototyp Asus XG2 od Silverstone
i Zdroj: PCTuning.cz
Prototyp Asus XG2 od Silverstone

Asus to ale nevzdal, jde o houževnaté Tchajwance :) V roce 2014 se objevil druhý model, nástupce XG Station z roku 2007, neměl v tu chvíli ještě finální název a šasí vyrobila pro Asus společnost Silverstone. Z prototypu pak za čas vyšel už téměř finální model XG2, na svou skutečnou premiéru a uvedení na trh si ale počkal ještě několik let. Tak jak jej vidíte na fotografii z CES, se na trhu nikdy neobjevil. Jak se vylepšoval Thunderbolt, bylo uvedení skutečně plně funkční verze i pro nejvýkonnější grafiky blíž a blíž. V roce 2016 pak Asus uvedl XG Station 2 v designu ROG.

ROG XG Station 2 z roku 2016
i Zdroj: PCTuning.cz
ROG XG Station 2 z roku 2016

Stávající verze v designu ROG je perfektně zpracovaný dok včetně silného zdroje a spousty dalších vychytávek. Nejde jen o holý box na grafickou kartu, ale rozšiřuje dál možnosti notebooků o externí síťovou kartu a další. Zdroj je na rozdíl od dnes testované novinky (XG Station Pro) vestavěný uvnitř. Také cena je dost vysoká, za 15 000 Kč s daní si jeho koupi každý dvakrát rozmyslí. Navíc, jak zjistíme, výkon externí grafiky stále není zcela bezproblémový a maximální.

Letos Asus uvedl novou verzi, která ale v žádném případě nenahrazuje XG Station 2, ale jde o levnější a usedlejší řešení. Asus s tímto boxem míří spíše na stůl profesionálů, protože design je zcela jinde než ROG design „Plavidla Borgů“. Kovový box působí elegantně, profesionálně, to potvrzuje i název zařízení. Za cenu 9500 Kč s daní jde o zajímavější řešení, než je původní čistě hráčský box.

XG Station Pro je menší, levnější a elegantnější, zvládne ale vše
i Zdroj: PCTuning.cz
XG Station Pro je menší, levnější a elegantnější, zvládne ale vše

Než si ukážeme zařízení a vše kolem něj, ještě se zamysleme společně nad zákazníkem tohoto boxu. Kompatibilní je s Windows i MacOS. Asus jej koncipuje jako profesionální, tedy jako nástroj k připojení výkonného GPU (nikoliv jen herního), které vám pomůže třeba renderovat nebo něco počítat na jinak lehkém ultrabooku. To je dobrý nápad, jak z poměrně slabého počítače udělat doma nebo v kanceláři výkonnou stanici pro náročné úlohy. Zde to smysl jednoznačně má, o tom není pochyb.

Podobné to mají i hráči. Dovedu si představit uživatele, který si chce třeba večer nebo přes víkend naplno zahrát třeba na externím monitoru, ale nechce kupovat desktop. Využití boxu je univerzální, a já musím ještě před recenzí říci, že se mi jeho koncept a možnosti líbí. Navíc výkonných grafik jsou teď plné bazary po minerech.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama