PCTuning Článek

be quiet! Dark Base Pro 900 rev. 2 – ještě lepší pokračování

Petr Kupský
Petr Kupský
4. 7. 2018 03:00 5 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana
6. Demontáž 7. Variabilita 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 9. Příklad montáže – chladič, grafika, LED pásky 10. Hodnocení a závěr

Špičková skříň z kategorie Full Tower se po dvou letech úspěšného působení na trhu dočkala modernizace v souladu s aktuálními trendy. Díky své pohledné a nadčasové konstrukci si postavení vlajkové lodi výrobce zachovává i do následujících let. Ostatně to je vlastnost všech ikon, že se spokojí s pouhým oprášením a jejich lesk časem nijak neklesá.

Reklama
Reklama

Interiér – levá strana

Do interiéru skříně be quiet! Dark Base Pro 900 rev. 2 se nejprve podíváme skrze bočnici z temperovaného skla zajištěnou pomocí čtveřice ocelových matic s možností utažení rukou bez použití nářadí.

Pro uchycení bočnice byly do šasi skříně našroubovány čtyři distanční sloupky s gumovými návleky, izolujícími sklo od kovové konstrukce. Právě díky zapuštění sloupků do prolisů je výsledná mezera mezi sklem a plechem šasi velmi úzká.

Výrobce překvapivě nepoužil žádné izolační podložky pod ocelové matice. Osobně nemám z přímého kontaktu kovu a skla moc dobrý pocit, nicméně po utažení matice je spoj pevný a bez nebezpečí vibrací.

Temperované sklo tloušťky 4 mm má jemný kouřový nádech hnědé barvy, horní a spodní okraje skla jsou u revidované verze skříně opatřeny černě lakovanými pruhy.

Vnitřní prostor skříně odpovídá modernímu trendu velkého otevřeného prostoru s rozměrným tunelem na dně, určeném k ukrytí napájecího zdroje, disků a kabeláže. Zasahující koš pro dvojici 5,25" optických mechanik můžeme v případě potřeby demontovat.

U skříně této kategorie je logické, že prostorově nebudeme limitováni ve výběru komponent. Pohodlně zde osadíme základní desku do plné velikosti E-ATX, chladič procesoru výšky až 185 mm a grafickou kartu do délky 325 mm. Pokud nevyužijeme některou z pozic pro osazení doplňkového šuplíku s pevným diskem (viz pětice obdélníkových záslepek), prodlouží se nám prostor pro grafickou kartu na 470 mm.

Prakticky celé dno skříně zakrývá konstrukce plechového tunelu se samostatně odnímatelnými plastovými kryty.

Tvarování krytu na zadní části tunelu umožňuje případné zanoření výškově polohovatelné zadní stěny šasi s přepážkou základní desky pod rovinu jeho stropu.

Na zadní bohatě děrované stěně šasi vidíme osm samostatně demontovatelných PCIe záslepek, otvor pro I/O panel základní desky a standardně osazený ventilátor velikosti 140 mm. Zadní stěna je pevnou součástí přepážky pod základní deskou a společně umožňují jak výškový posuv celku ve třech pozicích, tak celkové převrácení ve směru k pravé bočnici. Ke konstrukci šasi je zadní stěna s přepážkou upevněna pomocí šroubů v oranžových gumových průchodkách (silentbloků).

Strop skříně je vyhrazen pozicím pro až čtveřici 120mm ventilátorů, trojici 140mm ventilátorů, jeden ventilátor velikosti 180 mm, případně radiátor vodních chlazení délky až 420 mm. Plech pro upevnění ventilátorů zůstává pevnou součástí šasi.

Ač to tak z vnitřního pohledu nevypadá, čelní stěna skříně umožňuje také osazení až 420 mm dlouhého radiátoru vodního chlazení, případně trojice 120/140mm ventilátorů. Pouze je k tomu nutné demontovat koš pro dvě 5,25" mechaniky a jeho otvor doplnit o plechový rámeček z příslušenství. Obdélníkové plastové záslepky na přepážce před základní deskou ukrývají otvory k zasunutí individuálních košů pro 2,5" nebo 3,5" disky. Tři koše najdeme v krabici s příslušenstvím, stejně jako plastovou záslepku do rozměrného otvoru za košem pro mechaniky.

Zatímco původní model používal ventilátory s rychlostí 1000 ot./min, skříň be quiet! Dark Base Pro 900 rev. 2 je standardně osazena trojicí vysokorychlostních ventilátorů SilentWings® 3 140mm PWM, jejichž otáčky mohou dosáhnout rychlosti až 1600 ot./min. Při této rychlosti každý z ventilátorů zajistí průtok vzduchu 77,57 CFM, což odpovídá 131,79 m³/h a jeho lopatky dokážou vyvinout tlak až 2,16 mm vodního sloupce. Maximální hladina hluku nepřesáhne 28,1 dB(A). Kvalitní silentbloky ventilátoru eliminují přenos případných vibrací do konstrukce skříně.

Poslední obrázek vnitřního prostoru skříně ve směru od levé bočnice nám nabízí pohled na přepážku pod základní deskou (tray). Výrobce ji předem opatřil distančními sloupky na všech otvorech pro šrouby základní desky formátu ATX. Tomuto formátu desky odpovídají i pozice otvorů k protažení kabelů s kvalitními gumovými průchodkami. Osazením desky většího formátu E-ATX tyto otvory zakryjeme a kabely budeme muset protáhnout skrze záslepky pozic diskových košů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning